Jedną z podstawowych kwestii przy planowaniu i szacowaniu kosztu instalacji fotowoltaicznej, jest przeanalizowanie naszych potrzeb w stosunku do powierzchni przeznaczonej na montaż paneli słonecznych. Projektując taką instalację, zawsze musimy wziąć pod uwagę rozmiar oraz wagę samych paneli, które docelową będą znajdowały się na dachu naszego domu. Same wymiary dachu oraz to jaki dodatkowy ciężar jest w stanie udźwignąć jest kluczową kwestią, zwłaszcza w przypadku starszych budynków. Na co zatem zwrócić uwagę?
Ile paneli fotowoltaicznych dla domu?
Zanim zaczniemy analizować tabele techniczne oraz wymiary, jakie mają ogniwa fotowoltaiczne, musimy dokładnie określić nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. To właśnie po obliczeniu zapotrzebowania na moc elektryczną, będziemy dobierać odpowiednie panele fotowoltaiczne. Jak zatem to zrobić?
W sieci znajdziemy dużo poradników oraz kalkulatorów pomagających obliczyć takie zapotrzebowanie. Aby mieć jakiś wstępny punkt odniesienia, możemy posłużyć się statystykami zużycia mocy. Wynika z nich, że przeciętne gospodarstwo domowe, w popularnym modelu 2+2 w ciągu roku potrzebuje około 1900 kWh. Na wsiach zapotrzebowanie rośnie do średnio 2100 kWh. Gdy już obliczymy ile mocy chcemy uzyskać z naszej instalacji ogniw fotowoltaicznych, możemy przejść do analizowania konkretnych danych technicznych, wymiarów oraz mocy paneli.
Aby dobrze określić to, jakie mamy możliwości oraz zapotrzebowanie na panele musimy pamiętać jeszcze o dwóch aspektach. Pierwszy to samo miejsce na instalację. Można przyjąć, że dla instalacji o mocy 1 kW potrzebujemy średnio 6-7 metrów kwadratowych wolnej powierzchni na dachu. Dla powierzchni płaskiej będzie to odpowiednio więcej, czyli około 9-10 metrów kwadratowych. Większa ilość powierzchni podyktowana jest koniecznością zamocowania wsporników, które umożliwią odpowiednie nachylenie paneli. Drugi to dostosowanie mocy fotowoltaicznej w kW. Znając roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną, możemy dopasować moc, jaką ma generować instalacja fotowoltaiczna. Dla przykładu zużycie energii na poziomie 3000-3500 kWh wymagać będzie, aby system fotowoltaiczny generował moc 3 kWh. Znając te konkretne wymagania oraz ograniczenia techniczne, z łatwością dobierzemy odpowiednie ogniwo fotowoltaiczne.
Panel fotowoltaiczny — wymiary
Przez długi czas wymiary paneli fotowoltaicznych były dość zróżnicowane. Zależały w zupełności od podejścia producenta i trudno było mówić o standaryzacji w tej dziedzinie. Wraz ze wzrostem popularności ogniw fotowoltaicznych, sytuacja zmieniła się na plus, a wymiary paneli fotowoltaicznych mocno się do siebie zbliżyły.
Aktualnie większość ogniw ułożonych jest w rzędach po 6 sztuk, które łączone są w jeden panel. Kwadratowe ogniwa, tak zwane 6-calowe, mają wymiary 156 × 156 mm. Najpopularniejszym rozwiązaniem dla instalacji na dachu domu są panele składające się z 60 ogniw. Dzięki stosunkowo niedużym rozmiarom oraz wadze łatwo dopasować na niewielkim dachu panel fotowoltaiczny. Wymiary takich paneli fotowoltaicznych to około 100 cm szerokości oraz 165-170 cm długości, przy mocy około 280 W.
Dla instalacji fotowoltaicznej w przemyśle najczęściej używa się tych składających się z 72 ogniw, jednak są one znacząco większe. Przykładowe rozmiary takiego panelu to 1960 mm x 992 mm x 40 mm. Natomiast w przemyśle zazwyczaj mamy do dyspozycji dużo większą powierzchnię, która również będzie w stanie pomieścić i utrzymać większe oraz cięższe panele.
Na rynku są również dostępne panele o 48 ogniwach, które są zdecydowanie mniej popularnym rozwiązaniem, ale sprawdzą się, gdy instalacja fotowoltaiczna musi mieć faktycznie kompaktowe rozmiary. Długość takiego panelu to około 130 centymetrów.
Co wpływa na wagę oraz wymiary paneli fotowoltaicznych? Poza samą ilością zastosowanych ogniw, wpływ będą miały odległości pomiędzy ogniwami. Zazwyczaj jest to około 4-5 mm, a odległość od ramy to średnio 2 centymetry na krótszym boku, oraz 3-5 cm na dłuższym.
Wymiary paneli fotowoltaicznych, a rozmiar instalacji
Wymiar pojedynczego panelu oczywiście przekłada się również na rozmiar całej instalacji. Mimo iż wymiary paneli o takiej samej ilości ogniw różnią się między sobą nieznacznie, to przy większej ilości możemy już odczuć różnicę. W końcu taka instalacja wymaga często dość sporej ilości paneli fotowoltaicznych. Dla przykładu instalacja o mocy 5 kWp potrzebuje zainstalowania 20 paneli o mocy 250 Wp lub 16 paneli o mocy 325 Wp. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że im większa moc pojedynczego panelu, tym mniejszy rozmiar instalacji będzie wymagany do uzyskania takiej samej wydajności. Dlatego decydując się na panel fotowoltaiczny 500W p zaoszczędzimy naprawdę sporo powierzchni naszego dachu, lub po prostu wykorzystamy ją w bardziej ekonomiczny sposób.
Czy zwracać uwagę na wymiary, jakie mają panele fotowoltaiczne?
W pewnym stopniu na pewno tak. Oczywiście jest to ważna cecha, którą powinniśmy przeanalizować, jednak nie w pierwszej kolejności. Zdecydowanie powinniśmy zacząć od przeanalizowania naszych potrzeb i wymagań względem generowanej mocy w instalacji fotowoltaicznej. Same panele fotowoltaiczne między sobą nie różnią znacząco się w kwestii wymiarów. Te niewielkie różnice mogą mieć znaczenie, gdy faktycznie na instalację miejsca mamy niewiele i każdy centymetr będzie na wagę złota. Zdecydowanie większy wpływ na to jak efektywna będzie nasza instalacja fotowoltaiczna, ma rodzaj oraz moc paneli.