Fotowoltaika, Panele Fotowoltaiczne – ekologiczne pozyskiwanie energii elektrycznej

Instalacja fotowoltaiczna: to brzmi tajemniczo! Znacznie prostsza nazwa to panele słoneczne, które zainstalowane na terenie Twojej posesji pozwolą na czerpanie energii elektrycznej prosto ze słońca. Jakie są korzyści z fotowoltaiki i koszty jej instalacji? Sprawdź najpopularniejsze oferty!

Co to jest fotowoltaika?

Zamieniające światło słoneczne na energię elektryczną panele – to najprostszy sposób wyjaśnienia co to jest fotowoltaika. Panele fotowoltaiczne instalowane są na różne sposoby, w zależności od potrzeb. Pozyskaną energię można zużywać na bieżąco, magazynować lub sprzedawać.

Z racji, że pozyskiwany prąd jest stały, a ten, z którego korzystamy na co dzień zmienny, pozyskiwana energia wymaga również odpowiedniego przetworzenia.

Najbardziej polecane jest instalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu, skąd mają najlepszy kontakt ze słońcem. W rozwiązanie tego typu może być wyposażony każdy dom, jednak ze względu na bardzo wysokie koszta inwestycji, jest to mało popularna praktyka.

Fotowoltaika bardzo często mylona jest z panelami słonecznymi.

Różnica polega na tym, że fotowoltaika generuje energię elektryczną, a tak zwane kolektory (panele słoneczne) produkują energię cieplną, którą najczęściej używa się do podgrzewania wody. Podobieństwo stanowi fakt, że oba rodzaje instalacji wykorzystują energię słoneczną. Chociaż oba rodzaje paneli wyglądają podobnie, to różnią się również budową.

Działanie paneli fotowoltaicznych

Skoro wiemy już, czym jest fotowoltaika, czas przejść do zasad działania. Działanie paneli fotowoltaicznych opiera się na czerpaniu energii słonecznej, to jasne. Panele podłącza się do instalacji elektrycznej w budynku, a instaluje się je w taki sposób, by jak najczęściej były wystawione na promienie słoneczne.

Przemiana promieni na prąd elektryczny odbywa się dzięki półprzewodnikom, tak zwanym ogniwom fotowoltaicznym.

W wyniku różnicy potencjałów powstaje prąd, którego natężenie i moc zostaje wzmocnione poprzez szeregowe ułożenie paneli. To dlatego spotykamy się z fotowoltaiką w charakterystycznie ułożony sposób. By instalacja była skuteczna, musi generować odpowiednią moc. W naszym klimacie zaleca się dodawanie 1,25 kWp mocy na każde 1000 kWh zużywanej rocznie energii.

W celu dokładnego określenia, jaka moc paneli jest potrzebna do uzyskania odpowiedniej energii (kWh) zasilającej budynek, musimy dokładnie znać jej zużycie w ciągu roku.

Przeciętna moc paneli potrzebna do zasilenia domu wynosi 10KW, gdzie za 1kWh oddaną do sieci, do jakiej podłączona jest instalacja, otrzymuje się 0,8 kWh. Jeżeli wybrane panele będą miały wyższą moc, niż potrzebna do zasilenia domu, cena instalacji będzie wyższa. Tym samym odleglejszy będzie termin, w którym poniesione koszta nam się zwrócą. Dlatego warto wybrać taką ofertę, która proponuje kompleksową obsługę i dokładne obliczenia potrzebne do prawidłowego dobrania materiałów.

Fotowoltaika, ceny instalacji

Instalacja fotowoltaiczna wciąż nie jest popularna w prywatnych domach ze względu na wysokie koszta. Panele tego typu są bardzo drogie, kosztują od kilku tysięcy wzwyż. Za zaopatrzenie w energię elektryczną przeciętnej rodziny wydamy jednorazowo około 20 tysięcy złotych. Nie wszyscy mogą, a przede wszystkim nie wszyscy chcą dokonywać takiej inwestycji. Na szczęście w pewnych wyjątkach można liczyć na dofinansowanie. W końcu ekologiczne źródła energii powinny być również w interesie państwa. Koszt instalacji fotowoltaicznych istotnie odstrasza, jednak skutkuje wymiernymi korzyściami:

  • Tańsze rachunki za prąd,
  • Korzyści dla środowiska,
  • Bezobsługowe działanie,
  • Gwarancja na 25 lat.

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy również od rodzaju wykonania paneli. Mogą składać się one z ogniwa monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Drugie rozwiązanie jest tańsze i niemal równie wytrzymałe, o porównywalnie dużej mocy wytwórczej.

Ogniwa polikrystaliczne są wybierane w większości przypadków właśnie ze względu na korzystniejszą cenę.

Jak podają informacje w sieci, koszt fotowoltaiki zwraca się po około 10 latach użytkowania.

Z dofinansowaniem koszty, jakie ponieśliśmy, zwrócą się po niemal o połowę krótszym czasie. W praktyce już od momentu działania instalacji fotowoltaicznej nasze rachunki za prąd będą znacznie niższe, co ograniczy bieżące wydatki. W jaki sposób można uzyskać dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej? Taka możliwość jest wynikiem wymogów Unii Europejskiej, które wiążą się z koniecznością zwiększenia korzystania z odnawialnych źródeł energii w Polsce. Dotychczas ten rodzaj pozyskiwania prądu wynosi zaledwie 11%, a do 2020, który jest coraz bliżej, pułap ten ma wzrosnąć do obowiązkowych 15%. Ze względu na konieczne zmiany państwo zdecydowało się na szereg dofinansowań, które mają zachęcić firmy oraz prywatne gospodarstwa do montowania instalacji czerpiącej energię ze słońca. Z oferty mogą skorzystać praktycznie wszyscy, a finansowanie maksymalnie może trwać nawet do 15 lat. Warto mieć na uwadze, że wnioski można składać w momencie, kiedy prace nad budową instalacji już trwają. Dodatkowo dofinansowanie zostaje wypłacone już po opłaceniu faktur za materiały i budowę. Innym, dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają wystarczającej ilości gotówki na panele fotowoltaiczne, jest oferta kredytowa. Rata kredytu nie powinna być wysoka, a pokryje wszystkie niezbędne koszta.

O dodatek na odnawialne źródła energii warto również pytać w urzędach miast i gmin, ponieważ zdarza się, że mają środki na dofinansowanie przedsięwzięcia, jakim jest budowa instalacji fotowoltaicznej.

Firmy oferujące panele fotowoltaiczne

Profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością wynajęcia fachowca. Montaż musi być odpowiedni, by całość generowała jak najwięcej energii korzystnej dla środowiska. W internecie jest wiele ofert godnych uwagi. W Warszawie można wymienić kilka, które cieszą się bardzo dobrymi opiniami:

  • ZielonyVolt.pl: Szczegółową ofertę możemy poznać, odwiedzając ul. Farbiarską 86 lub dzwoniąc pod podany na stronie numer telefonu. Firma zajmuje się sprzedażą i montażem paneli. Duża moc instalacji i doświadczenie pracowników
  • ABC Sun Energy Grupa: Firma mieści się przy ul. Grzybowskiej 30. Oferta obejmuje montaż i panele do instalacji nie tylko na terenie stolicy, ale również w województwie łódzkim. Instalacja fotowoltaiczna tej firmy ma gwarancję na 20 lat.
  • Twoja Energia Sp. z.o.o: Warszawa, Felińskiego 40. Oferta obejmuje kompleksowy montaż również dzięki środkom uzyskanym z dofinansowania. Profesjonalni wykonawcy pomogą także w uzyskaniu dotacji.

Wystarczy nazwa dzielnicy lub kod pocztowy Twojego miasta, by w wyszukiwarce pojawiły się różne oferty montażu i materiałów. Biorąc pod uwagę możliwości dofinansowania i wygodę, jaką oferują panele fotowoltaiczne, ceny instalacji nie powinny tak bardzo odstraszać. Niższe rachunki za prąd to jedna z wielu korzyści, jakie daje fotowoltaika i inne odnawialne źródła energii.