W ostatnim czasie odnotowuje się znaczący wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Odnawialne źródła energii zaczynają być na topie, głównie za sprawą konieczności zastąpienia zasobów Ziemi niewyczerpalnymi źródłami energii elektrycznej i nie tylko. W związku z tym powstał szereg dotacji ze strony państwa, które zachęcają obywateli do budowy instalacji słonecznych na terenach swoich posiadłości. Coraz więcej mówi się również o budowie farmy fotowoltaicznej, która ma generować znaczne zyski dla właściciela. Dowiedz się najważniejszych informacji na ten temat!

Farma fotowoltaiczna, jak zacząć?

Jeśli interesują Cię farmy fotowoltaiczne jako pomysł na biznes, z pewnością wiesz już, na czym polega działanie systemów fotowoltaicznych i co jest potrzebne do tego, by cały projekt miał ręce i nogi. Traktowanie źródła energii słonecznej jako pewnego zysku musi iść w parze z umiejętnościami logistycznymi. Chociaż Polska z roku na rok cieszy się coraz dłuższym latem, wciąż daleko nam do warunków, w których systemy fotowoltaiczne byłyby żyłą złota. Nie znaczy to jednak, że pomysł na farmę fotowoltaiczną należy odrzucić. Co zatem należy zrobić, by móc liczyć na pomyślność inwestycji?

  • Podstawą każdego przedsięwzięcia jest biznesplan. Ten dokument pozwoli zobaczyć Ci mocne i słabe strony Twojego planu. Dodatkowo wyszczególni wszelkiego rodzaju wydatki, wyznaczy szanse na powodzenie. Biznesplan jest wymagany przez większość instytucji, z którymi będziesz rozmawiał, ale nie warto lekceważyć jego wartości również dla samych siebie. Biznesplan z powodzeniem można wykonać samemu, jednak w przypadku fotowoltaiki akurat tę część pracy warto zlecić komuś, kto jest w tej dziedzinie specjalistą. Obliczenia muszą być niezwykle precyzyjne, by miały odniesienie do rzeczywistości. Kiedy plan powstanie, szczegółowo się z nim zapoznaj. Ta wiedza Ci się przyda!
  • Elektrownia słoneczna wymaga bardzo dużego kapitału początkowego. Jeśli bierzesz pod uwagę kredyty, rozważ, czy będziesz w stanie je spłacać bez uszczerbku na swoim życiu osobistym.
  • Do pozyskiwania energii elektrycznej z fotowoltaiki potrzeba odpowiednich warunków. O ile mikroinstalacje na dachach prywatnych domów z łatwością spełnią swoją funkcję, o tyle duża instalacja wymaga dużego terenu oraz nieograniczonego dostępu do słońca. Zatem powinna to być działka, która nie będzie w przyszłości otoczona wieżowcami, czy innego rodzaju zabudową.

Równie ważnym elementem jest spełnienie warunków prawnych. To często droga przez mękę, zwłaszcza dla tych, którzy nie są na bieżąco z systemem prawnym. Do budowy farmy fotowoltaicznej potrzebujesz szeregu pozwoleń i zgód, które muszą być poświadczone odpowiednimi dokumentami.

  • Pierwszym wymogiem jest oczywiście pozwolenie na zabudowę i decyzja o warunkach zabudowy. Nie sztuką jest znaleźć i kupić dużą działkę. Znacznie trudniej jest trafić na teren, gdzie z łatwością otrzymamy zgodę na budowę farmy słonecznej.
  • Do dalszych działań potrzebna jest także koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej.
  • Do szeregu dokumentów potrzebujesz również raportu o wpływie instalacji na środowisko naturalne. Nie wystarcza więc ogólnodostępne zapewnienia, że fotowoltaika jest całkowicie bezpieczna dla środowiska, ponieważ żaden z elementów systemu nie emituje do środowiska odpadów.
  • Osoba pragnąca rozpocząć budowę, musi założyć także działalność gospodarczą, ale zakładając, że inwestycją interesują się głównie przedsiębiorcy, jesteśmy pewni, że ten punkt akurat nie będzie stanowił problemu.

Droga, jaką trzeba przejść, by rozpocząć budowę własnej farmy słonecznej, jest długa, a szczegóły mogą zniechęcać. Jednak, czy podobnie nie jest z innego rodzaju inwestycjami? Powinniśmy już być przyzwyczajeni, że każda działalność gospodarcza w Polsce wiąże się z bardzo dużym nakładem papierkowej roboty. A skoro mimo wszelkich wymogów w kraju powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych, oznacza to, że wszystkie punkty są do przejścia.

Z czego składa się farma słoneczna?

Przyjrzyjmy się, na co trzeba przeznaczyć największą ilość środków do budowy farmy słonecznej w Polsce. Są to uśrednione koszty sugerujące przebieg inwestycji.

  • Najwięcej pieniędzy pochłonie zakup paneli fotowoltaicznych, które mimo spadku cen wciąż pozostają drogie. Potrzeba też dużej ich ilości, by farma mogła zyskać miano wydajnej elektrowni.
  • Drugim, drogim sprzętem jest inwerter fotowoltaiczny, który odpowiada za czuwanie nad systemem i zapobieganie awariom instalacji. Dla tak dużego przedsięwzięcia zdecydowanie potrzeba niezawodnego sprzętu.
  • Trzecim co do wysokości wydatkiem jest wykonanie projektu. Należy opłacić ekipę budowlaną, która posiada odpowiednią wiedzę, by prawidłowo zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie. Montaż ma duże znaczenie dla wydajności paneli, ponieważ liczy się kąt nachylenia ich względem padających promieni słońca. Złe ustawienie oznacza gorszą wydajność systemu i mniej pieniędzy dla Ciebie.
  • Konieczne jest również proces przyłączenia farmy do sieci elektroenergetycznej, co także wiąże się z kosztami.
  • Przedostatnią pozycją na liście wydatków są zabezpieczenia, system monitorujący, czy ochrona instalacji.
  • Ostatnim, najniższym wydatkiem jest zakup gruntu.

Kwota, jaką przeznaczysz na poszczególne punkty, decyduje o tym, ile ostatecznie wydasz na całe przedsięwzięcie. Przy staraniu się o obniżenie kosztów warto pamiętać, by nie spadła również jakość systemów fotowoltaicznych. Słabe działanie paneli obniży ilość pozyskiwanej energii, a co za tym idzie, mniejsze będą także zyski.

Farma fotowoltaiczna opłacalność 2018

Wiele informacji na temat inwestycji w farmy fotowoltaiczne opiera się na przestarzałych danych. Rozwój fotowoltaiki przebiega w bardzo szybkim tempie, a ceny spadły i wciąż maleją. Jeżeli więc bierzesz pod uwagę artykuły sprzed kilku lat, nawet jeśli nie są to odległe lata, to wyliczenia mogą wyjść zupełnie inaczej, niż obecnie. Zupełnie niedawno koszt inwestycji w farmę fotowoltaiczną określono jako wydatek rzędu 4,3 mln złotych. Z brakiem dotacji ze strony państwa taka inwestycja była bardzo ryzykowna, a poniesione koszty zwracały się dopiero po upływie kilkunastu lat. Chociaż obecnie również ciężko wymagać, by osoby fizyczne były w stanie podjąć się instalacji farmy słonecznej, niedawno również firmy i przedsiębiorstwa nie były do tego skłonne.

Obecnie jednak koszty budowy farmy fotowoltaicznej nie przekraczają 3 mln złotych. Do tego dochodzi możliwość różnego rodzaju dotacji, a jeśli znasz się nieco na elektrowni słonecznej i materiałach potrzebnych do budowy instalacji to z powodzeniem znajdziesz oszczędności w miejscach, gdzie nieświadomy człowiek nie chce ryzykować. Niektóre elementy instalacji można kupić taniej, nie tracąc przy tym na jakości całego przedsięwzięcia. Świadome działanie wpływa na to, że ostateczne koszty są na znacznie niższym poziomie, niż przewidują teoretycy.

Problemem inwestycji, jaką jest elektrownia słoneczna, są mało szczegółowe dane. To wciąż świeża dziedzina, a w wyniku dużego zainteresowania tematem, bardzo często można trafić na błędne lub nieaktualne już wyliczenia, które wprowadzają w błąd. Może się wręcz wydawać, że budowa elektrowni fotowoltaicznej w Polsce zupełnie się nie opłaca. W takim razie, dlaczego wciąż odnotowuje się wzrost rozwiązań czerpiących energię z odnawialnych źródeł (OZE)? Opłacalność inwestycji stale wzrasta, ale nie należy się za nią zabierać jak za otwarcie sklepu spożywczego. Potrzebne są doskonale opracowane warunki, świetny projekt i realizacja. Wtedy masz szansę, że wszelkie wydatki zwrócą się znacznie szybciej, niż w przewidywane długie lata. Miej również na uwadze, że prędzej czy później OZE będą musiały stanowić większy procent instalacji do pozyskiwania energii elektrycznej.

To prawda, że w okresie zimowym instalacje fotowoltaiczne są mniej wydajne. Niekiedy wydajność paneli spada poniżej opłacalnego poziomu. Trzeba wziąć pod uwagę słabsze okresy w czasie planowania inwestycji. Ponadto im bardziej wydajna instalacja, tym większe szanse, że poradzi sobie z nieco gorszym dostępem do słońca. Również tutaj jest nadzieja na poprawę, ponieważ z każdym rokiem panele słoneczne są coraz lepsze, a ich cena spada. Bardzo dużo mówi się o coraz korzystniejszych cenach dla inwestorów, które dalej będą szły w dół. Można więc zakładać, że wstrzymanie się z inwestycją na jakiś czas jest najlepszym rozwiązaniem. Trudno jednoznacznie przewidzieć, czy czekanie na dalszy rozwój wypadków faktycznie będzie opłacalne. Jeżeli zdecydujesz się czekać za długo, prawdopodobnie największe zyski będą zarezerwowane dla tych, którzy zdecydowali się na działanie, kiedy fotowoltaika wciąż była niszą. Trudno też przewidzieć, jak długo wystarczy środków przeznaczonych na szereg dofinansowań fotowoltaiki. Do inwestycji warto dobrze się przygotować, ale zbytnie zwlekanie ciężko uznać za dobre posunięcie.

Farma fotowoltaiczna zyski a dofinansowanie

Oprócz wiedzy na temat energii elektrycznej pozyskiwanej z elektrowni fotowoltaicznych przydatne jest również stałe aktualizowanie wiadomości na temat dofinansowań. Niższe koszta może generować nie tylko instalacja, ale również farma fotowoltaiczna. Dofinansowanie ze strony państwa jest naprawdę korzystne i stale pojawia się coś nowego. Warto rozważyć również tę możliwość, która zapewni nam wydatki na niższym poziomie.

Moglibyśmy rozpisać się o dofinansowaniach na kilka stron, jednak wszystkie te dane nie będą stanowiły dla Ciebie praktycznej wiedzy, ponieważ każde województwo, a nawet poszczególne miasta, korzystają z różnych dotacji na ten cel. Najprościej jest udać się do urzędu w swoim mieście i tam sięgnąć po wszelkie potrzebne informacje. Pula składania wniosków jest ograniczona, dlatego nie zawsze uda Ci się załapać na obecny nabór. Większość z programów została jednak zaplanowana również na przyszłe lata, dlatego należy stale aktualizować ustalenia dotyczące programów finansowych na farmę fotowoltaiczną.

Jak wynika z przewidywań ekonomistów i raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej, ceny prądu będą wzrastać, a warunki inwestorów w elektrownie słoneczne ulegają i będą ulegać dalszej poprawie. Pomysł na farmę fotowoltaiczną jest więc krokiem w przyszłość. Instalacja wymaga dużej wiedzy, nakładu pracy i dużego kapitału początkowego, ale zdecydowanie jest to inwestycja, która się opłaca.