W XXI wieku ludzie poszukują coraz to nowszych, tańszych i ekologicznych rozwiązań w celu poprawy parametrów cieplnych swoich domów. W odpowiedzi na te oczekiwania cały czas ulega rozbudowaniu rynkowa oferta paneli. Obecnie zyskują na popularności tzw. panele monokrystaliczne. Sprawdź, jakie posiadają cechy i co je wyróżnia.

Fotowoltaika – podstawowe informacje

Przemierzając Polskę, szczególnie poza granicami większych miast, z powodzeniem możemy obserwować coraz większą liczbę domów z panelami fotowoltaicznymi na dachach. Ogniwa fotowoltaiczne od 2005 r. przeżywają swoją świetność w Polsce. Niewątpliwie przyczyniają się do tego uruchomione ulgi termomodernizacyjne w podatku dochodowym od osób fizycznych, a także zmiana podejścia banków do udzielania kredytów na tego typu inwestycje. Sektor fotowoltaiki obecnie uważany jest za jeden z najszybciej rozwijających się na całym świecie. Polski rynek fotowoltaiczny ma olbrzymi, ale jak dotąd wciąż wysoce niewykorzystany potencjał rozwoju. Zgodnie z raportem Instytutu Energetyki Odnawialnej, łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2018 roku wynosiła około 500 MW, ale już w maju 2019 r. przekroczyła 700 MW. Na giełdzie zapanowała euforia dotycząca spółek zajmujących się fotowoltaiką. Akcje większości z nich gwałtownie rosną, a analitycy twierdzą, że sektor ten ma mieć przed sobą świetlaną przyszłość. Boom na fotowoltaikę dopiero nadejdzie, jednak już teraz na wykonanie zlecenia trzeba poczekać w kolejce. Na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych fachowców w tej dziedzinie.

Należy dodać, że analizowane panele (monokrystaliczne, polikrystaliczne) pobierają energię słoneczną i zamieniają ją w czystą elektryczną. Są to urządzenia, które mają moduły, montuje się je na dachu budynku, balustradzie lub bezpośrednio na ziemi, w celu pobierania promieni słonecznych i produkcji energii na potrzeby domowe. Panele stworzone są z pierwiastków takich jak krzem, german czy selen. Panele słoneczne umożliwiają cząsteczkom światła wytrącać z atomu elektrony i zebrać je w celu wytworzenia energii elektrycznej. Proces ten zachodzi w układach zwanych ogniwami fotowoltaicznymi, które generują energię. Ogniwa przekłada się warstwą krzemu lub innego półprzewodnika, które tworzą panel. Następnie dodaje się do niego inny materiał, w celu utworzenia ładunku – dodatniego lub ujemnego. Te oddziałują na siebie i tworzą tym samym pole elektryczne. Po bokach umieszczane są metalowe płytki, dzięki którym zbierane są elektrony i przesyłane generują energię elektryczną. Wyróżniamy dwa rodzaje paneli słonecznych: monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Które wybrać?

Panele monokrystaliczne – plusy i minusy

Panele monokrystaliczne zbudowane są z ogniw powstałych z monokryształu krzemu. Typowy panel monokrystaliczny cechuje to, że ogniwa zazwyczaj mają ciemnoniebieski lub czarny kolor i zaokrąglone krawędzie. Panele monokrystaliczne są uznawane za najstarszą i jednocześnie najbardziej rozpowszechnioną formę paneli słonecznych.

Te panele monokrystaliczne wyróżnia wysoka sprawność, jaką osiągają w odróżnieniu od innych rodzajów paneli. Są niezwykle wydajne – wykonywane z najlepszej klasy krzemu. Dzięki wysokiej wydajności już niewielka ilość wygeneruje energię dla całego budynku. Cechuje je także długa, najczęściej 25-letnia gwarancja. I w końcu rzecz niebywale istotna – są odporne na wysokie temperatury. Dzięki temu sprawdzą się tam, gdzie poziom temperaturowy jest naprawdę wysoki.

Do wad paneli monokrystalicznych zaliczyć możemy przede wszystkim cenę – nie są tanim przedsięwzięciem, bowiem charakteryzują się wysokim temperaturowym współczynnikiem mocy. Ponadto ich zabrudzenie może spowodować awarię całego obwodu, w tym wypadku zastosować można mikroinwertery, które zapobiegną problemowi kurzu i brudu. Jak więc widać, te monokrystaliczne ogniwa są innowacje, ale i kosztowne. Zapewne są produktem dedykowanym dla bardziej zamożnych inwestorów. Niemniej jednak i osoby o średnim budżecie, wybierając monokrystaliczne ogniwa, doceniając je za parametry wydajnościowe.

Przeciwnik – panele polikrystaliczne

Panele polikrystaliczne są produktem nowszym od paneli monokrystalicznych. Ich zasadnicza różnica polega na tym, że płytki polikrystaliczne mają nieregularną powierzchnię i ogniwa o ziarnistej budowie. Panele polikrystaliczne są więc inaczej, technicznie zbudowane od tych pierwszych. Do zalet paneli polikrystalicznych zaliczyć można m.in. niższe koszty produkcji. Wady, jakie posiadają panele polikrystaliczne, to przede wszystkim: mniejsza wydajność, wymaganie większej powierzchni w celu zaspokojenia zapotrzebowania, niższa odporność na wysokie temperatury.

Bardzo istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze paneli jest liniowy spadek mocy. Co to oznacza? Panele zawierające ten czynnik, będą modułami o mocy zmniejszającej się liniowo w bardzo małym stopniu, co gwarantuje ich długą żywotność. Ogniwa monokrystaliczne mają ten czynnik nieco gorszy od polikrystalicznych.

Jakie panele fotowoltaiczne warto wybrać (z oferty 2018 – 2019)?

Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne coraz częściej goszczą na dachach polskich domostw. Dzięki nim ich właściciele mogą cieszyć się ze zwrotu części lub całości kosztów za energię elektryczną. Dodatkowo wspieramy wówczas ekologiczne rozwiązania, ponieważ panele fotowoltaiczne w żaden sposób nie zagrażają środowisku naturalnemu. W czasach kiedy rachunki za prąd spędzają nam sen z powiek, warto pomyśleć nad ich montażem, który zaprocentuje na przyszłość. W przeciwieństwie do nieodnawialnych źródeł energii, promienie słoneczne zawsze będą dostępne. Warto zatem zdecydować się na jednorazowy koszt, który po czasie może zwrócić się z nawiązką. Pozostałe atuty to m.in. ciche działanie oraz niewielka przestrzeń potrzebna do montażu. Zachęcać mogą także liczne ulgi i programy wspierające finansowanie paneli fotowoltaicznych. Plusem jest również długotrwałość i wytrzymałość tego rozwiązania, ze względu na małą ilość części mogących ulec uszkodzeniu. Jedyne uszkodzenia, na jakie mogą być narażone elementy paneli to korodowanie, działalność szkodników – jeśli instalacja nie jest umieszczona na dachu – lub wpływ skrajnych warunków atmosferycznych takich jak huragany. Mimo wszystko solidna konstrukcja paneli oraz odpowiednio dobrane mocowanie powinny utrzymać całość w miejscu, bez obaw o możliwość zerwania zamontowanych modułów przez wiatr. Najbardziej narażonym na zużycie elementem instalacji fotowoltaicznych jest inwerter. Jego wymianę zaleca się dopiero po 12-15 latach – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dobrej jakości inwerter pracował dłużej. To niezwykle istotny element każdej instalacji, ponieważ odpowiada za przemianę energii słonecznej pozyskanej przez panele na taką, którą można wykorzystać.

Przy zakładaniu instalacji fotowoltaicznej nie powinniśmy zapominać o jej czyszczeniu. Wbrew pozorom deszcz nie jest w stanie usunąć wszystkich zabrudzeń, do czego często przekonują producenci. Nagromadzone zanieczyszczenia mogą doprowadzić do degradacji ekranów, co spowoduje znaczny spadek ich wydajności. Możemy temu zapobiec, czyszcząc i konserwując ekrany średnio dwa razy w roku. Na rynku dostępne są specjalne środki, które skutecznie wyczyszczą i co ważne, zabezpieczą powierzchnię paneli fotowoltaicznych.

Instalacje fotowoltaiczne to nowe technologie. To inwestycja, która zwraca się w dużej mierze dzięki temu, że jest trwała, a okres jej działania obejmuje nawet dziesiątki lat. Prostota konstrukcji gwarantuje trwałość, a sam system, również dzięki prostocie wykonania, jest bezawaryjny. Jego sprawność zależy głównie od tego, w jaki sposób oraz z jakich części został wykonany. Poprawny montaż oraz dbałość o wysokiej jakości materiały to klucz do tego, by posiadać sprawną oraz wydajną instalację fotowoltaiczną przez długie lata.

Ile kosztują panele słoneczne?

Obserwując zmiany rynkowe, widać, że coraz silniejsza jest na fotowoltaika. Ceny dostępnych na rynku paneli są zróżnicowane. Producenci mają w swojej ofercie kilka grup, w jakich sprzedają ogniwa fotowoltaiczne (cena wysoka – powyżej 1500 zł, cena średnia – 1000 -1500 zł, cena niska – do 1000 zł).

Wśród czołowych producentów paneli fotowoltaicznych znajdują się firmy: Xdisc, Yingli Solar, Trina Solar, Solar-Energy, Prosument, a także SELFA GE. Cennik jest zróżnicowany – zależy głównie od wydajności oraz technicznych parametrów instalacji. Producenci mają w swojej ofercie monokrystaliczne panele, jak i polikrystaliczne.

Poniżej ceny wybranych modeli:

  • od 530 zł do 600 zł dla ogniw typu Solar-Energy 320/72M ,
  • od 1500 zł do 1800 zł dla ogniw typu Panasonic VBHN325SJ47,
  • od 900 zł do 1200 zł dla paneli fotowoltaicznych typu LG 300N1K-G4,
  • od 650 zł do 700 zł dla paneli polikrystalicznych typu LG 300N1K-G4,
  • od 760 zł do 850 zł dla polikrystalicznych ogniw fotowoltaicznych typu Selfa SV60P.4-250Wp .

Niektóre z paneli monokrystalicznych, paneli polikrystalicznych mają wliczony montaż w cenę. Taki zakup ogniwa jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ otrzymujemy gwarancję i możliwość ewentualnej reklamacji oraz produkt mający podwyższoną moc do produkcji energii. Ostateczny cennik montażu będzie uzależniony od charakterystyki instalacji. Duże znaczenie odgrywa także specyfika dachu lub budynku. Często fotowoltaika nadaje się również do montażu na innym podłożu. Dlatego cennik montażu jest zawsze ustalany na indywidualnych warunkach z klientem.

Podsumowując, należy stwierdzić, że bardzo perspektywiczną dziedziną działalności człowieka jest fotowoltaika. Cena oferowanych ogniw jest różna, ale coraz bardziej dostosowana do możliwości finansowych przeciętnie zarabiających inwestorów. Dzięki temu proste technicznie monokrystaliczne panele mogą już montować na swoich domach osoby zarabiające nawet średnią krajową, do tego sprzyja im zewnętrzne finansowanie w ramach specjalnych programów, np. rządowego Programu Czyste Powietrze.