Konieczność okazania dokumentu o mocy przyłączeniowej danej instalacji fotowoltaicznej to ostatni etap na drodze oddawania instalacji fotowoltaicznej do użytku domowników. Dowiedz się, czym dokładnie jest moc przyłączeniowa i jak ją obliczyć!

Moc przyłączeniowa dla domu, co to jest?

Moc przyłączeniowa wymaga konkretnych obliczeń, które są swego rodzaju założeniem. Moc składa się z sumy średniego poboru mocy urządzeń znajdujących się w Twoim domu. Ze średnich wartości, które uzyskasz, biorąc pod uwagę 15 minut działania wszystkich tych urządzeń jednocześnie, należy wybrać wartość maksymalną. Obliczając moc przyłączeniową, nie określasz danych, ile energii elektrycznej zużywa Twój dom, a ile maksymalnie może zużyć.

Dlaczego należy określić moc przyłączeniową, skoro nie będzie ona miała wpływu na rachunki energii elektrycznej? To ważne, by odpowiednio dobrać wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, w tym zabezpieczenie przedlicznikowe. Tylko połączenie instalacji elektrycznej z odpowiednio dobranymi zabezpieczeniami umożliwia bezpieczne korzystanie z wszelkiego rodzaju urządzeń, które należy podłączyć do prądu. W ten sposób chronimy nie tylko swoje bezpieczeństwo, ale również posiadany dom, który w wyniku nieprawidłowo działającej instalacji może ulec całkowitemu zniszczeniu!

Nie należy mylić przyłączeniowej mocy z mocą umowną. Ta pierwsza jest wartością niezmienną, maksymalnie dopuszczalną dla danego gospodarstwa domowego. Z kolei moc umowna to ta, która została wyznaczona w umowie za prąd. Umowna moc nie może przekraczać wartości przyłączeniowej.

Jak obliczyć moc przyłączeniową?

By prawidłowo obliczyć moc przyłączeniową, nie można pominąć żadnego z urządzeń korzystających z prądu w domu. Bierzesz pod uwagę zwłaszcza te urządzenia elektryczne, które zużywają najwięcej energii elektrycznej. Ważne jest ujęcie danych ze sprzętów AGD, takich jak lodówka, mikrofala, czy pralka. Moc tych urządzeń jest duża, dlatego zużycie prądu również będzie znaczne. Zobacz również, które sprzęty elektryczne mogą działać jednocześnie tak, by nie doprowadzić do przeciążenia instalacji. Maksymalna moc zależy od tego, z których urządzeń możesz korzystać równocześnie. Stąd średnich wartości mocy będzie kilka, a Ciebie interesuje ta maksymalna moc.

Biorąc pod uwagę urządzenia elektryczne o różnej mocy, pamiętaj nie tylko o sprzętach AGD, ale także o sprzętach niewielkiej mocy, z których często korzystamy, na przykład elektrycznej maszynce do golenia. To jeszcze nie wszystko. Niektórzy z nas używają energii elektrycznej do ogrzewania wody lub ogrzewania domu. Ich zużycie również trzeba wziąć pod uwagę, by określić, jaka moc przyłączeniowa powinna być zarezerwowana dla naszego domu. To jeszcze nie koniec ważnych informacji. Z otrzymanego, imponującego wyniku wyciągamy współczynnik wynoszący 0,5. Według tych informacji określasz ilość maksymalnego zużycia kW. Wszystko stanie się jaśniejsze, kiedy spojrzysz na tabelę mocy przyłączeniowej dla domu.

Moc przyłączeniowa tabela

Twoja moc maksymalna, zwana inaczej przyłączeniową, będzie mieściła się w tabeli przyłączeniowej, gdzie podane są różne zakresy mocy maksymalnej. Dla mieszkań rozpatruje się zwykle przyłącze 1-fazowe, a dla domów są to przyłącza 3-fazowe. Z tabeli wybierasz wartość, która znajduje się najbliżej wartości, która wynika z Twoich obliczeń.

Przyłącze 1-fazowe to oczywiście rodzaj przyłącza o mniejszych wartościach. Zarezerwowane jest dla mieszkań, które ze względu na niewielką powierzchnię nie generują wysokich kosztów za energię. Zakres mocy w tym przypadku wynosi od 2 do 8 kW. Przyłącze 3-fazowe, które zarezerwowane jest dla domów lub placów budowy oraz wszystkich tych budynków, których zapotrzebowanie na energię elektryczną jest duże, sięga od 6 do 40 kW. Jak możesz zauważyć, różnica jest spora, dlatego warto dobrze określić swoje zapotrzebowanie. Co prawda za przyłączeniową moc płacisz tylko raz, ale w trakcie użytkowania energii elektrycznej w domu koszty również mogą być różne. Nieudane dopasowanie do własnych potrzeb wiąże się z większymi wydatkami i niewystarczającą pracą zabezpieczeń.

Zwiększenie mocy przyłączeniowej dom jednorodzinny

O tym, w jakie zabezpieczenia stosowne do określonej mocy zostaną użyte, decydują specjaliści. Konieczne obliczenia nie są w końcu robione dla rozrywki i to nie my wybieramy typ zabezpieczeń, które otrzyma instalacja, w jaką wyposażony jest nasz dom jednorodzinny. Z czasem jednak dom zostaje wyposażony w nowe urządzenia elektryczne, które zużywają więcej lub mniej prądu, co może przekraczać skalę, jaka została określona dotychczas. W związku z tym mogą być naliczane dodatkowe opłaty. Nic dziwnego zatem, że wiele osób jest zainteresowanych tym, jak zwiększyć moc przyłączeniową dla gospodarstwa domowego, by nie tylko mniej płacić, ale także posiadać zabezpieczenia, które są w stanie sprostać wymaganiom wszystkich sprzętów AGD oraz urządzeń do ogrzewania wody i domu.

W przypadku, kiedy na przykład zdecydowałeś się na elektryczne podgrzewanie wody w grzejnikach, czy inne istotne zmiany spowodowały wzrost mocy maksymalnej, jaka może pojawić się w przypadku działania wielu urządzeń naraz, możesz zgłosić się do Zakładu Energetycznego. ZE jest miejscem, gdzie zgłaszane są wnioski o zwiększenie przyłączeniowej mocy dla domu. Nie jesteś w stanie dokonać takiego zwiększenia samodzielnie, konieczne jest pozytywne rozpatrzenie wniosku i wizyta odpowiedniego serwisu. Podobny wniosek składamy, kiedy staramy się o utworzenie nowego przyłącza do sieci elektroenergetycznej. Nie jest to czynność skomplikowana, jednak na wynik rozpatrzenia wniosku trzeba trochę poczekać. Jeśli chcesz zatem oszczędzić sobie niepotrzebnego oczekiwania, zaplanuj wszelkie prace w odpowiednim czasie i przede wszystkim działaj tak, by ponownych obliczeń nie trzeba było dokonywać w najbliższym czasie.