W 2019 r. energia pozyskana dzięki fotowoltaice przekroczy rekordową wielkość – 1 gigawata. (fot. Pixabay)
Stowarzyszenie Energii Odnawialnej (dalej: SEO) wydało bardzo pozytywne prognozy, co do dalszego rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce. Zdaniem przedstawicieli SEO już za 10 lat (2029 rok) wartość krajowego rynku fotowoltaiki może wzrosnąć do nawet 80 mld zł. Wtedy w krajowym systemie energetycznym do 20 GW energii może pochodzić ze słońca. To bardzo obiecujące opinie, chociaż resort energii podchodzi do tego bardziej sceptycznie. Przewiduje dłuższy okres czasu na wypracowanie takich wyników.
Co takie prognozy oznaczają dla polskiej gospodarki? Na pewno wzrost rynku fotowoltaiki przełoży się na wyższe dochody dystrybutorów, firm montujących zestawy fotowoltaiczne, podmiotów finansujących te działania (banki), ale i zyskają sami użytkownicy końcowi.
Także polski rząd dostrzega potencjał fotowoltaiki w rozwiązywaniu problemów energetycznych kraju. Przedtem Program Czyste Powietrze, a teraz także Program Mój Prąd są kluczowym wsparciem dla Polaków w sfinansowaniu tego działania. Przewiduje się, że ten ostatni program ma doprowadzić do powstania nawet 200 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych. Jeśli tak będzie, to uda się pozyskać dodatkowe 1 GW mocy właśnie z fotowoltaiki.
Fotowoltaika staje się także atrakcyjna dla przedsiębiorców. Oprócz jej standardowych zalet mogą skorzystać z tzw. ulgi w podatku dochodowym dla osób fizycznych, w ramach której – w ciągu sześciu lat – mogą odliczyć do 53 tys. zł wydanych na zakup takich paneli.
Polskie Sieci Energetyczne również potwierdzają, że fotowoltaika to najprężniej rozwijający się sektor OZE. To wynika z danych ilościowych, przykładowo w grudniu 2018 r. sumaryczna moc zainstalowanych urządzeń fotowoltaicznych wyniosła 471,5 MW, a 1 października 2019 r. było to już 1007,2 MW (100% przyrost).
Szukasz sprawdzonych instalatorów paneli fotowoltaicznych, którzy pomogą Ci z dofinansowaniem?