Chociaż fotowoltaika wciąż jest dużą inwestycją, często zbyt dużą dla przeciętnego właściciela domu, to popularność paneli fotowoltaicznych stopniowo wzrasta. Nie dzieje się tak bez przyczyny, ponieważ producenci opracowują coraz wydajniejsze i tańsze panele, co sprzyja szerszej dostępności fotowoltaiki dla niezależnych gospodarstw domowych. Dowiedz się, jakie panele są obecnie uznawane za najlepsze i jakie parametry musi spełniać dobry panel, by pozyskać odpowiednią ilość energii!
Na jakiej zasadzie działa fotowoltaika? To proste, przynajmniej w teorii. Równolegle ułożone panele za pomocą ogniw fotowoltaicznych wykorzystują energię słoneczną, by zamienić ją w energię elektryczną. Dzięki temu możemy zasilić dowolny budynek wykorzystując promienie słońca. Słusznie zakładasz, że działanie mechanizmu jest odrobinę bardziej złożone i wszystkich ciekawskich zachęcamy do poszerzenia wiedzy na ten temat. W praktyce jednak ważne jest to, że nie ponosisz dodatkowych kosztów za energię elektryczną, a panele fotowoltaiczne są w stanie zagwarantować wystarczającą wydajność również w naszej strefie klimatycznej, gdzie słońce świeci, kiedy mu się podoba. Podsumowując, instalując na swoim terenie fotowoltaikę oszczędzasz pieniądze, masz niezależny dostęp do źródła energii elektrycznej, a przy tym działasz na rzecz środowiska! Nic dziwnego, że o instalacji modułów fotowoltaicznych jest coraz głośniej.
Wydajność modułów fotowoltaicznych zależy tak naprawdę od samych paneli fotowoltaicznych. To w nich znajdują ogniwa, które odpowiadają za przetwarzanie energii słonecznej. Budowa paneli oczywiście różni się między sobą. Dostępne są panele, które mają ogniwa monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Chociaż te pierwsze uznawane są za najwydajniejsze, to polikrystaliczne panele są niemniej popularne, ze względu na niższą cenę i w praktyce całkiem podobne parametry.
Wydajność paneli słonecznych liczy się przede wszystkim dlatego, że muszą one mieć taki poziom wydajności, by zaopatrzyć w prąd cały budynek. Im słabsze panele, tym więcej powierzchni będą zajmowały. Wydajne mogą być mniejsze, co spodoba się tym, którzy nie mają za wiele miejsca na dachu domu, gdyż tam jest najlepsze miejsce dla paneli słonecznych.
Jakie firmy są wiodące na rynku w produkcji i montażu paneli słonecznych? Czym charakteryzują się najlepsze panele fotowoltaiczne? Odpowiedzi dostarczy nasz ranking paneli.
Mamy nadzieję, że wyróżnione przez nas moduły pozwolą Ci wybrać najlepszą wersję dla siebie. Świadomość ważnych parametrów gwarantuje dobry wybór. Wysokiej klasy moduły zapewnią wyjątkową wytrzymałość i dużą wydajność przez wiele lat, co bezpośrednio przełoży się na oszczędności wynikające ze zlikwidowania rachunków za prąd. Pamiętaj, że oprócz dobrych paneli fotowoltaicznych potrzebna jest również odpowiednia instalacja, by całość konstrukcji była wytrzymała i gwarantowała pobór energii na najwyższym poziomie.
Ostateczna cena nie zależy od kaprysu największych producentów, a od takich czynników, jak wymiary modułów, montaż i wydajność paneli. W zależności od producenta, z którego paneli zdecydujesz się skorzystać, całkowity koszt można z łatwością wyliczyć za pomocą kalkulatora dostępnego w sieci.
Uważaj na warunki gwarancji, które wyznaczają producenci dla swojej instalacji fotowoltaicznej. Zwykle spotkasz się z okresem gwarancji sięgającym 25 lat, jednak nie zawsze jest to czas faktycznej obietnicy naprawy w przypadku nie działania paneli. Czasami jest to jedynie gwarancja jedynie na wydajność paneli fotowoltaicznych, a nie ich działanie. W przypadku tak drogiej technologii warto uważać, by się na to nie naciąć. Według ogólnych informacji, gwarancja dzieli się na tę dotyczacą montażu, wydajności paneli fotowoltaicznych i wytrzymałości całej instalacji. Mimo że cała gwarancja sięga 25 lat, czasem nawet 30 lat, to faktyczna gwarancja na fotowoltaikę wynosi od 2 do 10 lat. Znacznie mniej, prawda?
Oferty obejmujące instalację fotowoltaiki są stale wzbogacane, zarówno jeśli chodzi o korzystne ceny, jak i jakość oraz moc modułów fotowoltaicznych. Aktualny ranking obejmuje jedne z najpopularniejszych i najbardziej wydajnych paneli, które z czasem będą jeszcze lepsze. Czy zatem opłaca się montaż fotowoltaiki teraz, czy może lepiej poczekać z tym do przyszłego roku lub dłużej? Mimo tego, że oferty stale się rozwijają, nie przewidujemy wielkich zmian na przyszły rok. Jeśli więc od dłuższego czasu planowałeś zainstalować u siebie fotowoltaikę to raczej nie warto z tym dłużej zwlekać. Kiedy inni będą montowali u siebie panele Ty już będziesz cieszył się ograniczonymi kosztami i ekologicznym funkcjonowaniem. A skoro znalazłeś miejsce dla fotowoltaiki być może warto również rozważyć założenie paneli, które pozwolą Ci na pozyskiwanie ciepła dla Twojego domu. Przyjdzie nam poczekać co najmniej kilka lat, zanim oferty stanieją na tyle, by różnica była naprawdę duża.
Chociaż popularność odnawialnych źródeł energii wciąż nie jest tak popularna, jak chcieliby ekolodzy i miłośnicy natury to z pewnością mamy prawo, by optymistycznie patrzeć w przyszłość. Fotowoltaika już teraz jest bardzo opłacalną inwestycją, a spadające ceny są obietnicą, że na założenie paneli fotowoltaicznych będzie mogło pozwolić sobie coraz więcej osób. Fotowoltaika jest korzystną inwestycją nie tylko dla Ciebie, ale również Twojej rodziny, dlatego jej pozytywne skutki sięgają daleko poza teraźniejszość.
Szukasz sprawdzonych instalatorów paneli fotowoltaicznych, którzy pomogą Ci z dofinansowaniem?