Panele fotowoltaiczne Ja-Solar są często oferowane przyszłym inwestorom, poszukującym idealnych ogniw do swoich instalacji. Czy słusznie? Co wiemy o tej firmie? Poniżej przedstawiamy ogólne cechy produktów tego producenta.
Co wiemy o firmie Ja – Solar, jako producencie paneli fotowoltaicznych?
Firma ta, chociaż może dla wielu mało znana, jest w czołówce liderów produkcji produktów fotowoltaicznych. Aktywnie funkcjonuje na rynku chińskim od 2005 roku. Firma aktywnie realizuje działalność badawczą, inwestuje w innowacje, toteż może się pochwalić gronem 314 patentów w tej dziedzinie.
Analizując dostępne statystyki, trzeba stwierdzić, że Ja – Solar ma aż 10% udziałów w światowej produkcji rozwiązań fotowoltaicznych. Podmiot ze swojej działalności w tej sferze wypracowuje roczne przychody na poziomie przekraczającym 3 miliardy dolarów. Imponujące są także liczby klientów na całym świecie, posiadających panele od tej firmy. Obecnie szacuje się, że nabywców jej paneli jest 33 000.
Atutem Ja – Solar na pewno jest zróżnicowana oferta produktowa. Znajdują się w niej panele fotowoltaiczne właściwe zarówno dla indywidualnych gospodarstw domowych, jak i dużych firm, czy farm fotowoltaicznych.
Jakie panele od Ja – Solar wybrać? Analiza oferty produktowej
Wiedząc, że Ja – Solar to firma godna zaufania, trzeba przystąpić do analizy jej produktu. Ogólnie rzecz biorąc, są to dwie kategorie ogniw. Pierwsza kategoria to ogniwa poly i mono. W ramach panelu znajduje się 60 ogniw. Wydajność jednego modułu jest zróżnicowana. Przykładowo wydajność modułu JAP60S01-270 to 16,5%, moduł JAP60S01-275 ma ją na poziomie 16,82%, a moduł JAP60S01-280 17,1%, natomiast moduł JAM60S01-320/PR w wysokości 19,6%.
Zróżnicowana jest także moc tolerancyjna modułu od tego producenta. W przypadku modułu JAP60S01-270 tolerancja mocy jest najmniejsza – 270 Wp, a w przypadku modułu JAM60S01-320/PR jest najwyższa – 320 Wp.
Co do zasady jednak te parametry modułów są bardzo dobre. Wyróżnia je optymalna sprawność, tolerancja mocy.
Dzięki rozwojowi technologii tworzenia ogniw Ja – Solar cały czas doskonali swoje panele. Najlepszym tego dowodem jest wprowadzenie do jego oferty modelu JAM60S10-340/MR, stworzonego na bazie technologii ogniw połówkowych (half cell). Ten panel fotowoltaiczny zawiera ogniwa w technologii mono, ma wysoką moc (340 Wp), bardzo dobrą wydajność (20,2%), a także jest stosunkowo lekki – 18,7 kg.
Z rynkowych informacji i analiz wynika, że każdy panel fotowoltaiczny z oferty Ja – Solar jest zbudowany ze specjalnych komponentów. Ich wykorzystanie to gwarancja odporności produktu na ciężkie warunki eksploatacji, nadmierne nasłonecznienie, podwyższone stężenie amoniaku w powietrzu.
Czy warto kupić panele od Ja – Solar? Jak sfinalizować ewentualny zakup produktu? – krok po kroku
Po pierwsze, jeśli inwestor ma wątpliwości, czy nabyć panele Ja – Solar, powinien poszukać na ten temat kompleksowych informacji. Można je znaleźć na tematycznych portalach branżowych, internetowych, poświęconych fotowoltaice lub na forach dyskusyjnych internautów. W takich miejscach często Internauci omawiają dane modele paneli (moc, wady, cena), dzielą się swoimi doświadczeniami w związku z ich zakupem, użytkowaniem. Dobrym sposobem pozyskania wiadomości jest też bezpośredni kontakt z miejscowym dystrybutorem paneli Ja – Solar. Wystarczy napisać wiadomość za pośrednictwem formularza kontaktu do takiego podmiotu. Warto w niej dokładnie opisać swoje wątpliwości, wskazać interesujące nas moduły, zadać precyzyjne pytania i koniecznie od-kliknąć polecenie, że „wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych dla celów marketingowych (…)”. Zwykle dystrybutorzy na takie wiadomości reagują natychmiastowo i jeszcze w tym samym dniu udzielają odpowiedzi, czy piszą z prośbą o kontakt telefoniczny. Taki kontakt jest też wartościowy dla celów negocjacyjnych. Co to oznacza w praktyce? Cena sprzedaży paneli, np. widniejąca na stronie dystrybutora zwykle nie jest ostateczna. Taka cena może być negocjowana, np. gdy inwestor zrobi bardzo duże zakupy, np. paneli do swojej farmy. Wówczas wielu dystrybutorów, doceniając takiego klienta, godzi się, aby cena zakupu została obniżona. Znane są przypadki, że dystrybutorzy akceptują, aby cena została obniżona o nawet 20 – 30% w stosunku do pierwotnej. Takie jednak wysokie rabaty są zwykle przewidziane dla najbardziej dochodowych Klientów.
Taka samodzielna analiza danych jest bardzo ważna. Dzięki niej można zgromadzić szereg wartościowych wiadomości, które umożliwią podjęcie decyzji zakupowej. Takie analizy umożliwiają też prostą weryfikację, który panel fotowoltaiczny jest lepszy – np. panel A z firmy X, czy panel B z firmy Y. Wiele osób przyznaje, że mając wątpliwości, który panel wybrać, robiło pod wpływem analizy tabelkę. Każda kolumna tabelki oznaczała inny panel fotowoltaiczny. Następnie wypisywano wady, zalety i porównywano. Takie proste metody wbrew pozorom są przydatne.
Co do zasady jednak, panele Ja – Solar zasługują na uznanie i zakup. Ich cena jest optymalna, miarodajna do jakości produktu. Dalej producent jest wiarygodny, ma dobre opinie w branży. Także wszelakie parametry łącznie jego paneli (cena, sprawność, moc, gwarancja, żywotność) są bardzo dobre.
Kiedy inwestor zdecyduje się na nabycie paneli, powinien przystąpić do finalizowania formalności. Bardzo ważne jest przy zakupie wzięcie dowodu zakupu, np. faktury, czy paragonu i umowy nabycia. Takie dokumenty są kluczowe, widnieje na nich cena, sposób zapłaty itp. Na ich podstawie inwestor może potem np. wnioskować o dofinansowanie inwestycji. Ważne jest, aby cena zakupu na tych dokumentach była prawidłowa. Nie wolno godzić się na to, aby cena na dokumencie była inna niż cena, którą zastosowano do rzeczywistego rozliczenia transakcji zakupu. Warto też dopilnować, aby moduły miały wydane dokumenty, potwierdzające gwarancję na nie. Najczęściej jest to specjalna karta gwarancji do zakupu. Ją koniecznie wraz z innymi dowodami zakupu trzeba wziąć i schować. Na tej podstawie również wszczyna się późniejsze, ewentualne postępowania, np. reklamacyjne.
Sumując, trzeba stwierdzić, że Ja – Solar nie bez powodu jest liderem światowego tworzenia paneli. W dużej mierze wpływa na to cena, jakość, wydajność, sprawność działania jego produktów. Osoby przystępujące do inwestycji wykonania własnych paneli fotowoltaicznych powinny wziąć pod uwagę tego producenta i jego produkty.