Fotowoltaika składa się z kilku istotnych elementów, których wybór decyduje o ostatecznej cenie całej inwestycji. Materiały do instalacji muszą być nie tylko korzystne cenowo, ale przede wszystkim dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb. W tym celu potrzebny jest szereg obliczeń, na początek wstępnych, które pokażą Ci, ile mniej więcej pieniędzy potrzeba na wyposażenie w fotowoltaikę Twojego domu rodzinnego. Na przykład ile paneli fotowoltaicznych potrzebujesz dla pokrycia swojego dachu? Poniżej wszystkie niezbędne informacje.

Ile kosztuje fotowoltaika? Czynniki wpływające na cenę!

Z fotowoltaiką nie jest tak prosto, jak z innymi pracami budowlanymi, gdzie zlecasz pracownikom zamontowanie odpowiednich materiałów w taki a taki sposób. Interesuje Cię tylko wybór armatury i akcesoriów, a to, jak je podłączyć należy już do zmartwień fachowców. Fotowoltaika rządzi się innymi prawami. Tu każdy przedmiot się ze sobą łączy i każdy najmniejszy wybór ma wpływ na efekt, zarówno pod względem działania, jak i ceny. Można powiedzieć, że to, ile kosztuje fotowoltaika, zależy od Ciebie, ale także od domu jednorodzinnego i kWh, które zużywają jego sprzęty, a które chcesz zasilić prądem z energii słonecznej. Po części masz więc wpływ na koszty, a po części nie. Jakie czynniki wpływają na cenę fotowoltaiki?

 • Panele fotowoltaiczne, czyli nasz najważniejszy element całej instalacji fotowoltaicznej. To one odpowiadają za moc instalacji i poziom wykorzystywania promieniowania słonecznego.
 • Ogniwa fotowoltaiczne, które mogą być polikrystaliczne lub monokrystaliczne. Obie wersje różnią się ceną, na szczęście ich działanie jest bardzo podobne i ten wybór nie ma największego wpływu na ostateczną moc i koszt instalacji.
 • Falownik inaczej nazywany inwerterem fotowoltaicznym, który odpowiada za zmianę prądu stałego w prąd zmienny, co umożliwia dostosowanie energii elektrycznej do wymagań zasilanych urządzeń.
 • Akumulatory paneli fotowoltaicznych, które są koniecznością dla instalacji Off-Grid, o czym więcej powiemy sobie niżej.
 • Regulator ładowania, który dba o to, by akumulatory nie były przeładowane lub rozładowane za mocno.
 • Do kosztów materiałów należy dodać także montaż i koszty podłączenia instalacji do sieci elektroenergetycznej, jeśli zdecydujesz się na instalację fotowoltaiczną On-Grid.

Fotowoltaika dzieli się na małe instalacje dla domu jednorodzinnego, gdzie czerpiemy energię elektryczną po części z mocy, jaką generuje instalacja fotowoltaiczna, a po części z prądu z sieci elektroenergetycznej. Taka instalacja fotowoltaiczna jest znacznie tańsza, ponieważ możemy zmieścić się już w kilkunastu tysiącach złotych. Musimy jednak nastawić się na to, że praca systemu nie zwolni nas z konieczności opłacania rachunków za prąd. Rachunki za energię elektryczną będą oczywiście niższe, jednak nie znikną całkiem.

Alternatywną instalację fotowoltaiczną stanowi mała, niezależna elektrownia. Panele fotowoltaiczne są tak samo montowane na dachu, jednak moc instalacji jest znacznie większa, dzięki czemu jesteśmy w stanie ekologicznie generować energię elektryczną nawet w pochmurne dni. Instalacja fotowoltaiczna tego typu nie wymaga przyłącza do sieci elektroenergetycznej, ponieważ działa niezależnie. Należy zatem pamiętać o dobrych akumulatorach, by pozyskiwana moc nie marnowała się. Oczywiście jest także możliwość podłączenia do sieci w przypadku instalacji fotowoltaicznej tego typu. Do sieci będziemy mogli oddawać nadwyżki prądu, dzięki czemu w słabszym okresie będziemy mogli ją za darmo stamtąd czerpać. Nie są z tym związane żadne koszty, jednak na 100% oddawanej do sieci energii otrzymujemy z powrotem 80%. Koszt jest więc ukryty w postaci prądowego podatku VAT od możliwości magazynowania. Tak czy inaczej, rozwiązanie to jest korzystne.

Jakie panele fotowoltaiczne kupić?

Fotowoltaika musi składać się z materiałów nowych i dobrej jakości. Tutaj każdy szczegół wpływa na nasze ostateczne oszczędności i zadowolenie. Musimy pamiętać, że czas pracy systemu musi sięgać co najmniej 25 lat i to bez najmniejszej awarii! Jeśli chcesz, by Twój dom uświetniała doskonała instalacja fotowoltaiczna przez długie lata, to nie montuj na dachu byle czego i za pomocą byle kogo. Jednymi z najważniejszych elementów fotowoltaiki są panele słoneczne, o czym mówiliśmy już wcześniej. Nawet posiadając niewielką powierzchnię dachu, jesteś w stanie wygenerować energię elektryczną, która zaopatrzy cały dom. Taka instalacja fotowoltaiczna będzie natomiast wymagać maksymalnie wydajnych paneli fotowoltaicznych, by inaczej zwiększyć moc instalacji fotowoltaicznej, jak tylko za pomocą powierzchni.

Podkreślamy kolejny raz, że fotowoltaika wymaga nowych materiałów, więc nie szukaj używanych paneli dla wątpliwych oszczędności, bo wtedy dopiero wyrzucisz pieniądze w błoto. Jeśli moc fotowoltaiki będzie wystarczająca, koszty szybko zaczną się zauważalnie zwracać. Poza tym liczy się również Twój komfort i brak konieczności nadzorowania dobrego systemu przez następne 25 lat. Co najmniej.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać: 2018 opinie

W tym, jakie fotowoltaiczne panele najlepiej wybrać najbardziej pomagają opinie, którymi dzielą się szczerzy posiadacze instalacji fotowoltaicznej w swoim domu. Z opinii na forach dowiesz się, jakich paneli unikać i które marki są najchętniej wybierane. Dodaj do tego własne obliczenia dotyczące tego, ile kWh energii elektrycznej (kilowatogodzina: jednostka do pomiaru energii elektrycznej) zużywają sprzęty domowe. Ważne są również wyniki konsultacji z ekipą budowlaną. W efekcie będziesz mieć idealny przepis na panele do instalacji fotowoltaicznej.

Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW?

Pytanie dotyczące tego, ile fotowoltaicznych paneli potrzeba do wytworzenia 1 kW energii jest jednym z najczęściej pojawiających się w przypadku instalacji fotowoltaicznej. Wiadomo, jak obliczymy konieczną ilość paneli na 1 kW, z łatwością poszerzymy otrzymany wynik o kolejne kW. Do rzeczy.

Na początek musisz wiedzieć, jaką powierzchnię dachu ma Twój dom. Następnie liczy się kWh energii zużywanej w domu. Ostatnim elementem naszych obliczeń jest pojedynczy panel do instalacji fotowoltaicznej. Moc panelu przekłada się na prawdopodobieństwo tego, że instalacja sprosta zapotrzebowaniu kWh energii dla domu. Dostępne są panele mniejsze i większe, a ich moc jest zróżnicowana. Możesz kupić mniejszy panel o dużej mocy, duży panel o dużej mocy i analogicznie tak samo jest z mniejszą mocą paneli. Jako że Twój dach nie pomieści nieskończonej liczby modułów fotowoltaicznych, musisz obliczyć, jaka moc będzie Ci potrzebna. Poniżej przykład.

Andrzej ma dach o powierzchni 40 m2, a więc całkiem sporo. Zdecydował się na panel, który liczy 260 W mocy i zajmuje powierzchnię 1,60 m2. Jaka ilość paneli zmieści się na dachu i jaką moc będzie miała powstała instalacja?

 • Najpierw zamieniamy moc panelu wyrażaną w watach na kilowaty: 260 W / 1000 = 0,260 kW
 • Wiemy dokładnie, jaką moc wytwarza pojedynczy panel, a skoro znamy też jego wielkość, sprawdzimy, jaka liczba paneli może ozdobić dach Andrzeja: 40 m2 / 1,60 m2 = 25
 • Zatem u Andrzeja można zamontować aż 25 paneli o mocy 0,260 kW.
 • 25 * 0,260 = 6,5 kW mocy, jaką są w stanie wyprodukować panele.
 • Liczbę paneli na 1 kW już łatwo policzyć, skoro jeden panel daje 0,260 kW, to będziemy potrzebować 4 paneli na 1 kW mocy.

Uważny matematyk zauważy, że 4 * 0,260 daje dokładnie 1,4 kW. Zawsze jednak zaokrąglamy w górę, bo zarówno nasze kWh może się z czasem zmienić, jak i moc całej instalacji zależy tak naprawdę od wielu czynników, dlatego moc paneli daje wartość KW mocy jedynie w przybliżeniu. Powyższe liczby są jedynie przykładem, który miał ładnie zobrazować coś, co brzmi skomplikowanie, kiedy się o tym pisze, a wcale takie nie jest. W praktyce jednak wyniki wychodzą bardzo nierówne, na przykład na x m2 powierzchni zmieści się 14,58 panelu. Co w takiej sytuacji? Ucinamy panel, kupujemy 14 modułów, czy może jednak 15? W tym przypadku zawsze zaokrąglamy w dół. Modułu nie można uciąć jak płytkę ceramiczną, a 15 nam się na danym metrażu nie zmieści.

Z kolei do obliczenia kWh energii, jaką są w stanie wytworzyć panele na powyższej instalacji, potrzebne są aktualne dane z tabeli dostępnych w sieci. Potrzebujesz mapy, z której odczytasz natężenie światła słonecznego, które przecież jest kluczowe. Załóżmy, że Andrzej mieszka w okolicy Szczecina, gdzie słońce promieniuje na poziomie 1200.

 • 6,5 kW * 1200 = 7,800
 • 7,800 dzielimy przez 0,78, które jest wskaźnikiem realnej mocy, którą można uzyskać, uwzględniając wszelkie dane.
 • Wynik wynosi 10 000 kWh i oznacza to ilość kilowatogodzin, które instalacja jest w stanie wytworzyć w ciągu roku.

Zwykle wynikiem są mniejsze liczby, ale wiecie, my lubimy te duże. Stąd przykład. Instalacja Andrzeja należałaby do większych i droższych. Za same moduły zapłaciłby ponad 20 tys. zł. W dofinansowaniach, jak i programach rządowych polecane są tak zwane mikroinstalacje, które co prawda nie odpowiadają w 100% na zapotrzebowanie domu na energię elektryczną, ale także przyczyniają się do oszczędności. Mikroinstalacje same są znacznie tańsze od dużych systemów fotowoltaicznych, a do tego także przyczyniają się do niższych rachunków za prąd.

Ile kosztują fotowoltaiczne panele?

Cena paneli słonecznych zależy od tego, na jakie się zdecydujesz. Za każdym razem podaje się cenę za 1 panel, a ostateczna kwota będzie wynosiła tę kwotę pomnożoną przez ilość paneli, które będą konieczne dla Twojego domu. Pojedynczy panel może kosztować około 500 zł, ale może i ponad 1000 zł. To właśnie ze względu na tak wysoki koszt wiele osób decyduje się na używane panele, co jest strzałem w kolano, pisząc obrazowo.

Pamiętaj, dobra instalacja fotowoltaiczna nie tylko czyni z Ciebie nowoczesnego i ekologicznego człowieka! Dzięki instalacji fotowoltaicznej oszczędzisz na energii elektrycznej, zabezpieczysz przyszłość swoją i swoich dzieci, a także znacząco podniesiesz wartość swojego domu jednorodzinnego. Wszelkie związane z budową instalacji fotowoltaicznej koszty zwrócą się prędzej, czy później, a ostatecznie nasze portfele będą zadowolone z oszczędności.