W obliczu rosnących rachunków za prąd, wiele osób szuka sposobu na zmniejszenie kosztów związanych z użytkowaniem energii elektrycznej. Niektórzy dążą do tego przez wprowadzanie oszczędności, nawet tych banalnych, jak gaszenie światła, gdy nie przebywa się w danym pomieszczeniu, czy też odpinanie od dopływu energii sprzętów domowych. Nie używasz zbyt często telewizora, radia albo mikrofalówki? Niech nie będą podłączone do prądu, ich „czuwanie” w skali rocznej trochę kosztuje, jednak oszczędności tego rodzaju nie są duże.
Jednak wielu idzie o krok dalej, jeśli chodzi o oszczędzanie. Tańsze użytkowanie prądu? Fotowoltaika wydaje się dzisiaj najbardziej racjonalnym rozwiązaniem w tej kwestii.
Fenomen energii słonecznej, czyli czym jest fotowoltaika?
Instalacje fotowoltaiczne bez wątpienia są jednym z najszybciej rozwijających się źródeł energii odnawialnej. Zarówno w Polsce, jak i w Europie cieszą się ogromną popularnością, co nie było tak oczywiste jeszcze kilka lat temu. Kiedyś uznawane za niszowe, a wręcz zbędne, dziś panele słoneczne są już należycie doceniane. Jednak czym właściwie jest fotowoltaika?
Otóż fotowoltaika to stosunkowo prosty sposób na wytwarzanie energii elektrycznej, który polega na konwertowaniu promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. Do tego używane są panele fotowoltaiczne. Darmowa energia i to ze słońca? To możliwe! Prąd wygenerowany w specjalnej instalacji może służyć do zasilania całego domu. Co z nadwyżkami, jeśli występują? Mogą być oddawane do sieci energetycznej lub prywatnego akumulatora, a więc nie ma mowy o tym, by przepadały. Miejscem, w którym można zaopatrzyć się we wszelkie niezbędne elementy, jest hurtownia – fotowoltaika doczekała się wielu sklepów, w których w korzystnych cenach da się kupić potrzebne rzeczy do sprawnie funkcjonującej instalacji.
Sklep fotowoltaika – co trzeba kupić?
Chcąc korzystać z fotowoltaiki, na starcie trzeba zakupić wiele urządzeń i elementów. W internecie z pewnością znajdziesz dysponujący bogatym asortymentem sklep. Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza, przez co elementy systemów fotowoltaicznych są coraz dostępniejsze. Zatem w co musisz wyposażyć się na starcie? Są to przede wszystkim:
- panele słoneczne,
- system montażowy,
- falownik,
- elementy zabezpieczające instalację,
- licznik dwukierunkowy
Panele słoneczne, inaczej zwane modułami, to widoczne elementy instalacji. Umieszczone na dachu lub podłożu odpowiadają za odbiór i przekazanie energii słonecznej. Następnie falownik zamienia energię słoneczną na prąd elektryczny. Warto również wspomnieć o wymienionym powyżej liczniku dwukierunkowym, dostępnym w każdej hurtowni fotowoltaiki. Służy on do pomiaru ilości oddawanej, a następnie odzyskiwanej z sieci energii. Liczba wymienionych elementów może wydawać się duża. Jednak dzisiaj wiele z nich można kupić w całkiem przystępnych cenach. Wystarczy skorzystać z hurtowni NOWAELEKTRO – Fotowoltaika.
Fotowoltaika i jej moc
Wiemy już, czym jest fotowoltaika i z jakich podstawowych elementów składa się instalacja fotowoltaiczna. Rodzi się jednak kolejne pytanie – jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej i od czego ona zależy? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna, ponieważ ma na to wpływ kilka czynników. Na to, jaka moc fotowoltaiki będzie produkowana przez instalację, wpływają na przykład:
- rozmiar dachu lub gruntu, na którym jest montowana,
- kąt nachylenia wobec słońca,
- obecność zacienień.
Jeśli nasza lokalizacja instalacji fotowoltaicznej znajduje się w miejscu będącym często w cieniu lub dach jest ukierunkowany na zachód albo wschód, to moc fotowoltaiki musi być większa niż przy warunkach bardziej sprzyjających nasłonecznieniu. Rzecz w tym, iż ilość energii produkowanej przez pojedynczy moduł jest wtedy mniejsza. W doborze właściwej mocy z pewnością pomogą doświadczeni specjaliści obsługujący sklep – fotowoltaika nie ma bowiem przed nimi żadnych tajemnic.
W jaki sposób można wykorzystać energię z fotowoltaiki?
Energia wytworzona dzięki promieniowaniu słonecznemu jest darmowa i może wystarczyć do zasilenia całego domu. Zasadniczo każdy sprzęt elektryczny może być zasilany dzięki fotowoltaice. Pralka, lodówka, telewizor czy komputer – wszystkie te urządzenia wykorzystują taką samą energię elektryczną. Co więcej, ten rodzaj energii może być odpowiedzialny za ogrzewanie wody. Wodę wykorzystywaną do prania czy kąpieli można podgrzewać bez żadnych dodatkowych opłat. Odpowiednio dobrana fotowoltaika poradzi sobie nawet z zasilaniem w energię elektryczną dużego przedsiębiorstwa, w którym do codziennej pracy wykorzystuje się większe maszyny.
A co z kwestią ogrzewania? Czy fotowoltaika może mieć wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania? Owszem, istnieje możliwość połączenia jej z pompą ciepła. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą oddawać nadwyżek energii do sieci. Nadwyżki energii można równie dobrze wykorzystać do zasilania pompy ciepła. Alternatywę stanowi akumulator, który bez wątpienia znajdziesz w hurtowni z częściami do fotowoltaiki.