Rynek fotowoltaiki bardzo dynamicznie się rozwija. W dużej mierze to konsekwencja tego, że rosną ceny energii, ludzie poszukują tańszych rozwiązań. Fotowoltaika jest też promowana przez wiele rządowych programów. Dzięki nim ludzie otrzymują wsparcie finansowe na te aktywności. Problematyczne jest nadal wybranie, które panele rynkowe są warte uwagi i zamontowania np. na budynku domu jednorodzinnego. W tej kategorii przeznaczenia stosunkowo najlepsze opinie posiadają panele firmy Znshine, chociaż strona www. tego producenta jest bardzo skąpa. Czy rzeczywiście? Poniżej przedstawiamy produkty tego podmiotu, ich wady oraz zalety. Podpowiadamy także, w jaki sposób prawidłowo podpisać umowę montażu paneli, a jak pozyskać na to dofinansowanie.

Co to są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są to zaawansowane moduły, płaskie, o szklanych powierzchniach. Ich kluczowym elementem składowym są ogniwa fotowoltaiczne. Wszystkie moduły są zbudowane podobnie, jednak różnią się między sobą użytymi materiałami. Budowa modułów jest następująca. Składają się one z ogniw krzemowych, które są złączone ze sobą równolegle lub szeregowo. Od dolnej i górnej strony moduły są zafoliowane, co powoduje, że ogniwo pozostaje w próżni. Przed zewnętrznymi uszkodzeniami mechanicznymi moduł jest chroniony przez szybę hartowaną o grubości do 4 mm. Szyba ogranicza straty energii, która ucieka podczas pracy instalacji fotowoltaicznej.

Jakie rodzaje paneli fotowoltaicznych są sprzedawane?

Na rynku w produkcji jest wiele paneli. Od strony produkcji panele dzielą się na pierwszą, drugą i trzecią generację.

Panele I generacji zbudowane są stricte na bazie krzemu, posiadają bardzo dobrą wydajność. W ich przypadku wyróżnia się ogniwa monokrystaliczne oraz ogniwa polikrystaliczne. Panele monokrystaliczne cechuje ciemny kolor, lekkie przycięcia, dobra sprawność działania (nawet 18%).

Panele II generacji są produktem o obniżonej sprawności. Są to typowe panele cienkowarstwowe. Ich stosowanie w praktyce jest raczej ograniczone.

Panele III generacji to produkt nowy, w zasadzie wciąż jeszcze produkowany, testowany. Te panele mają mechanizm działania oparty na zjawisku fotosyntezy. Obecnie jednak ich sprawność jest niska, na poziomie 12%. Jednakże rynkowe prognozy dla tego produktu są bardzo dobre. Niewykluczone, że za kilka lat ulepszona wersja tych paneli będzie rewolucją.

Jakie rodzaje paneli fotowoltaicznych są sprzedawane?

Wady paneli fotowoltaicznych

Z rynkowych informacji wnika, że wady paneli fotowoltaicznych są raczej ograniczone. Na pewno panele te wciąż kosztują dużo. Do tego zwykle jest udzielana na nie krótka gwarancja, np. 10 lat. Po tym okresie właściciel musi brać pod uwagę samodzielne finansowanie ich napraw. Niestety też jest to kosztowne. W niektórych terenach np. mocno zaciemnionych montaż paneli jest bezprzedmiotowy. Pracują wydajnie tylko wtedy, gdy mają bardzo dobry dopływ Słońca. Wreszcie montaż paneli w wielu domach nie daje gwarancji ciepłej wody ogrzewanej w ten sposób. Przeciwnie, zwłaszcza nocami, wieczorami brakuje odpowiednich zasobów energii, wytworzonej za pośrednictwem modułów. Pewnym mankamentem jest też tzw. dbanie o czystość solarów. Jeśli te pod wpływem wieloletniego użytkowania będą nadmiernie zabrudzone, będą pracować mniej wydajnie. Wówczas trzeba je samodzielnie czyścić (dodatkowa praca w trudnych warunkach) albo zlecić te działania profesjonalnej firmie (dodatkowe koszty użytkowania).

Wady i zalety paneli fotowoltaicznych znshine

Zalety paneli fotowoltaicznych

Tych jest znacznie więcej niż wad. Po pierwsze moduły fotowoltaiczne samodzielnie absorbują promienie Słońca i je przetwarzają w energię elektryczną. Mechanizm produkcji jest prosty, niezawodny. Dzięki temu posiadający panele mają zapewnioną własną produkcję prądu na cele użytkowe, do podgrzewania ciepłej wody, czy jako wspomaganie dla systemu c.o. W perspektywie długofalowej już po 10 latach użytkowania paneli udaje się odzyskać koszt instalacji (zwrot w mniejszych rachunkach za prąd, ogrzewanie). Po upływie 10 lat każdego dnia zarabia się dzięki tym panelom. Można także działać z panelami, jako typowy producent. Atutem instalacji jest możliwość odsprzedawania nadwyżki energii do sieci. Wreszcie takie panele są rozwiązaniem ekologicznym, przyjaznym dla środowiska, ważnym, w czasach, kiedy ceny energii są coraz wyższe.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Cena dostępnych na rynku paneli jest mocno zróżnicowana. Na koszt takiego panelu zwykle wpływa nazwa producenta, wielkość (liczba ogniw), parametry techniczne (moc, wydajność, długość gwarancji, żywotność).

Najtaniej na rynku można kupić te produkty w wersji polikrystalicznej od Solar Energy albo Selfe. Całkiem przyzwoite modele, np. ogniwa fotowoltaiczne Solar-Energy 320/72M są już dostępne w cenie 530 zł/ sztukę. Okazyjną ofertą są także ogniwa fotowoltaiczne Solar-Enargy 290/60M oraz panele fotowoltaiczne Selfa SV60P.4 – 250Wp w cenie 700 zł/sztukę.

Pod względem cen najdroższe są wyroby Panasonic. Przykładowo za ogniwa Panasonic VBHN325SJ47 trzeba zapłacić nawet 1800 zł/ sztukę.

Ostateczny koszt zakupu i montażu modułów na dachu jest uzależniony od jego powierzchni, wybranych produktów fotowoltaicznych. Średnia jednak cena zakupu i montażu takich urządzeń na dom jednorodzinny o metrażu 100 m2 wynosi w granicach 35 000 – 40 000 zł.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Czy można dostać dotację na wykonanie instalacji fotowoltaicznej w domu? Przegląd przydatnych informacji

Tak jest to możliwe. Osoby indywidualne (właściciele lub współwłaściciele domów) mogą wnioskować o wsparcie finansowe z programu np. Mój Prąd albo Czyste Powietrze. Procedura wnioskowania jest prosta. Trzeba złożyć wniosek, przedstawić i udokumentować sytuację finansową rodziny, opisać planowaną inwestycję, jej koszty. Jeśli wniosek jest zaakceptowany, dochodzi do podpisania umowy na finansowanie. Stronami jest inwestor oraz przedstawiciel instytucji, która obsługuje dany program. Środki są uruchamiane w transzach. Ogólnie rzecz biorąc, osoby najbiedniejsze (o dochodzie miesięcznym członków rodziny na poziomie 600 zł – 800 zł) mogą otrzymać pomoc w postaci bezzwrotnej dotacji na pokrycie 90% kosztów montażu solarów. Osoby o wyższych dochodach dostaną zwykle częściową dotację, a na sfinansowanie reszty kosztu działania pożyczkę finansową, na bardzo preferencyjnych warunkach. Od niedawna działa także specjalny program Agroenergia. Z jego środków wsparcie mogą uzyskać np. rolnicy indywidualni. Mogą przy wsparciu państwa wyposażyć swoje budynki gospodarcze w zestawy fotowoltaiki i tak produkować prąd na cele gospodarskie (np. hodowla zwierząt, uruchamianie maszyn). Niektórzy rolnicy decydują się również na założenie (dzięki środkom z programu) własnych farm. Tak więc produkują energię dla własnych potrzeb gospodarskich i jednocześnie zarabiają na jej sprzedaży.

Czy można dostać dotację na wykonanie instalacji fotowoltaicznej w domu? Przegląd przydatnych informacji

Dla przedsiębiorców co prawda nie ma specjalnych programów, ale funkcjonuje ulga termomodernizacyjna, a także możliwość odliczenia w VAT’cie kosztów zakupu, montażu solarów. Toteż każdy przedsiębiorca, który zainwestuje w fotowoltaikę, ma realne możliwości odzyskania, chociaż części środków finansowych.

Znshine , jako producent paneli – dane o firmie

Firma Znshine działa na światowym rynku fotowoltaiki od 1988 roku. Produkcja jej wyrobów fotowoltaicznych jest realizowana na całym świecie, np. w Chinach, Indiach, Kanadzie, Polsce, czy na Czechach. Firma co roku wypracowuje wysoki dochód ze swojej działalności, a także plasuje się na dobrych pozycjach w uznawanych rankingach producentów w dziedzinie fotowoltaiki.

Jakie walory posiadają panele od Znshine na tle produktów od konkurencji w kategorii mocy, wydajności, ceny?

Produkty z serii Znshine solar zasadniczo mają bardzo dobre parametry techniczne. Przykładowo modele ZXP6-TLD60-280/P, ZXM6-TD60-300 mają moc nominalną do nawet 300 Wp, akceptują obciążenie maksymalne śniegiem do aż 5400 Pa, a wiatrem do 2400 Pa. Do tego ich gwarantowany uzysk mocy po 25 latach eksploatowania to aż ponad 80%. Jak na tak dobre parametry w kategorii jakość, wydajność, produkty Znshine są stosunkowo tanie. Za jedną sztukę ZXP6-TLD60-280/P trzeba zapłacić 700 zł, a za ZXM6-TD60-300 800 zł.

Wskazane parametry sprawiają, że panele fotowoltaiczne znshine solar są lepsze niż np. niektóre produkty Hanwha Q.CELLS, REC Group w tej samej kategorii cenowej. Jedynie produkty od SolarWatt są bardziej odporne na śnieg (akceptują obciążenie do 8100 Pa), a także mają większy uzysk mocy po 25 latach (do 87% mocy początkowej).

Dla jakich inwestorów Znshine tworzy swoje panele? Analiza informacji rynkowych

Produkty ZnShine Solar są odpowiednie dla inwestorów o określonych cechach. Po pierwsze dla osób, które poszukują modułów odpornych na wysokie obciążenie śniegiem podczas pracy. Większość produktów tej postaci na rynku akceptuje obciążenie śniegiem na poziomie 2400 Pa – 4000 Pa. Produkty ZnShine z powodzeniem przyjmują obciążenie śniegiem na poziomie 5400 Pa i pracują niezawodnie. Zatem solar od tego producenta będzie optymalny do montowania w terenie górskim. Cena produktów tej firmy jest stosunkowo niska. Jakość produktów tej firmy także jest właściwa. Pracują niezawodnie, także dotychczasowi użytkownicy pozytywnie je oceniają. Zatem są to produkty idealne dla inwestorów, poszukujących wydajnych, sprawdzonych, ale stosunkowo tanich modułów.

Znshine Solar – jaka będzie przyszłość tego producenta? Brakuje informacji na jego oficjalnej stronie…

Brakuje rozbudowanych informacji o tym, czy Znshine aktywnie inwestuje w rozwój. Co do zasady jednak rośnie sprzedaż jego produktów, a firma działa w różnych rejonach świata. Trudno jednak prognozować, czy firma dalej będzie działała tak dynamicznie. Na terenie Polski ma jedno przedstawicielstwo. Jest to Solar PV w Starogardzie Gdańskim.

Czy każda firma zamontuje panele Znshine Solar ?

Raczej tak. Produkty Znshine Solar mają standardową budowę, są uniwersalne. Nie mają specjalnych wymogów montażowych. Tak naprawdę 1-2 dni pracy i z powodzeniem udaje się je zamontować na dachach domów jednorodzinnych o średniej powierzchni. Z drugiej strony nie są panelami przystosowanymi do montażu jednocześnie w pionie i poziomie. To przy zakupie, doborze, montażu trzeba uwzględnić. Co do zasady jednak, dane o łatwości montażu tych paneli są podobne, pozytywne.

Czy każda firma zamontuje panele Znshine Solar ?

Sumując, Znshine Solar to coraz bardziej doceniany producent rozwiązań z dziedziny fotowoltaiki. Chociaż strona firmowa zawiera zredukowane informacje, to podmiot ten aktywnie realizuje sprzedaż swoich produktów. Produkty tego podmiotu są tanie, a jednak cechuje je wysoka jakość, wydajność pracy. Dane rynkowe dowodzą, że to rozwiązanie idealne dla klientów, poszukujących dobrych, ale tanich produktów.