Panele słoneczne mogą znaleźć się nie tylko na dachach domów jednorodzinnych, chociaż głównie z tym je kojarzymy. Rozwój technologii w przyszłości pozwoli nam na wykorzystywanie energii słonecznej w jeszcze większym stopniu, tymczasem warto wiedzieć, że panel fotowoltaiczny może być także umocowany do kampera, co pozwoli na tańsze podróżowanie. Rzecz warta rozważenia, prawda? Dowiedz się wszystkiego na ten temat!

System solarny do kampera, jak to działa?

Jak wiadomo, energię w kamperze zapewnia nam naładowany akumulator, który ma ograniczoną pojemność. Osoby, które kochają podróże, na pewno docenią eksploracje nowych miejsc bez konieczności martwienia się o prąd w swoim domku na kółkach. System solarny do kampera przychodzi z pomocą! Jak to działa?

Na szczęście z mini elektrownią na dachu kampera nie ma tyle pracy, co przy systemach fotowoltaicznych, dlatego na obecność paneli słonecznych w takim wydaniu może pozwolić sobie wiele osób. Pod warunkiem, że mają kamper. Wystarczy jeden panel na dachu, by zapewnić sobie niezależnego dostawcę prądu i spełniać marzenia o jeździe w nieznane w pełni komfortu. Do paneli słonecznych konieczne jest posiadanie dobrego akumulatora (zwykle nie trzeba kupować nowego, a do tego, który się ma, dopasowujemy odpowiedni moduł solarny), oraz regulatora, by napięcie było odpowiednio kontrolowane, a akumulator nie był ani przeładowany, ani zbyt rozładowany. Mniej więcej wszystko odbywa się tak, jak w klasycznej fotowoltaice, tylko na mniejszą skalę.

Jaki system fotowoltaiczny do kampera wybrać?

W systemach fotowoltaicznych kluczowe informacje skupiają się wokół paneli słonecznych. W przypadku systemu do kampera ważne jest nie tylko dobre dopasowanie panelu do akumulatora, ale równie duże znaczenie ma regulator, który będzie nadzorował pracę instalacji na dachu Twojego pojazdu. Zaczniemy jednak od podstawowych informacji na temat paneli do systemu. Zanim zdecydujesz, jaka moc panelu jest Ci potrzebna, rozważ, jaki model panelu wybrać.

  • Panel sztywny, czyli monokrystaliczne ogniwa zabezpieczone aluminiową ramą i szklaną obudową. To stosunkowo duże, ciężkie i oczywiście sztywne panele, które sprawdzają się w dużych systemach fotowoltaicznych. Panel sztywny jest często spotykanym rozwiązaniem także na dachu kampera, ze względu na niską cenę. Za 1 W mocy płacimy około 5 zł, co oznacza całkowity koszt panelu sięgający około 1200 zł. Ostateczna cena zależy oczywiście od tego, jaką moc potrzebujemy i ile miejsca na dachu samochodu mamy. Tak czy inaczej, panel sztywny jest tym tańszym rozwiązaniem.
  • Nieco wygodniejszym sposobem jest panel elastyczny. Panele elastyczne to wersja lekka i w miarę giętka, co przekłada się na wygodny montaż do wyznaczonego miejsca. Taką baterię możesz montować na nierównych powierzchniach, no i trudniej jest ją uszkodzić w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych i wypadków mechanicznych. Panel elastyczny w najnowszym wydaniu może generować napięcie nawet wtedy, gdy promienie słoneczne nie docierają do całej powierzchni panelu. Za tymi cudownymi właściwościami idzie oczywiście wyższa cena.

Koszt panelu słonecznego i montażu do kampera

Panele elastyczne, czy sztywne można mocować do pojazdu samodzielnie. W przeciwieństwie do klasycznej fotowoltaiki nie potrzebujemy tutaj specjalnej firmy budowlanej, acz skorzystać z usług profesjonalisty nie zaszkodzi. Koszta montażu będą oczywiście stosownie mniejsze.

Każda sklepowa strona korzysta z gotowych zestawów paneli, w których skład wchodzi regulator ładowania, akumulator i panel, elastyczny lub sztywny. Za gotowy zestaw, którego moc wynosi około 0,200 kW, zapłacisz nieco ponad 1000 zł. Zwykle panel wyposażony jest w komplet specjalnych złączy, które ułatwią Ci montaż. Wszelkie niezbędne informacje są również dostępne w sklepie. Warto sięgnąć po pomoc szczególnie w wyborze odpowiedniego panelu. Ludzi z panelami fotowoltaicznymi na dachach pojazdów jest wiele, a każda strona korzysta z innych parametrów. Wszystko zależy od tego, czy zasilasz prądem tylko lodówkę, czy korzystasz z większej ilości sprzętów elektronicznych w kamperze.

To właśnie poziom zużycia energii elektrycznej w pojeździe jest wyznacznikiem tego, jakie panele słoneczne kupić. Podobnie, jak w instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym, również tutaj musimy znać swoje zapotrzebowanie na energię, żeby nie dobrać panelu o zbyt dużej mocy. W końcu z pojazdu tego typu nie korzysta się non stop, a zużycie energii jest znacznie mniejsze, niż ma to miejsce w domach. Naturalnie nawet tutaj może się zdarzyć, że panel nie sprosta zapotrzebowaniu. To właśnie dlatego dobrze jest przemyśleć swoją decyzję i wybrać mądrze z uwzględnieniem porad pochodzących od fachowca.

Panel słoneczny do kampera, jaka moc?

Prąd z miesiąca na miesiąc niesie ze sobą ryzyko większych rachunków. Jako że w Polsce sroga zima średnio pozwala, by wygodnie żyć sobie w kamperze, zakładamy, że posiadacze korzystają ze swoich maszyn w sezonie urlopowym. Mały generator energii elektrycznej z kamperowego dachu można wykorzystać również w przydomowym podwórku. Możliwości jest naprawdę sporo. Jakie jednak korzyści daje nam panel słoneczny i jaki panel wybrać, by energii faktycznie wystarczało na nasze zapotrzebowanie, a przy tym by kamper wewnątrz się nie nagrzewał? Na początek zalety:

Mając baterię słoneczną na kamperze, możesz pozwolić sobie na naprawdę dobry akumulator, a w dodatku nie będziesz go zanadto eksploatować.
Panel słoneczny to możliwość korzystania z energii elektrycznej zawsze i wszędzie. W trudne dni, kiedy mała instalacja nie będzie miała wystarczającego zasilenia ze strony słońca, skorzystasz z akumulatora.
Chociaż za zagospodarowanie miejsca na swoim kamperze pod baterię słoneczną musisz zapłacić, ponieważ panel trochę kosztuje, to czerpana później energia elektryczna będzie całkowicie darmowa.
Ładowanie akumulatora w najmniej oczekiwanych momentach stanie się przeszłością.
Wydajność baterii słonecznej na kamperze umożliwia zasilanie takich sprzętów jak telewizor, radio i wiele innych przedmiotów, które uważasz za niezbędne w czasie wyjazdów.
Bateria słoneczna to 100% wygody i komfortu, gdziekolwiek jesteś.

Z praktycznego punktu widzenia, im mniejszy panel, tym lepiej. Duża powierzchnia będzie przyciągała energię słoneczną, a ta wiąże się z nagrzewaniem powierzchni. Całe ciepło będzie miało ujście we wnętrzu auta, co latem może nie być zbyt komfortowe, a w końcu na komforcie nam zależy najbardziej. Dlatego polecane są te panele, które wyróżniają się stosunkowo małym rozmiarem i konkretną mocą. Dzięki mocy panelu nie będzie konieczne pobieranie prądu na dużej powierzchni.

Jeżeli zastanawiasz się, czy inwestowanie w baterię słoneczną na kamperze ma sens, rozważ powyższe zalety. Sprawny kamper to brak konieczności płacenia za hotel, a więc możliwość wyjątkowego zbierania wspomnień dzięki podróżom, bez konieczności liczenia pieniędzy. Mamy nadzieję, że fotowoltaika w przyszłości rozwinie się na tyle, że panele słoneczne będą się znajdować na powierzchni przedmiotów codziennego użytku, by zawsze mieć przy sobie energię elektryczną bez szkody dla środowiska.