Fotowoltaika staje się w Polsce coraz powszechniejsza. Nie jest to przypadek. Po pierwsze ludzie ufają coraz bardziej nowych technologiom i chcą z nimi oszczędzać. Po drugie promowane są rozwiązania ekologiczne, a fotowoltaika do takich należy. Po trzecie uruchomiono wiele programów finansowych, dzięki którym ludziom jest łatwiej sfinansować te działania, np. Czyste Powietrze, Mój Prąd, Agroenergia. Wątpliwości inwestorów nadal budzi jednak to, jakie panele wybrać. W sprzedaży są panele od bardzo wielu producentów. Stosunkowo dobre opinie rynkowe posiada firma Sharp – czy rzeczywiście? Poniżej dokonamy analizy jej działalności produktów. Wskażemy też, jak skutecznie poszukiwać tanich ofert sprzedaży paneli Sharp.

Sharp – podstawowe informacje

Sharp jest to niemiecki producent, który posiada dobre opinie w branży. Firma może pochwalić się tym, że działa na rynku już od 1959 r. Od 2004 r. specjalizuje się w produkcji ogniw, będących częścią paneli, montowanych w domach jednorodzinnych, na farmach, w siedzibach firm, czy na halach produkcyjnych.

Dzisiaj w katalogu tej firmy znajdują się ogniwa monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne. Te moduły fotowoltaiczne występują w 10 typach. Ich cena jest miarodajna do właściwości.

Zasadne jest też stwierdzić, że panele od Sharp – a mają stosunkowo dobrą tolerancję mocy (256 – 360 watów). Producent jest pewny swoich produktów, udziela na nie 25 – letniej gwarancji mocy. Zdecydowanie jest to jeden z najdłuższych okresów gwarancji na panele, na rynku.

Bardzo pozytywnym zaskoczeniem jest to, że mimo tak licznych zalet produktu (wydajność, jakość, długa gwarancja), panele fotowoltaiczne od tego podmiotu są dostępne w okazyjnej cenie. W zasadzie cena ta jest jedną z najniższych na rynku, dla tej gamy produktów.

Który model paneli fotowoltaicznych od Sharp należy wybrać?

Jak już wcześniej zasugerowano, w ofercie firmy jest wiele, bardzo interesujących pozycji. Produkty te mają identyczny okres gwarancji produktu — 10 lat oraz gwarancji mocy —  25 lat. Zróżnicowane są w zasadzie tylko z uwagi na dwa parametry —  maksymalna wydajność oraz maksymalna moc. Wszystkie nadają się do montażu na dachu, mają ogniwa monokrystaliczne.

Które więc moduły fotowoltaiczne firmy Sharp najlepiej zakupić? To zależy. Jeśli przyszły inwestor chce na dachu ogniwa fotowoltaiczne Sharp o maksymalnej wydajności, to dobrym typem produktu dla niego będzie model NQ-R Series | 258 W. Jak wynika z informacji w karcie produktu ma on maksymalną wydajność 20%, a także moc maksymalną 258 W.

Jeśli inwestor akceptuje ogniwa Sharp mniej wydajne, ale zależy mu na niższej jeszcze cenie zakupu, to dobrym rozwiązaniem będą dla niego modele paneli Sharp: ND-AH Series | 330 W oraz ND-RJ Series | 275 W. Jak wynika z informacji w ofercie firmy model ND-AH Series | 330 W ma wydajność maksymalną 17%, a moc maksymalną 330 W. Model ND-RJ Series | 275 W ma wydajność maksymalną 16,5%, a moc maksymalną 275 W

Wady ogniw w panelach Sharp

Z branżowych informacji wynika, że testy wykazały, że cechą ogniw firmy Sharp jest wydajność niższa średnio o 1-2% od wydajności podobnych ogniw u konkurentów w identycznej kategorii cenowej. Innymi więc słowy, kupując w danej cenie panele u konkurentów, można dostać je wydajniejsze.

Brakuje cały czas kompleksowej oferty o wszystkich typach ogniw badanej firmy. Zwykle klienci na ten temat pozyskują samodzielnie, ze zdawkowych danych na stronach wybranych dystrybutorów. Toteż odstrasza potencjalnych nabywców od paneli Sharp, gdy panuje deficyt danych branżowych na ten temat.

Nie ma także informacji o stosowanych przez Sharp specjalnych komponentach w produkcji paneli. Obawy więc budzi to, jak te panele są wytrzymałe, czy poradzą sobie z pracą w trudnych warunkach atmosferycznych.

Okres gwarancyjny paneli fotowoltaicznych Sharp jest bardzo długi – 25 lat. To prawda. Jednakże okres gwarancyjny dla produktu jest znacznie krótszy, wynosi 10 lat od dnia produkcji. To budzi obawy, zwłaszcza gdy nabywana ilość paneli jest wysoka. Co zrobić ma inwestor, kiedy już po 11 latach praca paneli fotowoltaicznych będzie zła? Nie ma możliwości oczekiwania naprawy na zasadach gwarancyjnych. U wielu, rynkowych konkurentów jest taka możliwość.

Wady i zalety ogniw w panelach Sharp

Zalety ogniw w panelach Sharp

Bezdyskusyjnie kluczową zaletą tych paneli jest ich cena, bez względu na to, jaka ilość towaru jest nabywana. Rzeczywiście Sharp, jako producent ogniw fotowoltaicznych, jest liderem cen. Modelowy panel o identycznych parametrach u Sharp kosztuje średnio 750 zł, a u konkurentów nawet 900 zł. Najczęściej każdy panel można tu kupić o przynajmniej 10-20% taniej niż u konkurentów, oferujących go o analogicznych parametrach. Nabywając od Sharp zestaw ogniw fotowoltaicznych, można wiele zaoszczędzić.

Drugą zaletą produktów fotowoltaicznych Sharp jest na pewno powłoka antyrefleksyjna. Dzięki niej podniesiona jest sprawność działania oraz wydajność modułów.

Po trzecie analizowany podmiot ma wieloletnie doświadczenie. Czy jest to ważne? Zdecydowanie tak. Doskonale zna rynkowe standardy tworzenia paneli, a także dotychczasowe uwagi, adresowane pod kątem słabej jakości paneli. Wieloletni staż działalności, doskonałe wyniki handlowe dowodzą, że cały czas podmiot ten działał niezawodnie. To również dobre świadectwo jakości jego wyrobów.

Wreszcie atutem produktów fotowoltaicznych podmiotu jest także ich przystosowanie zarówno do montażu poziomego, jak i pionowego.

Jak kupić panele Sharp – formalności krok po kroku

Jeśli inwestor zdecyduje się na panele tej firmy, powinien przystąpić do poszukiwania wiarygodnego sprzedawcy oraz atrakcyjnych cen.

Bezsprzecznie najszybszym sposobem jest skorzystanie z właściwości wyszukiwarek internetowych. Wystarczy tylko wprowadzić do niej kluczowe hasła: „panele Sharp, tanio”, „panele Sharp, dystrybutorzy” itp. Następnie warto filtrować propozycje poprzez szukanie, czy dystrybutor działa na naszym terenie, np. w powiecie, w którym mieszkamy, znajduje się dom, na którym mają być instalowane panele. Takie podejście jest rozsądne, uchroni nas przed dodatkowymi opłatami z tytułu dowozu paneli na miejsce montażu.

Gdy znajdziemy dystrybutorów paneli Sharp, warto przeanalizować ich ofertę w aspekcie cenowym. W szczególności trzeba systematycznie porównać, czy ceny u tego podmiotu nie są zawyżone, np. w porównaniu do średniej, rynkowej ceny tych produktów. Jeśli okaże się, że dystrybutor chce nam sprzedać te panele, ale znacznie drożej, warto z nim negocjować cenę. Można też przedstawić mu dla porównania oferty konkurentów z niższymi cenami. Taka rozmowa  —  jak pokazuje praktyka —  może być kluczowa. Często pod jej wpływem, aby nie stracić klienta, dystrybutorzy godzą się na rabaty, obniżenie ceny.

Finalizując zakup paneli, należy zadbać o to, aby sprzedawca wydał dokumenty to potwierdzające. Bardzo ważne jest otrzymanie dowodów zakupu, tj. faktury, paragonu, umowy nabycia. Kluczowe jest też otrzymanie karty gwarancyjnej do produktów. Dzięki ww. dokumentom można wszczynać późniejsze postępowanie gwarancyjne, czy występować o zwrot części kosztów wykonania instalacji fotowoltaicznej.

Warto też na tym etapie być czujnym. Przede wszystkim, jeśli dystrybutor daje dodatkowe dokumenty, regulaminy do podpisania, trzeba je koniecznie, dokładnie przeczytać. Dlaczego? Otóż może tam znajdować się szereg ważnych zapisów dla postępowania gwarancyjnego, obsługi paneli, czy odbioru np. wadliwych. Jeśli inwestor ma wątpliwość, jakie dokumenty podpisuje, co oznaczają dane zapisy, powinien to również skonsultować. Można skorzystać, chociażby z porady prawnej online w niskiej cenie 50 zł. To niewielka opłata, a warto mieć pewność, że podpisujemy dokumenty ze zrozumieniem, bez ukrytych zapisów.

Czy montaż paneli Sharp jest trudny?

Raczej nie. Pod względem montażu są to bardzo uniwersalne panele, zatem każda tak naprawdę ekipa powinna sobie poradzić z tym zadaniem. Montaż tych paneli nie wymaga od ekipy, ani zaawansowanych umiejętności dekarskich, ani też elektrycznych. Jest prosty, bo panele nadają się zarówno do montażu pionowego, jak i poziomego.

Panele te można montować przy zastosowaniu bardzo standardowych materiałów dodatkowych. Nie trzeba kupować drogich kabli, czy elementów wykończeniowych.

W praktyce montaż takich paneli na dachu domu jednorodzinnego o metrażu do 100 metrów kwadratowych udaje się sfinalizować nawet w 1-2 dni.

Kończąc, należy stwierdzić, że panele Sharp to pozycja warta uwagi. Na pewno produkty tego podmiotu wyróżnia najniższa cena na tle asortymentu konkurentów. Jednocześnie są to produkty o dobrych parametrach technicznych. Ich montaż również przebiega bezproblemowo, szybko. Bardzo ważne jest również to, że Sharp posiada bardzo długi staż działalności. Klienci cały czas doceniają jego wyroby i chętnie je nabywają. Ważne jest też to, że Sharp inwestuje w swój rozwój. Obecnie także wprowadza na rynek inne wyroby fotowoltaiczne, np. dla latarni, do świateł drogowych, wysyłanych na orbitę.