Wizja świata, w której brakuje energii elektrycznej, w której wszystkie urządzenia potrzebne nam do życia po prostu byłyby bezużyteczne, jest przerażająca. Człowiek uzależnił się od prądu, który potrzebny jest w każdym momencie życia. Wraz z rozwojem gospodarczym, zapotrzebowanie na energię elektryczną staje się coraz większe, natomiast pokłady węgla kamiennego, ropy oraz gazu ziemnego z roku na rok maleją. Rośnie za to ich wartość i cena, nie tylko w ujęciu nominalnym. Pokłady surowców bowiem kiedyś muszą się skończyć. Dlatego w trosce o nasze bezpieczeństwo energetyczne przychodzi fotowoltaika -dziedzina nauki, dzięki której możliwe jest przetwarzanie promieni słonecznych w czystą energię elektryczną. Dopóki świeci Słońce, dopóty istnieje ludzkość. Możemy zatem w nieskończoność, w sposób ekologiczny korzystać z olbrzymich pokładów energii słonecznej. Produktem, który nam w tym pomaga, są panele fotowoltaiczne. Niestety duża liczba krajów na świecie nie może liczyć na słoneczną pogodę przez cały dzień (minimum 6 godzin), podczas których nasze baterie przetwarzają promienie słoneczne na energię elektryczną. Potrzeba rozwiązania, które pozwoli korzystać z tego odnawialnego źródła energii, również w krajach takich jak Polska, gdzie w ciągu całego roku mamy dostępną małą ilość dni słonecznych. Z rozwiązaniem przychodzi firma REC pochodząca z Norwegii, mająca ponad dwudziestoletnie doświadczenie w branży energetycznej, zaspokajająca potrzeby ludzi na całym świecie, która zrewolucjonizowała podejście do wykorzystania promieni słonecznych.

Kilka słów o firmie REC

REC uznawany za czołowego europejskiego producenta paneli fotowoltaicznych oraz jest globalnym dostawcą rozwiązań fotowoltaicznych. W ich ofercie znajduje się również zintegrowana produkcja krzemu oraz ogniw fotowoltaicznych. Firma została założona w 1996 roku w Norwegii. Jest spółką należącą do Bluestar Elkem. Obecnie firma zatrudnia 2000 osób, a jej centrala operacyjna znajduje się w Singapurze. Zdolność produkcyjna firmy szacowana jest na poziomie 1,5 GW rocznie.

Firma REC jest nastawiona na kompleksową obsługę Klientów. Zainteresowani jej produktami, po wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, wysłanie informacji marketingowych (np. za pośrednictwem formularza kontaktu) mogą uzyskać kompleksowe katalogi firmy. Nie należy się obawiać takiej zgody na przetwarzanie danych osobowych, w firmie REC archiwizacja, obsługa danych osobowych jest prowadzona w zgodzie z RODO. Opracowana jest też procedura, regulaminy w zakresie danych osobowych. W każdej chwili, np. po otrzymaniu oferty, rezygnacji z dalszej współpracy, można wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Firma REC sukces w branży modułów fotowoltaicznych zawdzięcza przede wszystkim serii N-Peak. Są najwydajniejsze z całej produkcji REC, wykorzystujące ogniwa o sprawności ok. 19,8 %. Do dużych zalet należy zaliczyć zastosowanie podwójnego układu ogniw. Należąca do oferty seria N-Peak charakteryzuje się również wysoką wytrzymałością na obciążenia statyczne od przodu (nawet do 7000 Pa). Od firmy REC otrzymujemy 20 lat gwarancji, którą przedłużymy o 5 lat, korzystając z usług certyfikowanego instalatora REC. Panele N-Peak zostały stworzone z myślą dostosowania w instalacjach fotowoltaicznych w prywatnych domach. Do serii N-Peak zaliczamy najpopularniejsze moduły TwinPeak2 oraz TwinPeak2 Mono, które zostały scharakteryzowane poniżej.

Moduł REC Twin Peak 2 i Twin Peak 2 Mono Twin Peak 2 uważany jest za najpopularniejszy produkt firmy REC. Ten model paneli fotowoltaicznych znalazł zastosowanie zarówno w przemyśle, firmach, jak i w  małych gospodarstwach domowych. Opisywany typ paneli PV został zaprojektowany przy pomocy innowacyjnych technologii w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie pozyskiwania energii promieni słonecznych. Konstrukcja Twin Peak 2 jest innowacyjna, a dokładna analiza i obserwacja potrzeb klienta pozwoliła stworzyć panel o większej efektywności i niezawodności niż dostępne na rynku konkurencyjne produkty.

Wydajność paneli REC – analiza parametrów

Panele fotowoltaiczne REC charakteryzują się wysoką wydajnością. To autorski produkt firmy, do którego wszelkie prawa zastrzeżone są. Moduły z oferty REC TwinPeak2 w odróżnieniu od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych zostały podzielone na dwie części (tzw. half- cut). Powodem takiego rozwiązania jest niwelowanie częściowego zacienienia modułu, które to może wyłączyć duży fragment (w najlepszym wypadku nie pracuje 1/3 modułu) lub nawet całość panelu. Skutkiem jest zmniejszenie ilości pozyskanej energii elektrycznej. Zastosowanie podwójnej konstrukcji przez produkt firmy REC pozwala na wyłączenie z produkcji energii elektrycznej tylko zacienionej części modułu. Dzięki temu spadek moc spada jedynie o kilkanaście procent, a całkowita wydajność produktu wzrasta. Panele zostały zbudowane z myślą o warunkach panujących w Norwegii, gdzie liczba bezchmurnych dni jest ograniczona. Właśnie dlatego doskonale nadają się do klimatu polskiego. Średnia wydajność paneli osiąga 20,21%. Podczas badań prowadzonych przez firmę REC osiągnięto najwyższy poziom wydajności rzędu 20,47%.

Drugim rozwiązaniem oferowanym w panelach TwinPeak2 jest konstrukcja pojedynczego ogniwa. Jest to sprzyjające rozwiązanie dla krajów, które mają do czynienia z niesprzyjającą pogodą i dużym zachmurzeniem. Dlatego też technologia Twin Peak w znalazła odbiorców w całej Polsce. Produkt firmy REC doskonale radzi sobie w trudnych warunkach atmosferycznych, dzięki czemu przetwarzanie energii z promieni słonecznych staje się opłacalne bardziej niż w przypadku konkurencyjnych systemów. Rozwiązanie wprowadzone przez norweską grupę inżynierów REC polegało na przecięciu ogniw polikrystalicznych, tak aby uzyskać podwójną ilość półogniw. Sprawiło to, że wycięte za pomocą lasera ogniwa wykazały mniejszy opór wewnętrzny, zwiększenie mocy wyjściowej oraz wyższą wydajność. Do paneli serii TwinPeak wprowadzono 72 ogniwa, z których otrzymano 144 półogniw. Dodatkowe półpanele gwarantują osiąganie wyższych parametrów z metra modułu fotowoltaicznego w zmiennych warunkach oświetleniowych. Ogniwa fotowoltaiczne posiadające 72- ogniowe moduły, których moc sięga 350 i 355Wp, najmocniejszych paneli wykonanych z ogniw polikrystalicznych. W modułach REC TwinPeak 2 rozszerzono ofertę o wersje pracujące pod napięciem elektrycznym wynoszącym 1500V. Skutkiem takiego rozwiązania jest przyspieszenie procesu montażu, możliwość łączenia w długie łańcuchy, niższe straty energii elektrycznej oraz obniżenie kosztów systemu.

W serii produktów Twin Peak 2 zastosowano pięć szyn zbiorczych- busbarów, które służą do przepływu elektronów. Należą do kluczowych elementów konstrukcji paneli fotowoltaicznych. W standardowych modułach ich liczba wynosi dwa lub trzy. Zwiększenie liczby busbarów powoduje skrócenie drogi, jaką musi pokonać elektron pomiędzy szynami. Zmniejsza się także opór wewnętrzny oraz zapewnia lepszy przepływ prądu. Dzięki wprowadzeniu pięciu szyn zbiorczych poprawiono również parametry wytrzymałościowe ogniw, przede wszystkim ze względu na śnieg i wiatr.

Wprowadzona w panelach REC TwinPeak2 architektura lustrzana sprawia, że moduł rejestruje więcej fal świetlnych. Pod każdym ogniwem znajduje się warstwa dielektryczna, która wpływa na zdolności panelu do absorpcji promieni słonecznych. Natomiast zastosowanie warstwy PERC ( z ang. Passivated Emitter Rear Cell), której zadaniem jest obniżanie temperatury ogniw, powoduje stały poziom sprawności oraz niezawodność. Niższa temperatura wpływa na wzrost efektywności pracy paneli.Technologią PERC określa się technologię pasywacji emitera, znajdującego się w tylnej części ogniwa. Moduły TwinPeak2 mają zdolność do zwiększenia swojej intensywności nawet przy niewielkiej ilości słońca.

REC ciągle doskonali swoje ogniwa – w jaki sposób?

Prace nad poprawą wydajności, jaką osiągają panele fotowoltaiczne REC i architektury lustrzanej, stanowią krok w kierunku uniezależnienia przemysłu od paliw kopalnych. Dzięki temu w przyszłości w przemyśle wykorzystywać będzie można odnawialne źródła energii.

Drugim typem panelu PV, który przyniósł firmie REC sukces i uznanie na światowym rynku fotowoltaiki jest TwinPeak2 Mono. Jest to wersja monokrystaliczna opisywanej wcześniej polikrystalicznej serii TwinPeak2. Wykonane z ogniw monokrystalicznych panele również cechuje podwójny układ, zmniejszający rezystancję oraz niezawodność i długi okres gwarancji na produkt. Z pojedynczego panelu TwinPeak2 Mono można uzyskać dodatkowo moc rzędu ok. 10-20WP. Wyposażone są również we wzmocnioną ramę. Panele firmy REC wykonane w technologii monokrystalicznej są droższe od ich  polikrystalicznych odpowiedników, które według większości wydają się bardziej racjonalnym wyborem.

Produkt firmy REC TwinPeak2, na którym badania przeprowadził instytut DNV GL otrzymał wyróżnienie we wszystkich czterech kategoriach:

  • test cyklów termicznych, polega na przeprowadzeniu 600 cyklów w temperaturze -40 d0 85°C, w których podczas ochładzania i podgrzewania panele były traktowane wysokim prądem,
  • test wilgoci i ciepła, badanie trwające 2000 godzin w temperaturze 85°C oraz wilgotności wynoszącej ,
  • test odporności na obciążenia dynamiczne, polega na wykonaniu 1000 cykli przemiennego nacisku o wartości 1000 Pa, następnie przeprowadza się 50 cyklów termicznych, a na końcu 10 cyklów zamarzania i wilgoci,
  • test potencjalnej indukowanej degradacji, składa się z dwóch 96- godzinnych sesjach przeprowadzonych w temperaturze 85°C oraz wilgotności na poziomie 85%, podczas których moduły są poddawane ich maksymalnemu napięciu, wynoszącemu ok. 1000-1500V Zarówno produkt REC TwinPeak2, jak i TwinPeak2 Mono są objęte nawet 25- letnią gwarancją. Gwarancja zabezpiecza przed wszystkimi ukrytymi usterkami produkcyjnymi pod warunkiem montażu instalacji przez certyfikowanego instalatora REC. Należy zwrócić uwagę, że tak długa gwarancja na panele z ogniwami polikrystalicznymi to rzadkość. W połączeniu z konkurencyjną ceną sprawia, że seria paneli TwinPeak2 jest najlepszym wyborem, aby przez długi czas korzystać z odnawialnych źródeł energii promieni słonecznych, ograniczając jednocześnie zanieczyszczenie planety. Warto dodać, że firma REC chwali się bardzo niskim współczynnikiem reklamacji. Na 4 miliony sprzedawanych modeli, reklamowanych jest średnio jedynie 400 sztuk, a sam proces naprawy i wymiany trwa błyskawicznie.

Cena ogniw REC – czy jest miarodajna do jakości produktu?

Cena polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych REC w stosunku do jakości jest bardzo konkurencyjna. Zastosowanie technologii PERC pozwala na osiągnięcie wysokowydajnych paneli, dzięki czemu przetwarzanie energii słonecznej w prąd jest dużo szybsze i łatwiejsze. Panele osiągają ponadprzeciętną moc. Warto dokonać takiej inwestycji, gdyż z uwagi na przetwarzanie większych pokładów energii słonecznej, inwestycja w panele szybciej się zwraca.

Współpraca nauki i techniki stworzyła fotowoltaikę. Należy traktować ją jako szansę na uratowanie ludzkości przed przerażającą wizją braku prądu. Firmy takie jak REC dzięki wykwalifikowanej kadrze naukowców i inżynierów są szansą na uratowanie naszej planety. Inwestycja w odnawialne źródła energii zawsze jest opłacalna, ponieważ w pewien sposób odciążamy naszą, już w duży stopniu zanieczyszczona planetę. Pokłady energii słonecznej są ogromne, a panele fotowoltaiczne znajdujące się w ofercie REC dają gwarancję możliwości długiego korzystania z nich. Moduły serii TwinPeak2 wraz z korzystną ceną oferują wytrzymałą instalację fotowoltaiczną, o wysokiej sprawności, która dostarcza nam prądu również podczas gorszych warunków atmosferycznych. Jednocześnie długi okres gwarancji, doświadczenie i liczne prestiżowe nagrody dla norweskiego konsorcjum, sprawiają, że jest to jeden z najrozsądniejszych wyborów, spośród wszystkich światowych producentów modułów fotowoltaicznych, sprawdzający się w takich miejscach i przypadkach gdzie inne zawodzą. Firma REC to podmiot odpowiedzialny społecznie, prawnie, z najwyższą starannością dba o standardy przetwarzania danych osobowych Klientów.