Mój prąd, czyli 5000 plus dla fotowoltaiki!Artykuły 

Mój prąd, czyli 5000 plus dla fotowoltaiki!

Z końcem sierpnia ruszyła najnowsza inicjatywa rządu dotycząca dofinansowania na rzecz instalacji fotowoltaicznej dla domów, która została oficjalnie potwierdzona już 23 lipca tego roku. Na czym dokładnie polega program Mój prąd i kto ma szansę na dotację od państwa? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje!

Szczegóły programu Mój prąd

Organizacją oraz dyspozycją środków na rzecz dofinansowania fotowoltaiki zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW przeznaczy na ten cel około 1 mld złotych! Jak przewidują ekonomiści, środków wystarczy na wsparcie nawet 200 tysięcy chętnych do zamontowania instalacji fotowoltaicznej u siebie w domu.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski ogłosił, że dotacja może pokryć nawet 50% kosztów montażu fotowoltaiki. To prawda, pod warunkiem, że zdecydujesz się na mikroinstalację, która kosztuje średnio 10 tysięcy złotych. W przypadku droższych materiałów lub bardziej zaawansowanych instalacji dofinansowanie będzie pokrywało mniej niż 50% kosztów, jednak wciąż będzie to korzystne wsparcie.

Warto wiedzieć, że zgłoszenia do programu Mój Prąd przyjmowane są wyłącznie w oddziale NFOŚiGW w Warszawie. Program wymaga złożenia pisemnego wniosku do siedziby urzędu. To zasada zarezerwowana wyłącznie dla programu Mój Prąd, ponieważ inne dofinansowania z reguły pochodzą z urzędu miasta, w którym jesteś zameldowany. Dlatego, jeśli nie uda Ci się zostać uczestnikiem programu, nie musisz się poddawać, ponieważ możesz skorzystać z innego programu, który jest realizowany w Twoim mieście.

Ważne, żeby pamiętać, że mimo wielu źródeł dotacji na fotowoltaikę, nie oznacza to, że możemy skorzystać z każdej dostępnej inicjatywy. Należy wybrać przynależność do jednego programu, ponieważ dotacji nie wolno ze sobą łączyć. Dobrą wiadomością jest możliwość odpisania inwestycji od podatku, nawet jeśli skorzystało się z dofinansowania. Wystarczy uwzględnić fakt dotacji w rozliczeniu rocznym. Odpisana kwota VAT będzie mniejsza, ale również będzie stanowić istotny element wsparcia państwa, nie tylko w ramach programu, ale również w ramach ogólnego inwestowania w instalacje fotowoltaiczne w Polsce.

Dla kogo program Mój prąd?

Według informacji udostępnionych przez NFOŚiGW do składania wniosków upoważniony jest każdy posiadacz domu jednorodzinnego. Wnioski mogą składać osoby fizyczne, które już rozpoczęły lub w ostatnim czasie zakończyły montaż fotowoltaiki. Zgłoszeń nie mogą zostawiać przedsiębiorstwa i firmy. W praktyce oznacza to, że jeżeli w ostatnim czasie rozpocząłeś prace montażowe, już teraz możesz zgłosić swoje uczestnictwo. Po zakończeniu prac donosisz odpowiednie dokumenty, po czym zostają Ci wypłacone należne pieniądze, których nie musisz zwracać. Warunkiem jest korzystanie z systemu fotowoltaicznego przynajmniej przez okres 3 lat po skończeniu inwestycji.

Pozyskiwanie energii elektrycznej z energii słonecznej to rozwiązanie dobre nie tylko dla nas, przez obniżenie rachunków za prąd, ale również korzystne działanie na rzecz środowiska. Nic dziwnego zatem, że o dofinansowanie postarał się sam Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niezależnie od czasu trwania programu Mój Prąd mamy szansę także na innego rodzaju dofinansowania i ulgi ze strony państwa. Od niedawna koszty przeznaczone na budowę instalacji umożliwiającej czerpanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii można odpisywać od podatku.

Mój prąd, nazywany też często programem 5000 plus to dodatkowa zachęta do inwestowania w odnawialne źródła energii. Panele słoneczne nie tylko nie szkodzą środowisku, ale stanowią trwałą inwestycję, która przyczynia się do oszczędności w domu. Dzięki fotowoltaice możesz znacznie ograniczyć lub całkowicie zredukować rachunki za prąd. Instalacje tego typu działają tak samo mocno nawet do 30 lat! Biorąc pod uwagę, że poniesione koszta zwracają się średnio po kilku latach, oznacza to, że przez blisko 20 lat korzystasz z darmowego prądu. To korzystna inwestycja nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twoich dzieci. Ponadto fotowoltaika znacząco podnosi wartość domu, co jest zaletą, kiedy planujesz sprzedaż posiadłości.

Do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje czas trwania programu Mój prąd do końca roku 2025. Jednocześnie NFOŚiGW zastrzega, że program może skończyć się wcześniej, jeżeli nastąpi wyczerpanie środków przeznaczonych na ten cel. Pierwsza tura składania wniosków do programu już się rozpoczęła, a dokumenty można składać do 20 grudnia tego roku. Wnioski należy składać jak najszybciej, ponieważ program ma dużo chętnych i ograniczoną liczbę środków.

Program Mój Prąd to inicjatywa, która odpowiada na potrzeby zmiany ustawień dotyczących pozyskiwania energii. Dzięki coraz liczniejszym dofinansowaniom wzrasta ilość instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Dofinansowanie NFOŚiGW na rzecz programu Mój Prąd sprawia, że więcej osób może sobie pozwolić na budowę mikroinstalacji i tym samym korzystnie wpływać na dobro Ziemi. Ze względu na to, że obecny czas to dopiero początki trwania programu Mój prąd, informacje na ten temat nie są wyjątkowo szczegółowe, a jeśli zależy Ci na konkretnej wiedzy dostosowanej indywidualnie do Twojej sytuacji, najlepiej kontaktować się w tej sprawie bezpośrednio z siedzibą NFOŚiGW.

0/5 (0 Reviews)

Przeczytaj również

Leave a Comment