Energia pochodząca ze słońca była wykorzystywana przez ludzi od zawsze. Promienie słoneczne są źródłem ogromnych pokładów energii. Jedyny problem to jak najefektywniej wykorzystać to odnawialne źródło energii do celów bytowych. Jednym z urządzeń pozwalających na pozyskanie energii elektrycznej lub cieplnej z promieni słonecznych są panele fotowoltaiczne, znane również pod nazwą paneli PV lub solarów. Firma LG mając ugruntowaną pozycję na światowym rynku, proponuje kolejny produkt. Są to panele LG Solar.

LG Electronics to przedsiębiorstwo, cieszące się zaufaniem milionów ludzi na całym świecie. Ten południowokoreański gigant, wszystkim jest dobrze znany z wysokiej jakości sprzętu elektronicznego, lecz zakres jego działania jest znacznie szerszy. Jedną z podległych mu spółek jest LG Solar, która specjalizuje się w produkcji i przetwarzaniu energii elektrycznej.

Panel fotowoltaiczny od LG – podstawowe informacje

Jednym z producentów kolektorów słonecznych, cieszących się bardzo dobrą opinią jest firma LG. Obecnie jest jednym z liderów wśród producentów fotowoltaiki na świecie. Firma posiada w swej ofercie innowacyjne panele fotowoltaiczne. Ich produkcja opiera się o zastosowanie najnowocześniejszej technologii, a wykonane produkty cechuje wysoka trwałość i wydajność.

Firma LG Solar oferuje doradztwo techniczne, które pozwala nam znaleźć taki typ panelu, jaki w istocie potrzebujemy. Ponieważ na obecnym rynku możemy spotkać zarówno panele fotowoltaiczne, jak i panele słoneczne, zwane kolektorami. Należy zwrócić uwagę na różnice pomiędzy wymienionymi produktami. Panele PV służą do wykorzystania energii promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej, która za pomocą falownika zostaje przetworzona do napięcia 230 V i wykorzystana do zasilania urządzeń elektrycznych. Natomiast panele słoneczne z wykorzystaniem energii słonecznej podgrzewają ciepłą wodę użytkową, wspomagając jednocześnie instalację centralnego ogrzewania. Przedstawiając nasze wymagania fachowcom z grupy LG Solar możemy być pewni, że otrzymamy produkt, który najbardziej pasuje do naszych potrzeb.

Jak zbudowany jest panel fotowoltaiczny LG?

Głównym elementem budujących panele fotowoltaiczne jest ogniwo fotowoltaiczne, którego podstawowym składnikiem jest krzem. Ogniwa fotowoltaiczne można podzielić na monokrystaliczne i polikrystaliczne. Różnica pomiędzy nimi to przede wszystkim cena oraz sprawność przetwarzania promieniowania słonecznego. Moduły monokrystaliczne charakteryzuje sprawność na poziomie nawet ok. 20%, natomiast polikrystaliczne cechują się tą wartością na poziomie ok. 15-16%. Cena paneli polikrystalicznych jest nieco niższa, ale w ostatnim czasie to jednak moduły monokrystaliczne cieszą się większą popularnością. Powodem tego jest niewątpliwie pogoda panująca w naszym kraju. Z uwagi na względnie małą ilość dni bezchmurnych, opłacalny jest montaż jak najwydajniejszych paneli PV.

Parametry paneli od LG – przegląd

LG Solar w swojej ofercie posiada wysokowydajne panele monokrystaliczne. Sprawność przetwarzania promieniowania słonecznego w niektórych typach paneli od firmy LG sięga nawet 21,4%. Obecne na rynku przedsiębiorstwa z reguły posiadają dwa typy produktów: budżetowe i premium. Oferowane przez LG panele nie należą do wersji budżetowych, ponieważ firma ta nie sprzedaje paneli, których moc sięga poniżej 330 Wp. Natomiast w przypadku większości producentów, wartość ta jest maksymalna. Najmocniejsze panele słoneczna oferowane przez LG (nie licząc paneli dwustronnych) mają moc 370 Wp, są to serie: NeON 2 oraz NeON R.

Położenie Polski w strefie klimatu umiarkowanego, nie zawsze może cieszyć nas słoneczną pogodą. Dlatego w wyborze paneli fotowoltaicznych bardzo ważna jest ich trwałość i wydajność. Powinniśmy szukać paneli fotowoltaicznych, które przetwarzają jak najwięcej pokładów energii słonecznej.

Modele i długość gwarancji – przegląd oferty

Panele fotowoltaiczne firmy LG charakteryzują się wysoką jakością, wydajnością, mocą i długim czasem gwarancji. Po okresie 25 lat producent wskazuje, że moc paneli powinna utrzymywać się na poziomie nie mniejszym niż 86%. Wprawdzie cena ogniw nie należy do najniższych, ale jej stosunek do jakości może dawać do myślenia. Potwierdza to zdobyta w latach 2013, 2015 i 2016 nagroda Intersolar Awards. Biorąc pod uwagę, że pierwsze panele fotowoltaiczne LG produkowane były jedynie do drogowych sygnalizatorów świetlnych, a więc skala produkcji była niewielka, firma poczyniła duży postęp w kierunku rozwoju tego sektora swojej działalności.

 

Wszystkie panele fotowoltaiczne produkowane przez firmę LG są typu monokrystalicznego. Wspólnym mianownikiem wszystkich modeli produkowanych przez LG jest poza tym również okres gwarancji mocy urządzenia, ustalony na 25 lat. Pośród najpopularniejszych modeli firmy LG wymienia się:

  1. LG NeON R 365 W – panel monokrystaliczny o mocy 365W. Maksymalną wydajność urządzenia szacuje się na 21,1%.;
  2. LG NeON 2 335 W – panele o mocy 335 W z maksymalną wydajnością na poziomie 19,6%;
  3. LG MonoX NeON LG 320N1C-B3 320W – panel o mocy 320 W i wydajności 19,5%;
  4. LG NeON 2 Black 320 W – maksymalna wydajność tych monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych o mocy 320W szacowana jest na 18,7%;
  5. Lg NeON 2 BIFacial 300 W – ich maksymalna moc wynosi 300W, a wydajność szacuje się na poziomie 18,35.

Duże znaczenie w przypadku paneli ma długość gwarancji. W przypadku względnie drogiego produktu liczymy na wysoką jakość i niezawodność. Firma LG oferuje swoim klientom długoletnią żywotność swojego produktu, dlatego warto rozważyć taką inwestycję.

Trwałość paneli LG – jaka jest?

Panel fotowoltaiczny LG jest montowany na zewnątrz, zatem wpływ warunków atmosferycznych nie pozostaje dla niego obojętny. Wysokiej jakości szkło osłaniające panel, pozwala ochronić go przed gradem, a właściwy montaż również przed niekorzystnym wpływem wiatru.

To przede wszystkim właściwy montaż na specjalnie osadzonej do dachu ramie aluminiowej chroni przed wiatrem, nie pozwalając, by panel zmienił swoją pozycję. Na podstawie przeprowadzonych badań, udowodniono, że moduły wytrzymują prędkość wiatru na poziomie nawet 92 metrów na sekundę. Dla porównania prędkość huraganu Kartina wynosiła 76 m/s. Dzięki temu nawet w ekstremalnych warunkach można być pewnym właściwego usytuowania paneli. Montaż paneli nie pozostaje bez wpływu na jego późniejszą wydajność. Optymalne jest jego mocowanie na połaci dachowej od strony południowej lub południowo- wschodniej, czyli tak, aby zbierał w ciągu dnia jak największą ilość promieni słonecznych. Panel fotowoltaiczny montować należy pod kątem 30- 60 stopni.

Z uwagi na fakt, iż Polska leży w klimacie umiarkowanym, ważne jest, aby zabezpieczyć panel przed wpływem wszystkich pór roku. Wielkość opadów śniegu może spowodować, iż panele staną się kompletnie bezużyteczne. Należy je regularnie czyścić, a to wiąże się z ryzykownymi pracami na śliskich pokryciach dachowych. Dzięki zastosowaniu przez firmę LG nowoczesnych technologii, polegających na systemach samoczynnego topnienia zalegającego śniegu, można na zawsze zapomnieć o konieczności kłopotliwego odśnieżania.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się średnio w ciągu 8 lat. Warto więc wziąć pod uwagę takie moduły, których trwałość, niezawodność i długość gwarancji pozwoli zoptymalizować koszty zużywanej energii elektrycznej i cieszyć się z korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Nie tylko jakość i moc, ale również wygląd i estetyka wykonania

Z uwagi na fakt, iż panele słoneczne montowane są często w widocznych miejscach, wielu ludziom zależy na tym, aby wykonane były z wysoką dbałością o ich estetykę. Dzięki inżynierom LG nie musimy troszczyć się o wygląd naszego domu, gdy zainstalowane są na nim moduły. Ponadczasowy i niesztampowy desing paneli pozwala zapewnić harmonijny wygląd całej konstrukcji. Na przykład w przypadku nowych ogniw LG NeON R szyny umieszczono z tyłu ogniw, więc cała energia słoneczna padająca na panel może zostać maksymalnie wykorzystana. Nowy panel fotowoltaiczny LG stał się wyznacznikiem poziomu wydajności i niezawodności, tak ważnej dla południowokoreańskiego producenta. Ty jako nabywca możesz określić warunki przechowywania, ostatecznego wyglądu wizualnego tych produktów. Producent i jego ekipy techników rozumieją preferowane warunki przechowywania lub dostępu najbardziej wymagających Klientów. Toteż w celu realizacji usług proszą Klientów o uzupełnienie wywiadu, dotyczącego ich preferencji. Jako inwestor zlecający montaż możesz określić warunki przechowywania ogniw, np. gdzie mają być umieszczone szyny, jak ostatecznie ma wyglądać cała konstrukcja. Innymi więc słowy oprócz dobrych modułów LG i jej ekipy dbają o efekt końcowy. Taki, aby warunki przechowywania lub dostępu do modułów były zgodne ze zleceniem zamawiających.

Przeszukując rynek pod kątem najbardziej opłacalnych fotoogniw, z pewnością warto wziąć pod uwagę panele fotowoltaiczne LG. Ten światowej klasy producent poza wysoką jakością i dbałością o estetyczne wykończenie paneli, zapewnił również długi okres gwarancji w celu realizacji usług we właściwy sposób. Czas gwarancji dotyczy nie tylko samego produktu, ale również jego mocy.