Fotowoltaika nie należy do tanich inwestycji, jednak z pewnością warto ją rozważyć. Dla niższych rachunków za energię elektryczną, dla własnej wygody, dla ekologii. Kluczowe dla instalacji fotowoltaicznych są panele, których wydajność ma największe znaczenie dla opłacalności całego systemu. Ze względu na dużą cenę wiele osób decyduje się na używane panele fotowoltaiczne. Czy to się opłaca? Jak kupić tanie materiały nie tracąc na jakości? Zapraszamy do czytania!

Fotowoltaika, co jest potrzebne do budowy instalacji?

Przed rozpoczęciem tak dużej inwestycji, jak fotowoltaika, zawsze zasięgamy informacji od specjalistów, by zdecydować się na ewentualną współpracę oraz by określić wszystkie koszta i wymagania dostępnych dla nas form instalacji fotowoltaicznych. Warto jednak zdobyć parę ogólnych informacji jeszcze wcześniej. Ogólne obliczenia nie są zbyt skomplikowane, a dzięki kalkulatorom dostępnym w internecie wszystko jest jeszcze łatwiejsze. Wstępne założenia dotyczące instalacji pozwolą Ci sprawdzić, jaka inwestycja będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna i co dokładnie jest potrzebne, by skutecznie zaopatrzyć w prąd Twój dom. Na początek ustalmy, co jest potrzebne do budowy instalacji fotowoltaicznej i co w największym stopniu wpływa na sprawność systemu dla Twojego domu.

 • Na początek oczywiście panele fotowoltaiczne, które są również jednym z największych wydatków. Niestety zakup dobrych paneli fotowoltaicznych to rzecz kluczowa. Muszą one być wydajne, solidne i zdolne do tego, by bezawaryjnie pracować przez co najmniej 25 lat. Takie wymagania sprawiają, że wybór paneli fotowoltaicznych naprawdę nie należy do najłatwiejszych.
 • Falownik zwany również inwerterem solarnym.
 • Regulator ładowania akumulatorów to kolejna część składowa paneli fotowoltaicznych, która musi być dopasowana do wymagań całej instalacji. Z tego względu tego rodzaju urządzenie kupuje się, kiedy wszystkie obliczenia i pomiary są w ostatecznej fazie.
 • Swoistym kosztem jest również wykonanie przyłącza do sieci elektroenergetycznej oraz standardowe wydatki związane z bezpiecznikami i instalacją elektryczną w domu.

Ostateczna cena nie może pomijać kosztów zatrudnienia ekipy montażowej. Nie wątpimy w zdolności budowlane Polaków, jednak w przypadku systemów fotowoltaicznych nie warto podejmować się samodzielnej budowy. Pamiętaj, to nie jest zwykła praca remontowa, którą w każdej chwili możesz poprawić. Sprawność systemu musi być idealna od samego początku. To duży nakład finansowy, a ewentualnych uszkodzeń nie da się naprawić po taniości. Nie bez powodu na fotowoltaikę daje się co najmniej kilkanaście lat gwarancji!

Instalacje fotowoltaiczne opinie

Tematy związane z fotowoltaiką są dla Polaków nowe. To prawda, że instalacje fotowoltaiczne są u nas coraz bardziej popularne, ale nie możemy się dziwić, że jednorazowy wydatek rzędu 30 tysięcy wzbudza niepokój. Zwłaszcza że panuje wśród nas przekonanie, że panele fotowoltaiczne nie poradzą sobie w klimacie, gdzie upały obecne są tylko przez 2 miesiące w roku. Ze względu na pewne krążące stereotypy, jak i małą wiedzę na ten temat, w sieci krążą czasami dziwne opinie. Przede wszystkim większość domorosłych matematyków próbuje udowodnić, że budowa systemów fotowoltaicznych w ogóle się nie opłaca, zupełnie jakby korzystanie z energii elektrycznej ze spalania węgla było korzystną perspektywą….

Osoby, którym matematyka nie jest obca i nie jest im obca również własna wygoda i przyszłość dzieci wiedzą, że systemów fotowoltaicznych nie można traktować jak kredytu w banku, który z nadwyżką zostanie oddany do kasy bankowej po upływie określonego czasu. Na początek zwalczmy pewne stereotypy.

 • Fotowoltaika zwraca się po 20 latach, a nie po 7, jak utrzymują pewni forumowicze. Ostateczna liczba całkowitego zwrotu kwoty zależy oczywiście od wielkości systemu, poniesionych kosztów i ilości zużywanego prądu. Oczekując kilka lat na zwrot, a z dofinansowaniem czas ten się znacznie skraca, nie płacimy w ogóle rachunków za prąd lub płacimy nieznaczne. Nie obchodzą nas awarie prądu i wyczerpujące się zasoby ziemi. Żyjemy w zgodzie ze środowiskiem, spłacając ratę kredytu, która z pewnością będzie niższa niż przeciętne rachunki za energię. Czy to serio się nie opłaca?
 • Wydajność paneli fotowoltaicznych jest niewystarczająca, by zaopatrzyć dom w energię. To też nieprawda, ponieważ mimo tego, że panele wykorzystują jedynie 25% pobieranej energii słońca, są w stanie z powodzeniem zasilić cały dom. Im więcej prądu zużywasz na co dzień, tym bardziej opłaca Ci się mieć instalację słoneczną na swoim dachu.
 • W Polsce elektrownie słoneczne nie mają racji bytu. Za mało słońca. To również jest mit. Czy wiedziałeś, że upalne, bardzo słoneczne dni, tak samo, jak dni zupełnie bez słońca, osłabiają działanie paneli fotowoltaicznych? Najlepsza pogoda dla elektrowni tego typu to lekkie zachmurzenie i optymalna temperatura. Obecnie produkowane panele są w stanie doskonale radzić sobie w naszych warunkach klimatycznych.

Z pewnością zauważysz, że opinie na temat fotowoltaiki są różne, jednak nie warto się nimi sugerować bez dokonania własnych obliczeń wraz ze specjalistą.

Koszt paneli fotowoltaicznych: ile paneli potrzebuję do mojego domu?

Ilość paneli fotowoltaicznych dla każdego domu jest indywidualna. Zależy od powierzchni Twojego dachu i zapotrzebowania na prąd. Może to być 14 paneli, a może być i 20. To zależy również od wielkości samych paneli fotowoltaicznych. W internecie z łatwością znajdziesz strony, które pozwolą Ci automatycznie i szybko dokonać wstępnych obliczeń. Zdolności matematyczne są zbędne. Ostateczny koszt paneli fotowoltaicznych będzie zależał własnie od tych kwestii, jednak warto wiedzieć, że jest to większa część wydatków. Jeden panel może kosztować średnio 1000 zł. Jeśli potrzebujesz ich 16, to łatwo policzyć, jak duży to będzie koszt.

Używane panele fotowoltaiczne opłacalność: fotowoltaika opinie specjalistów

Duża cena za nowe panele odstrasza, dlatego oferty przedstawiające używane panele wydają się kuszące. Niestety używane panele nie są tak wydajne, jak nowe. Kupowane najczęściej z zagranicy używane panele fotowoltaiczne tak naprawdę pochodzą z zupełnie nieznanego źródła. Mogą mieć sieć uszkodzeń, których nie zauważysz gołym okiem, a na pewno nie dostrzeże ich laik. Niestety widok domniemanej oszczędności bardzo kusi i ogłoszenia w stylu: sprzedam używane panele fotowoltaiczne wciąż cieszą się dużą popularnością. Dane dotyczące jakości, określające sprawność i procentowe przetwarzanie energii słonecznej wydają się dla takich osób zupełnie bez znaczenia. To błąd! Nie tylko opinie specjalistów w fotowoltaice tłumaczą, że powinno zależeć nam na jakości systemu, a sprawność paneli jest kluczowa. Kupując używane panele, świadomie wyrażamy zgodę na straty.

Fotowoltaika forum: używane panele fotowoltaiczne

Na każdym forum w sieci nie brakuje gorących dyskusji i fotowoltaika jest jednym z takich tematów, o czym wspominaliśmy już wyżej. Można zatem wnioskować, że negatywne opinie pochodzą od osób, które zakupiły używane panele fotowoltaiczne i które są rozczarowane co do jakości całego systemu. W fotowoltaice bardzo ważne jest umiejętne przetwarzanie wszystkich informacji dotyczących tej inwestycji. Oferty dobrego systemu fotowoltaicznego same w sobie są oszczędnością, ale na przyszłość. Niestety wciąż wielu z nas tak ciężko jest zrozumieć tę perspektywę. Nowe panele dobrej jakości posłużą dłuższy czas, będą działały sprawniej, co pozwoli na wytwarzanie prądu w nawet mało sprzyjających warunkach. W praktyce oznacza to, że nasz e-mail lub skrzynka pocztowa będą wolne od rachunków za energię.

Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej? Fotowoltaiczne forum

Niejedno forum fotowoltaiczne pełne jest konkretnych i praktycznych porad dotyczących tego, jak obniżyć koszt fotowoltaiki. I jak dodatkowo nie zadziałać przy tym na własną szkodę? Oto nasze propozycje:

 • Decyduj się na sprawdzone oferty fachowców. Czasami taniej znaczy: chcemy zgarnąć Twoje pieniądze, a reszta jest nieważna. Dobry fachowiec poświadczy swoją pracę wieloletnią gwarancją i tak zamontuje instalację, by była jak najwydajniejsza.
 • Oprócz dobrej oferty przyda się również samodzielne przetwarzanie istotnych obliczeń. Warto mieć rękę na pulsie.
 • Korzystaj z opinii osób, które już instalację tego typu mają u siebie. Ucz się na cudzych błędach.
 • Wybieraj panele fotowoltaiczne ze względu na ich jakość i wydajność, a nie cenę.
 • Nie bój się pytać o to samo różnych specjalistów. Telefon do wybranej firmy nie jest w końcu zawarciem umowy, a zasięgnięciem przydatnej wiedzy.
 • Zadbaj, by pomiary służące wykonaniu przyłącza do sieci, czyli tak zwana moc przyłączeniowa, były zrobione prawidłowo. Wynik ten zależy od rodzaju zabezpieczeń dla Twojego systemu oraz do ceny, jaką zapłacisz za wykonanie przyłącza.
 • Skorzystaj z któregoś z proponowanych przez państwo dofinansowań, które pomagają znacznie obniżyć koszta budowy fotowoltaiki. Wybór dotacji jest tak duży, że z pewnością uda Ci się zaczerpnąć środków z którejś z nich.
 • Unikaj niemądrych i pochopnych zakupów. Wiemy, że terminy zawsze gonią, ale pośpiech to najgorszy doradca.

Na koniec należy pamiętać, że dobra instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która się opłaca. O ile na płytkach w mieszkaniu możesz oszczędzać, bo wymienisz je za około 5 lat, a ich głównym walorem są kwestie wizualne, o tyle z fotowoltaiką jest zupełnie inaczej. Podobnie jak dom, musi być wykonana trwale i wystarczyć na dziesiątki lat. To inwestycja nie tylko dla Ciebie, ale także Twojej rodziny. System fotowoltaiczny na dachu domu znacznie wpływa na podwyższenie jego wartości, o czym warto pamiętać. Zasoby Ziemi wyczerpują się, dlatego rachunki za prąd będą stale wzrastać. Natomiast ceny fotowoltaiki stale spadają, ponieważ na rynek wkraczają coraz nowsze i lepsze technologie. Warto pomyśleć o komfortowej przyszłości dla siebie i swoich bliskich!