Instalacje fotowoltaiczne są ostatnio tematem bardzo na topie. Nic dziwnego, skoro zaczęto przykładać dużą wagę do Odnawialnych Źródeł energii. Zasoby Ziemi kurczą się w szybkim tempie, zanieczyszczenie powietrza wzrasta, a ceny rosną. Instalacja fotowoltaiczna jest jednym z rozwiązań, które pozwalają oszczędzać zasoby ziemskie i nie emitują zanieczyszczeń do powietrza, którym oddychamy. Dowiedz się, dlaczego fotowoltaika ma tak wiele zalet i dlaczego wciąż nie jest stosowana powszechnie.

Fotowoltaika: co to jest i jak działa?

Zasady działania instalacji fotowoltaicznej opierają się na prostych zasadach, chociaż oczywiście szczegóły konstrukcji nie są tak proste, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Montaż fotowoltaiki opiera się na układaniu paneli słonecznych, z reguły na powierzchni dachu, gdzie jest najlepszy dostęp do promieni słonecznych. To właśnie energia słońca jest niezbędna do produkowania energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i nie tylko.

Panele fotowoltaiczne pozyskują prąd dzięki specjalnej budowie, gdzie główną rolę odgrywa krzem. Pierwiastek ten jest świetnym przewodnikiem prądu i z łatwością absorbuje promienie słoneczne, dlatego stanowi najlepsze rozwiązanie dla fotowoltaiki. Przynajmniej na razie, ponieważ trwają prace nad wprowadzeniem do powszechnego użycia perowskitów, które mają takie same właściwości, natomiast są znacznie tańsze w pozyskiwaniu. Dzięki temu wysokie ceny paneli solarnych będzie można zauważalnie obniżyć. Wracając do budowy paneli, ogniwa krzemowe pochłaniają światło słoneczne, a w wyniku różnicy potencjałów dochodzi do powstania energii elektrycznej rozumianej inaczej jako prąd stały.

Urządzenia domowe zasilane są prądem zmiennym, co jest łatwo zrozumieć, biorąc pod uwagę różne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla wszystkich sprzętów w domu. Gdyby wszystkie podłączyć do stałego natężenia prądu, z pewnością większość urządzeń nie przetrwałaby tego. Dlatego drugim koniecznym elementem dla fotowoltaiki jest inwerter solarny, zwany również falownikiem. Falownik odpowiada za przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny. To narzędzie, które, w dużym uproszczeniu, czuwa nad całą instalacją. Dobrej jakości falownik to gwarancja prawidłowej pracy całego systemu. Mniejsze ryzyko awarii i dłuższe życie inwestycji, która w założeniu ma wystarczy na około 30 lat doskonałej pracy.

Dzięki instalacji PV mamy szansę zredukować zużycie energii niepochodzącej ze źródeł odnawialnych. Nieustannie trwają prace nad maksymalizacją wydajności paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu będziemy w stanie wytwarzać w ten sposób więcej energii elektrycznej, co przyczyni się do mniejszego wydobycia zasobów ziemskich, a także oszczędności dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Instalacje fotowoltaiczne są uznane za jedno z najbardziej przyszłościowych rozwiązań, a inwestowanie w systemy tego typu uznawane jest za doskonały pomysł, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Jedyną wątpliwością, jaka pojawia się w głowie na myśl o instalacji fotowoltaicznej, to koszty związane z budową i montażem paneli. Pozyskiwanie energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych jest bez wątpienia opłacalne i bardzo korzystne. Niestety początkowa kwota, jaką musimy wydać, pokrywając koszt instalacji, przyprawia o zawroty głowy. Uruchomienie instalacji fotowoltaicznej w budynku może nieść ze sobą koszty rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na montaż fotowoltaiki trzeba mieć przynajmniej 30 tys. zł. Taka inwestycja zaczyna być opłacalna, dopiero gdy koszty się zwrócą, co przeciętnie oznacza czas 10 lat. Jednorazowy koszt i długi czas oczekiwania na zwrot może zniechęcać, natomiast warto wiedzieć, że jest to długotrwała inwestycja. Nawet po pełnym zwróceniu się kosztów, wciąż będziemy właścicielami wydajnego systemu przez kilkanaście lat. Oznacza to kilkanaście lat korzystania z energii elektrycznej bez żadnych dodatkowych kosztów.

Dostępny jest również inny sposób. Swoją instalację warto podłączyć do sieci elektroenergetycznej. Tworząc system jedynie na pół niezależny, możemy pozwolić sobie na mniejszą, posiadającą nieco mniej mocy instalację. Taki system będzie nas kosztował około 10-15 tys. zł. Dodatkowo mamy szansę na uzyskanie korzystnych dofinansowań ze strony państwa, których pojawia się coraz więcej, i o których będziemy jeszcze mówić w tym artykule. Z powodu dotacji spora część osób może ubiegać się o zwrot części kosztów lub odpisać sobie koszty od podatku dochodowego. Ostatnia możliwość nazywana jest ulgą termomodernizacyjną i przysługuje niemal każdemu, kto rozlicza podatki w Polsce i jest właścicielem domu jednorodzinnego. Budowa instalacji fotowoltaicznej została wymieniona jako jedna z głównych inwestycji, które można odliczyć od podatku VAT. To jeszcze nie koniec zmian i pomysłów, które mają na celu ułatwienie mieszkańcom kraju inwestycji, jaką jest system fotowoltaiczny. Odnawialne źródła energii są korzyścią dla całego państwa, stąd mamy szansę na wiele dotacji, które obniżają koszty własne związane z przedsięwzięciem.

Mikroinstalacja, a instalacja, czym się różnią?

Wszyscy, którzy obawiają się, że warunki klimatyczne panujące w Polsce nie są odpowiednie dla elektrowni słonecznych, mogą odetchnąć z ulgą. Montowane na dachu panele z roku na rok są coraz wydajniejsze i są w stanie wykorzystywać jak największe ilości promieniowania słonecznego. Jeśli chodzi o różnice między mikroinstalacją a małą niezależną elektrownią słoneczną, to różni je nie tylko cena i wielkość, ale także wydajność. Czy wobec tego mirkoinstalacja jest w ogóle opłacalna?

Tak. Wynika to z dobrej organizacji. Mimo niższych kosztów i siłą rzeczy także słabszej wydajności mikroinstalacja również bardzo mocno przyczyni się do obniżenia rachunków za zużycie energii w danym gospodarstwie domowym. W momencie spadku produkcji prądu, co będzie miało miejsce w czasie brzydkiej pogody, instalacja tego typu będzie czerpać z sieci elektroenergetycznej. Dla niektórych może nie być to wystarczająca zaleta, ponieważ w takim wypadku rachunki wciąż będą przychodzić. To jednak jeszcze nie wszystko! Do sieci możesz oddawać nadwyżki energii, która powstaje w słonecznych okresach, kiedy w czasie produkcji powstają większe ilości prądu, niż jesteśmy w stanie zużyć w domu. W ciągu roku możemy nieodpłatnie czerpać ze zmagazynowanej energii elektrycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu ilość energii, jaką będzie pochodzić z sieci, nie będzie tak wysoka, jak można zakładać. Mikroinstalacja jest atrakcyjna dla domów ze względu na mniejszy koszt i równie skuteczne przyczynianie się do niższych cen energii dla właścicieli domów.

A skoro poruszamy koszty, kończąc ten dział, zmuszeni jesteśmy zaznaczyć, że od przyłączenia instalacji do sieci konieczne jest odprowadzenie swego rodzaju podatku. W tej sytuacji jest to oddawanie części pozyskanej energii. Za każde 1 kWh odsyłane do sieci, do gospodarstwa domowego wraca 0,8 kWh. Podatek od dużych instalacji jest większy, gdyż wtedy wraca 0,7 kWh energii. Ten dodatkowy koszt ma znaczenie już w trakcie budowania instalacji, o czym powiemy więcej, skupiając się na tym, jaka moc jest potrzebna, by wystarczyła na zaopatrzenie w prąd całego budynku, którego jesteś właścicielem.

Mimo drobnych mankamentów oba rodzaje instalacji są warte inwestycji i przyczynią się do niższych cen energii elektrycznej dla właściciela domu. Ostateczny wybór zależy jednak od Ciebie i od sytuacji. Zdecyduj, na jakie koszty możesz sobie pozwolić, a także skonsultuj się z doradcą, który obliczając zużycie energii w Twoim domu i zestawiając ten wynik z innymi danymi, wyjaśni, jaka moc instalacji powinna znaleźć się na dachu budynku, by przyczynić się do jak największych oszczędności.

Fotowoltaika opinie na forum

Czy istnieje fotowoltaiczne forum, które jest w stanie w mig rozwiązać wszystkie Twoje wątpliwości? Żeby znaleźć rzetelne źródło informacji w sieci, trzeba się porządnie naszukać. Zalecamy korzystanie z kilku źródeł, jeżeli informacje będą się pokrywały, istnieje szansa, że fakty na temat instalacji fotowoltaicznych naprawdę są faktami, a nie powielaną w sieci plotką.

Na początku skupimy się jednak na opiniach, które wyskakują w wyszukiwarce po wpisaniu frazy Fotowoltaika forum. Co na temat fotowoltaiki mówią ludzie, którzy już korzystają z paneli solarnych? Czy łatwo otrzymać dofinansowanie? Opinie są podzielone. Niektórzy bardzo popierają fotowoltaikę, a inni przedstawiają szereg wyliczeń udowadniających, że instalacje ze źródeł odnawialnych w ogóle nie są opłacalne. Czy to prawda? A może chodzi trochę o konieczność popisania się wiedzą, której się nie ma? Odpowiedź jest niemal tak prosta, jak matematyka: wcale. Jeden błąd w równaniu może dawać każdemu inny wynik. Tak samo jest z obliczaniem rocznego zużycia kWh i ile kW mocy jest potrzebne, by wszelkie zapotrzebowanie na energię pokryć. I wreszcie, jak to się ma do cen energii. Drobna pomyłka w obliczeniach może spowodować, że Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną może wynieść kosmiczny poziom, a instalacja będzie zwracała się 20 lat z dotacją, a 10 lat bez dotacji. Z tego względu wszelkie profesjonalne strony, a także sami producenci fotowoltaiki, zaznaczają, że do obliczeń konieczne jest skorzystanie z osoby, która się na tym zna. Ba! W większości obliczenia te i kosztorys jest ustalany za darmo z ramienia firmy.

Co ciekawe, negatywne opinie pochodzą od sceptyków instalacji, ale takich, którzy są wyłącznie teoretykami. Często dopiero praktyka jest jasną odpowiedzią na wątpliwości dotyczące danej inwestycji. Ze względu na koszt instalacji ciężko się na tę praktykę zdecydować. Mimo to osoby, które jakiś czas temu zakończyły budowę systemu solarnego u siebie, nie jest trudno w sieci znaleźć. Takie osoby chwalą sobie fotowoltaikę jako narzędzie, które zmniejsza ilość rachunków. Stosowanie różnego rodzaju ulepszeń, jak np. lustra na dachu, które odbijają światło, generując jeszcze więcej energii czerpanej ze słońca, pomaga zwiększyć moc paneli, a tym samym przyczynić się do większego komfortu domowników.

Czy warto zatem kierować się opiniami na forum? Cóż, na pewno dzięki temu poznasz ewentualne wady i zalety. Znajdziesz nietypowe rozwiązania, dowiesz się, jak składać dotacje, żeby wszystko przebiegło sprawnie i zgodnie z wymaganiami. Jednak takie rzeczy, jak moc instalacji, czy innego rodzaju obliczenia zostaw specjalistom. Musisz wziąć pod uwagę, że zarówno koszt, jak i parametry fotowoltaiki są indywidualne dla każdego domu. Wyjaśnimy to sobie lepiej w akapicie niżej.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? 2018/2019

Dużo uwagi przykłada się tłumaczeniu, że systemy solarne muszą mieć naprawdę dobrą jakość, żeby działać niezawodnie tak wiele lat, jak jest obiecywane. Oto czynniki, na które musisz zwracać uwagę przy wyborze paneli solarnych.

  • Jedną z mniej oczywistych rzeczy jest wytrzymałość paneli. To jasne, że muszą być dobrej jakości i zrobione dobrze, bez uszczerbków, uszkodzeń etc. Wytrzymałość kryje w sobie również odporność na czynnik, którym jest temperatura. Nawet latem, w czasie pięknej i słonecznej pogody panele mogą generować mniej prądu. Jak to możliwe? Wysoka temperatura prowadzi do przegrzewania się powierzchni instalacji, co obniża zakres produkcji energii. Zadbaj o to, by Twoja instalacja była odporna na pogodę i działała, w miarę możliwości, najmocniej, jak to możliwe.
  • Kluczowym elementem, z którego z pewnością zdajesz sobie sprawę, jest także wydajność paneli. To określenie oznacza, ile faktycznie panele są w stanie wytworzyć prądu. Nawet najlepsze systemy nie są w stanie przetworzyć 100% padających promieni słonecznych w energię elektryczną. Zwykle jest to nieduży procent, sięgający 13 lub 17%, jednak wciąż wystarczający dla pełnej skuteczności instalacji PV.
  • Producenci są także zobowiązani do wskazywania procentowej wartości, która pokazuje ile kWh mocy tracą panele, w czasie użytkowania. Należy wiedzieć, że system solarny po 15 lub 20 latach użytkowania będzie słabszy niż na początku. Dlatego warto wybierać takie panele, które tracą jak najmniej pierwotnej wartości zdolności wytwarzania kWh energii dla domu.
  • Chociaż gwarancja na fotowoltaikę może sięgać 25 lat, to na same panele jest to maksymalnie 10 lat. Szukaj materiałów z najwyższą gwarancją.

Cena, wielkość oraz marka paneli to czynniki mniej istotne, jednak nie należy ich zupełnie ignorować. Najlepiej wybierać te materiały, których koszt jest zrównoważony, a parametry odpowiadają w pełni potrzebom, które wynikają z obliczeń rocznego zużycia kWh dla Twojego domu. Nigdy nie kupuje się materiałów przed wykonaniem szczegółowych rachunków. Niektórzy zwracają również uwagę, by wybierać zaufane marki. Ciężko jednak wybrać takową markę osobie, która nie zna się na rynku systemów solarnych. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest poleganie na firmie montażowej, w której interesie jest prawidłowe działanie instalacji przez jak najdłuższy czas.

Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW?

Pierwsze skojarzenie przywodzi na myśl, że od mocy instalacji fotowoltaicznej zależy dostęp do energii słonecznej i wielkość paneli fotowoltaicznych. Im większa instalacja, tym bardziej wydajna i będąca w stanie z łatwością zapewnić stały dostęp dostępu do prądu w budynku, nie tylko latem. To poniekąd prawda, ale zależna od sytuacji. Kiedy potrzebujemy większej ilości paneli słonecznych? Kiedy nie są one zbyt wydajne. W praktyce jednak ta kwestia jest nieco bardziej złożona, ponieważ najlepsze panele solarne są często poza zasięgiem inwestorów. Przeciętna moc modułów wprowadzonych sięga 0,265 kW. To nie najgorszy wynik, jednak pod uwagę wziąć trzeba fakt, że panele nie przetwarzają 100% energii pobranej ze słońca. Generują prąd z niewielkiego procentu odbijającego się od ich powierzchni światła, a w ostatecznym rachunku energii musi wystarczyć do zaopatrzenia w odpowiednią ilość kWh całego domu. Do tego nie wszystkie dni w roku są słoneczne, a do kWh zużywanego w domu musimy dodać podatek dla sieci elektroenergetycznej, który zgadzamy się płacić w ramach umowy z siecią. Sam przybliżony rachunek, ile paneli solarnych będzie potrzebne do pokrycia naszego dachu, jest bardzo prosty. Potrzebna jest nam do tego powierzchnia Twojego dachu oraz powierzchnia i moc jednego panela z grupy, które planujesz zamontować. Poniżej dajemy przykład składający się z potencjalnych wartości.

32 m2 to powierzchnia Twojego dachu. Załóżmy, że pojedynczy panel mierzy 1,65 cm i jest wydajny na 0,265 kW. Działanie wygląda następująco:

32/1,65 = 19,39

Logiczne jest, że działanie tego typu zaokrąglamy w dół. Twój dach jest więc w stanie pomieścić 19 paneli solarnych. Teraz musimy obliczyć, ile mocy jest w stanie wygenerować system składający się z 19 paneli i zestawić to z zapotrzebowaniem na energię domu. Wstępnie wybrane przez nas panele mają siłę 265 W, czyli 0,265 kW. Czy okażą się wystarczające?

19 * 0,265 = 5,03

W związku z powyższym instalacja składająca się z 19 paneli o mocy 0,265 kW jest w stanie dostarczyć nam 5,03 kW mocy. Kolejnym krokiem jest zestawienie tej zmiennej z ilością zużywanej energii w domu. Te dane możesz obliczyć za pomocą kalkulatora online lub pokusić się o samodzielne obliczenia. Wtedy musisz zebrać dane na temat mocy i czasu korzystania ze wszystkich urządzeń elektrycznych w domu. W określeniu dokładnej mocy zużywanej energii przez każde urządzenie z osobna pomoże Ci watomierz. Na samodzielne obliczenia trzeba poświęcić trochę czasu i łatwo w tym miejscu o pomyłkę, ponieważ dla wiarygodnych obliczeń musisz wziąć pod uwagę naprawdę wszystkie urządzenia, jakie masz w domu. Ponadto ważne jest, by określić bliski prawdzie czas korzystania z każdego urządzenia z osobna. Dane wszystkich pomiarów należy zsumować i pomnożyć przez 30 lub 31, czyli każdy dzień w miesiącu. Wynikiem będzie miesięczne zużycie energii, a to razy 12 da nam przybliżone pojęcie o rocznym zapotrzebowaniu na energię.

Co, jeśli moc wybranych przez nas paneli okaże się niewystarczająca? Na rynku dostępne są panele o mocy sięgającej nawet 0,300 kW. W takim wypadku będziesz musiał sięgnąć po bardziej wydajne egzemplarze niż założone wcześniej 0,265 kW. Dostępne są również sposoby na poprawienie wydajności instalacji, jednak nie można brać ich pod uwagę w początkowych obliczeniach. Ostatecznie więc przyjdzie Ci posiłkować się zasilaniem budynku energią z sieci.

Tłumaczyliśmy wyżej, że to moc paneli jest kluczowa dla mocy instalacji fotowoltaicznych. Im lepsza wydajność paneli solarnych, tym dłuższe działanie małej elektrowni słonecznej. Bardzo wydajne panele fotowoltaiczne (opinie na ich temat możesz przeczytać w sieci) nie tworzą konieczności gospodarowania dużego terenu. Instalacja o dobrej mocy zmieści się nawet na powierzchni małego dachu i z powodzeniem zaopatrzy mieszkańców w energię elektryczną. Jeżeli zdecydujesz się zaoszczędzić na panelach (co odradzamy) prawdopodobnie pozyskiwanie energii będzie mniej satysfakcjonujące, a kalkulator wskaże konieczność przeznaczenia większej powierzchni, by działanie instalacji PV miało sens. Jak możesz zauważyć, zdecydowanie się na tańsze, mniej wydajne panele nie przyczynie się wcale do ograniczenia kosztów. W przypadku inwestycji w OZE trzeba umieć patrzeć w przyszłość dalej, niż jeden rok. Wydajniejsze panele będą w stanie wygenerować więcej kWh energii, co przyczyni się do większych oszczędności w ciągui wielu lat.

Inwerter solarny, jaki należy kupić?

Do zakupu falownika, jak inaczej mówi się na inwerter solarny, należy się mocno przyłożyć. Chociaż panele solarne muszą być równie wydajne, a ich jakość musi być doskonała, to ich wybór jest wbrew pozorom znacznie prostszy. Wszystko dlatego, że mimo różnych parametrów, mają one raczej jednakową jakość. Nawet panel o słabszej mocy nie przyczyni się do zmarnowania całej konstrukcji. Co innego falownik. Jeżeli inwerter fotowoltaiczny nie spełni swojej funkcji, możesz narazić się na duże straty. Dlatego wybierając inwerter do instalacji, musisz pamiętać o rzeczach wymienionych niżej:

  • Moc falownika musi być na tyle duża, by przekraczała moc paneli. Jeżeli Twoja instalacja sięga 3 kW, falownik powinien mieć co najmniej 3 kW. W przypadku, gdy inwerter będzie mniejszej mocy od tej, którą ma instalacja, sam przyczyniasz się do strat energii jeszcze przed korzystaniem z systemu! Zawsze lepiej decydować się na inwerter o mocy większej, niż mają panele.
  • Kluczowy dla większej skuteczności naszego systemu solarnego jest współczynnik wzbudzenia falownika. Im niższy współczynnik, tym dłużej instalacja pracuje i przetwarza prąd. Dzięki temu masz szansę na pozyskanie większej ilości energii w ciągu każdego dnia.
  • Konieczne jest sprawdzenie, czy inwerter posiada wyłącznik i odpowiednie zabezpieczenia, które mają znaczenie dla instalacji oraz Twojego domu.
  • Falowniki o wyższym zakresie napięcia to grupa sprzętów określanych jako lepsze, dlatego kieruj się również tym parametrem.

Obecnie nie sposób uniknąć urządzeń taniej produkcji chińskiej, ponieważ z tej możliwości korzysta bardzo wielu szeroko znanych producentów i właścicieli renomowanych marek. Nie uciekniemy przed tym, natomiast uważne podejmowanie decyzji może ochronić przed kosztowną wpadką. Zakup materiałów na fotowoltaikę warto skonsultować z firmą zatrudnioną do montażu. Ze względu na to, że firma odpowiada za montaż i działanie systemu, jej pracownicy będą starali doradzić się jak najlepiej, by wybrane przez Ciebie materiały stanowiły naturalną gwarancję, że instalacja faktycznie dotrwa tych 30 lat działania.

Gwarancja na panele solarne: na to musisz uważać!

Zatrzymamy się na chwilę przy imponującym okresie gwarancji na fotowoltaikę. Popularnym hasłem reklamowym systemów solarnych jest ich długi czas gwarancji, który przeciętnie wynosi aż 25 lat! Pewni, że producenci zareagują na ewentualne usterki dotyczące instalacji, nie tylko obejmując pierwszy rok po montażu, ale również kolejne kilkanaście lat, możemy się smutno zdziwić. Trend na pisanie małym druczkiem bardzo istotnych kwestii rozpoczął się u nas wiele lat temu…

Długi okres gwarancji składa się z kilku podpunktów, a poszczególne zasady gwarancji są dokładnie opisane, dlatego wystarczy, że poświęcisz trochę czasu na lekturę. Okres gwarancji dotyczy samego produktu, montażu, a także wydajności całej instalacji. Zwykle czas sięgający ponad 20 lat jest gwarancją wydajności paneli, czyli że będą one absorbowały energię słoneczną zgodnie z parametrami określonymi w umowie. Gwarancja na produkt to coś zupełnie innego. Jeśli więc po 10 latach dojdzie do awarii któregoś z paneli, może się okazać, że nie naprawisz go bezpłatnie, mimo że zostało Ci co najmniej drugie 10 lat gwarancji. Po rozmowie z konsultantem okazuje się jednak, że gwarancja na produkt była znacznie krótsza i dawno już minęła. W dodatku wszystko jest zgodne z prawem i nie masz możliwości odwołania się. To dlatego tak ważne jest, by materiały były dobre, oraz by czytać i sprawdzać szczegółowo wszystkie umowy. Nikt nie chce obudzić się w bardzo niekorzystnej rzeczywistości w rok po montażu bardzo drogiej inwestycji.

Systemy fotowoltaiczne plany na rok 2020

Obecne zmiany, jakie można zaobserwować w dziedzinie odnawialnych źródeł energii to dopiero początek. Tak przynajmniej zapowiadają rządy państwa, które nieustannie pracują nad wprowadzeniem w życie nowych pomysłów. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku z korzystnych ulg i dofinansowań systemów solarnych będą mogły skorzystać również firmy i przedsiębiorstwa. Dotychczas jedynie gospodarstwa jednorodzinne mogą ubiegać się o dotację. Natomiast wykorzystywanie OZE w firmie może przynieść właścicielom jeszcze więcej oszczędności, a do tego bardziej ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

OZE w domu, czy to się opłaca?

Dyskusje na temat Odnawialnych Źródeł Energii nie ustają. To trend zupełnie nowy od czasów wynalezienia plastiku, kiedy to rzeczy jednorazowe i nietrwałe zaczęły wypierać z rynku przedmioty odnawialne. Podobnie rzecz ma się z energią elektryczną. Pozyskiwanie energii z wyczerpujących się zasobów ziemskich było uznane za prostsze i korzystniejsze dla dużych przedsiębiorstw energetycznych. Czas jednak upływa szybko, a ogromne zasoby ziemskie topnieją w szybkim tempie. Z kolei liczba ludności na świecie stale wzrasta. Chociaż nie widać na co dzień problemów związanych ze środowiskiem, zmiany muszą nadejść prędzej, czy później. Można być zatem pewnym, że OZE nie są wymysłem rządu, ani kolejną wytyczną urzędów, które muszą na coś wydać pieniądze z UE.

Chociaż surowce odnawialne dotyczą nie tylko dziedziny energetyki, to w tym artykule jest ona dla nas najważniejsza. Czy wobec tego z całą pewnością mówimy, że system solarny na dachu własnego domu jest opłacalny? W każdej sytuacji oczekujemy jak najprostszej odpowiedzi i tutaj również jest ona prosta. Z OZE należy korzystać z głową i dopasować każde przedsięwzięcie do własnych potrzeb i możliwości.

W sytuacji, kiedy właściciel domu mieszka w nim sam i nie zużywa dużych ilości prądu, jego rachunki będą niskie, niezależnie od pory roku i nasłonecznienia dni. W jego przypadku moduły solarne nie są najkorzystniejszym rozwiązaniem pod względem finansowym. Inwestycja będzie zwracała się długo. Jednak, pod względem przyszłości oraz wpływu na środowisko, panele solarne na dachu własnego domu są jak najlepszym pomysłem. Należy również brać pod uwagę rodzinę, a także znaczenie modułów solarnych dla wartości domu. Dzięki tej nowoczesnej produkcji sprzedasz dom drożej. Z kolei właściciele domów, którzy zużywają znaczne ilości energii, z zadowoleniem odnotują oszczędności. Instalacja może zwrócić się szybciej, niż w czasie przewidywanych 10 lat, ponieważ, jak wszystko, opłacalność systemów solarnych zależy od indywidualnych czynników.

Ciężko nie zdawać sobie sprawy, że montaż paneli solarnych na dachu jest korzystny i opłacalny szczególnie dla firm i przedsiębiorstw, które na rachunki za prąd przeznaczają duże kwoty. Analogicznie, jeśli ilość energii zużywanej przed zamontowaniem systemu była wyższa, a system solarny w większości pokrywa zapotrzebowanie na kWh firmy, to cała instalacja zwróci się znacznie szybciej, niż zakładają statystyki ogólne. Na średnie wartości zawsze należy patrzeć z przymrużeniem oka.

Mimo tego, że opłacalność fotowoltaiki nie jest prostą kwestią, a inwestycja zwraca się dopiero po około 7 latach, to trudno szukać innych wątpliwości co do takiego rozwiązania. Panele fotowoltaiczne są trwałe, wytrzymałe i nie wymagają żadnej ingerencji z naszej strony przez niemal cały okres użytkowania. Możemy bez zmartwień cieszyć się elektrycznością w domu, a zmiany cen prądu i wysokości rachunków za energię elektryczną zupełnie nas nie dotyczą.