Kolektory próżniowe – co to jest i jakie mają zalety?

5 lat ago

Kolektory próżniowe są również nazywane kolektorami rurowymi. Jest to nowoczesny produkt techniki solarnej., dedykowany najbardziej wymagającym klientom. Producenci przekonują, że to kolektory wydajniejsze zwłaszcza w sezonie zimowym od kolektorów płaskich. Czy tak rzeczywiście jest? Poniżej przedstawiamy istotę kolektora próżniowego, jego rodzaje, a także zalety.

Kolektory próżniowe – informacje wprowadzające

Kolektory próżniowe to innowacyjny wytwór techniki solarnej. Urządzenie to odpowiada za konwersję energii promieniowania słonecznego na ciepło, wykorzystywane do ogrzewania wody w domu, czy wspomagania c.o. W ich budowie kluczowym elementem jest miedziowa rurka (o roli absorbera), wewnątrz kolektora, która jest wypełniona cieczą o niskiej temperaturze parowania. Kiedy kolektory poczują ciepło promieni słonecznych, woda wewnątrz rury paruje, a ciepło konwekcyjne trafia do kondensatora, zlokalizowanego w kanale zbiorczym. Następnie przez kondensator ciepło jest kierowane do płynu w kanale zbiorczym, po czym trafia do zbiornika ciepłej wody.

Próżniowe kolektory słoneczne wyróżniają od kolektorów płaskich lepsze parametry wydajnościowe. Dzięki swojej budowie, zastosowaniu ww. rurki (swoistego absorbera), ich sprawność działania jest imponująca. W okresie zimowym niskiego nasłonecznienia, potrafią być sprawniejsze o nawet 20 – 30 % od kolektorów płaskich. W sezonie letnim kolektory próżniowe są podobnie efektywne jak kolektory płaskie. Chociaż są specjaliści, którzy mówią o ryzyku ich przegrzania przy największych upałach.

Te ww. cechy, jakie posiada każdy kolektor próżniowy, sprawiają, że jest produktem idealnym dla inwestorów, którzy są skłonni zapłacić więcej za kolektory słoneczne. Cena ich jest wyższa od płaskich, ale dzięki temu inwestorzy mają gwarancję dobrej pracy kolektora również w okresie zimowym. W pewien sposób można stwierdzić, że ten wytwór technologii jest stworzony dla inwestorów, którzy cenią sobie sprawność kolektorów próżniowych przez wszystkie pory roku.

Jakie są modele kolektorów słonecznych typu próżniowego?

Zainteresowani wyborem tych kolektorów mają do wyboru tak naprawdę na rynku dwa ich modele. Informacje na ich temat są powszechne w sieci, na branżowych portalach, czy w katalogach produktowych. Te modele oferowane na rynku są następujące.

Kolektor z bezpośrednim przepływem czynnika grzewczego przez absorber cechuje to, że sam czynnik grzewczy znajduje się w wewnętrznej powierzchni rury. Już nieogrzany czynnik płynie przewodem, po czym wraca po nagrzaniu. W takim panelu jakiekolwiek straty ciepła nie są możliwe.

Kolektor z rurkami cieplnymi działa tak, że czynnik grzewczy nie przepływa przez absorber. To w uproszczeniu oznacza, że energia sama w sobie jest kierowana przez czynnik roboczy, którego rolą jest odbiór z absorbera, oddanie ciepła do czynnika grzewczego.

Dodatkowo dostępne na rynku modele tych kolektorów są zróżnicowane z uwagi na cenę. Niektórzy producenci sprzedają jedną sztukę takich kolektorów już w cenie 1800 zł, inni drożej – w cenie nawet 3000 zł. Oczywiście ta cena przekłada się na określone ich parametry. Im cena wyższa, tym kolektory są zaawansowane technologicznie, wydajniejsze.

Jakie są podstawowe zalety kolektorów próżniowych?

Na pewno tych zalet jest przynajmniej kilka. Pierwszą zaletą jest budowa, zastosowanie w nich miedzianej rurki, gwarantującej absorbowanie ciepła o wydajną pracę kolektorów próżniowych również w zimowych miesiącach.

Drugą zaletą jest wielofunkcyjność. Jak dowodzą informacje rynkowe, wyniki testów taki typ kolektora może służyć zarówno do ogrzewania wody, jak i wspomagania c.o.

Po trzecie w przypadku użycia kolektorów próżniowych małe są straty ciepła (wynika to z próżni w szklanych rurach).

Po czwarte taki model kolektora wyróżnia długa żywotność, wyższa niż w modelu kolektora płaskiego.

Po piąte korzystna jest też cena takich kolektorów słonecznych, miarodajna do ich licznych walorów użytkowych. Nabywając taki kolektor słoneczny (cena wyższa niż za płaski), inwestor otrzymuje mierzalne profity – lepsze walory ogrzewania wody, wspomagania c.o. w zimie.

Po szóste nie tylko sprawność wyróżnia ten typ kolektorów słonecznych, ale również estetyka wykonania. W tych kolektorach wysoka jest funkcjonalność zastosowanych rur. To umożliwia pasywne śledzenie słońca przez cały dzień.

Po siódme te kolektory cechuje łatwość montażu. Mogą być umiejscowione na dachu, ale również i w innych lokalizacjach, np. pagórki obok budynków.

Czy w kolektorach próżniowych są dostrzegane jakieś wady?

Raczej nie. Zarówno wśród użytkowników, jak i ekspertów, których interesują kolektory słoneczne (ceny, zalety, wady, zasady działania), panują bardzo pozytywnie opinie o tych elementach instalacji. Jedynie nieliczni są odosobnieni w tych opiniach i wskazują na wysokie ceny tych kolektorów, krótką żywotność, ryzyko ich łatwego przegrzania w sezonie letnim. Są to jednak zdawkowe opinie, raczej niepoparte zaawansowanymi badaniami instalacji fotowoltaicznych z ich wykorzystaniem. Ogólnie popyt na te kolektory jest wysoki, co roku coraz więcej inwestorów je wybiera. To najlepsza rekomendacja ich użycia.

Podsumowując, należy stwierdzić, że stosowanie kolektorów próżniowych to nowy element instalacji fotowoltaicznych dla wygodnych. W ich przypadku inwestorzy mają pewność, że panele będą wydajnie pracować cały rok, także w sezonie zimowym. Domy z takimi kolektorami nie mają problemów z pozyskaniem ciepła w ziemne, ponure dni. Decydując się na te kolektory, warto mieć jednak na uwadze podwyższone koszty, związane z ich zakupem i nieco obniżoną żywotność w porównaniu do kolektorów płaskich.

Szukasz sprawdzonych instalatorów paneli fotowoltaicznych, którzy pomogą Ci z dofinansowaniem?

Polecani Instalatorzy