Energia słońca jest w stanie zaopatrzyć w energię elektryczną całą Ziemię. Skoro moc słońca jest niewyczerpana, a generowany w ten sposób prąd nie szkodzi środowisku i przyczynia się do znacznego oszczędzania środków, dlaczego fotowoltaika wciąż nie jest tak powszechna? Wpływ ma na to cena instalacji fotowoltaicznej, która jest bardzo droga, a na zwrot kosztów trzeba poczekać długi czas. Mimo to fotowoltaika jest inwestycją opłacalną, a wiedza na ten temat pozwoli Ci zainwestować mądrze. Poznaj dokładny koszt fotowoltaiki oraz oferty, które pozwolą na zminimalizowanie kosztów!

Fotowoltaika, co to jest?

Fotowoltaika to wykorzystywanie energii słonecznej w celu pozyskania energii elektrycznej. Zamiana promieni słonecznych w prąd jest możliwa przez panele fotowoltaiczne, które pobierają energię słońca i przekształcają ją w energię elektryczną za pomocą specjalnych ogniw fotowoltaicznych. Powstający w ten sposób prąd stały musi zostać jeszcze przekształcony w prąd zmienny, by dopasować swoją moc do poszczególnych urządzeń elektrycznych w domu. Przemiana jest możliwa dzięki takiemu urządzeniu jak inwerter fotowoltaiczny. To narzędzie plus panele słoneczne, których konieczna jest odpowiednia ilość, stanowią wszystkie elementy fotowoltaiki. Ostatnim krokiem jest oczywiście montaż paneli fotowoltaicznych, najczęściej na dachu budynku. Zarówno działanie, jak i konstrukcja fotowoltaiki wydaje się bardzo prosta, dlaczego zatem koszt instalacji fotowoltaicznej jest tak duży?

Ile kosztuje fotowoltaika?

Ilość instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest tak mała, dlatego że cena często przerasta możliwości właścicieli domów. Większość z Polaków nie chce również brać kredytu na inwestycję, której do końca nie są pewni. Wciąż tkwi w nas przekonanie, że w naszej strefie klimatycznej jest za mało słońca, by instalacja fotowoltaiczna mogła uzyskać odpowiednią moc do zasilenia gospodarstw domowych w prąd. To jednak błędne przekonanie.

Cena przedsięwzięcia zależy od tego, jakie panele fotowoltaiczne wybierzesz (takie, które mają ogniwa monokrystaliczne, czy polikrystaliczne), jaką cenę będzie miała wybrana oferta montażu oraz jaką kwotę przeznaczysz na inwerter solarny.

Oferty są różne, natomiast trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zestawy fotowoltaiczne w domach bardzo często wiążą się z koniecznością wzięcia kredytu lub skorzystania z któregoś z dofinansowań od państwa. Z roku na rok ilość oraz kwota dofinansowań jest coraz większa, dlatego coraz więcej Polaków, mimo dużej ceny, decyduje się na ogniwa fotowoltaiczne w swoim domu.

Instalacja fotowoltaiczna, po ilu latach zwracają się koszty?

Instalacja fotowoltaiczna nie jest dla niecierpliwych. Jeśli w pełni sam finansujesz zestawy paneli fotowoltaicznych oraz ich montaż, to inwestycja zwróci Ci się dopiero po upływie około 10 lat. Perspektywa czasu wydaje się ogromna, jednak należy wziąć pod uwagę również fakt, że przez te 10 lat ani razu nie będziesz musiał martwić się rachunkiem za prąd. Osoby, które korzystają z dofinansowania od państwa, nieco krócej oczekują na zwrot poniesionych kosztów, bo około 7 lat. Przez te kilka lat możesz nie czuć zmiany, na przykład spłacając ratę kredytu, ale masz świadomość, że nie szkodzisz środowisku.

Dodatkowo panele fotowoltaiczne pracują na najwyższych obrotach przez 30 lat. Możesz więc liczyć na to, że przez co najmniej 20 lat nie będziesz musiał troszczyć się o żadne działania związane z dostawą energii elektrycznej dla Twojego domu.

Jakie panele fotowoltaiczne warto kupić?

Jeśli liczysz na najwyższy komfort i jak najbardziej opłacalną inwestycję, musisz kierować się wyborem paneli fotowoltaicznych najwyższej jakości. Nie ma znaczenia, czy wybierzesz ogniwa monokrystaliczne, czy polikrystaliczne, natomiast bardzo liczy się moc i wydajność Twoich paneli fotowoltaicznych. Cena w przypadku tej inwestycji powinna być na ostatnim miejscu. Jakie panele fotowoltaiczne warto zatem kupić?

  • Możesz wybrać panele, które mają ogniwa monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Ogniwa monokrystaliczne uznawane są za nieco lepsze, ze względu na większą wydajność i wytrzymałość. Oferty paneli, które mają ogniwa monokrystaliczne, są jednak zauważalnie droższe, dlatego panele polikrystaliczne są wybierane chętniej.
  • Bez względu na to, czy panele fotowoltaiczne, które wybierzesz, będą monokrystaliczne, czy polikrystaliczne, masz szansę na najwyższą wydajność. Liczy się moc Twoich paneli i ich zdolność do przetwarzania jak największych ilości promieni słonecznych.
  • Wybierając panele fotowoltaiczne, warto przyjrzeć się gwarancji, którą mają. Zarówno mono, jak i polikrystaliczne panele mają określone lata, w których mamy szansę na skorzystanie z gwarancji. Oferta gwarancyjna zwykle jest dzielona na różne aspekty, na przykład gwarancja wytrzymałości, gwarancja wydajności i tym podobne.

To właśnie wydajność paneli słonecznych decyduje o tym, jaka ilość tych elementów jest Ci potrzebna. Im bardziej wydajnie panele fotowoltaiczne, tym mniejsze zestawy są w stanie wytworzyć ilość prądu potrzebną do zasilania Twojego domu.

Fotowoltaika, na co należy zwracać uwagę?

Instalacja fotowoltaiczna to nie wybór kuchenki do domu, dlatego warto się dłużej przyjrzeć poszczególnym elementom. Na co zwracać uwagę wybierając elementy do instalacji?

  • O wydajności paneli mówiliśmy wyżej, tutaj podkreślamy jedynie, że cena jest na ostatnim miejscu.
  • Mając doskonałe panele fotowoltaiczne, trzeba pamiętać także o tym, by inwerter solarny był w stanie odpowiednio zarządzać pozyskaną energią elektryczną. Praca inwertera jest równie ważna, co działanie paneli. Wybierz ten najlepszy.
  • Kluczowy jest również dobry montaż. Nieprawidłowo zebrane pomiary, czy nieodpowiednie dostosowanie instalacji do nachylenia dachu będzie skutkowało tym, że fotowoltaika nie będzie pracowała na najwyższym poziomie, nawet jeśli zakupione przez Ciebie materiały będą najlepszej klasy.
  • Przed wyborem materiałów i samym montażem konieczne jest wykonanie potrzebnych obliczeń. Pomoże Ci w tym kalkulator dostępny online w sieci. Zwykle jednak wszelkie obliczenia są w liczone w koszta ekipy montażowej. Wstępne wyliczenia możesz wykonać samodzielnie, a ostatecznie dokonać ich za sprawą profesjonalisty.

Zdajemy sobie sprawę, że cena jest tym, co budzi największą wątpliwość. W końcu fotowoltaika nie jest u nas tak znana, by być przekonanym o jej skuteczności. Ci, którzy odważyli się na inwestycję, są jednak zadowoleni, więc instalacja jak najbardziej sprawdza się w praktyce. Dodatkowo cena przedsięwzięcia i tak pozostanie wysoka, nawet jeśli zdecydujesz się na tanie elementy. Wtedy inwestycja nie jest tak korzystna, jak się można spodziewać. Natomiast najlepsze materiały są gwarancją tego, że wszelkie poniesione koszta ostatecznie nam się zwrócą, a wydajność instalacji pozostanie taka sama przez wiele długich lat. Inwestycja nie tylko dla Ciebie, ale także Twoich dzieci.

Fotowoltaika oferta dofinansowania

Produkcja elementów fotowoltaicznych jest droga, dlatego ostateczna cena przedsięwzięcia jest wysoka. Dzięki dofinansowaniom ze strony państwa masz szansę znacznie obniżyć wydatki. Wystarczy udać się do urzędu miasta, w którym jesteś zameldowany i zapytać o aktualne oferty dofinansowania fotowoltaiki. Programów jest dużo, a poszczególne miasta nie korzystają ze wszystkich. Dlatego warto bezpośrednio zapytać w urzędzie, na jaką zniżkę masz szansę. Średnia kwota dodatku wynosi około 5 tysięcy złotych. Z roku na rok wysokość dofinansowania wzrasta.

Drugą, równie ciekawą możliwością, jest odpisanie poniesionych kosztów od podatku dochodowego. Wystarczy, że jesteś podatnikiem i co roku rozliczasz PIT, by móc odpisać sobie wszystkie materiały, jakie kupiłeś na rzecz przedsięwzięcia. Szczegółowa lista materiałów, które można odliczyć od podatku VAT, opisana została w dokumencie Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju. Wiemy natomiast, że między innymi znajdują się tam instalacje fotowoltaiczne.

Skąd te korzystne dofinansowania? Polska ma obowiązek zwiększyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii najszybciej jak to możliwe. Zasoby Ziemi, w przeciwieństwie do ciepła słonecznego, mają swój limit i maleją w zastraszającym tempie. Ekonomiści przewidują, że będzie to miało wpływ na ceny prądu, które niedługo mają znacznie wzrosnąć. To kolejny argument przemawiający za inwestowaniem w energię słoneczną. Takie rozwiązanie może być dla nas opłacalne o wiele bardziej, niż wydaje się obecnie. Warto więc poświęcić trochę czasu na analizę tego tematu!

Wszystko wskazuje na to, że systemy fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność w Polsce i że możemy uważać budowę instalacji tego typu za dobrą inwestycję na wiele lat w przyszłość. Na materiałach do instalacji fotowoltaicznych nie warto jednak oszczędzać. Wybierając najwyższą jakość materiałów i decydując się na najlepszy montaż, mamy szansę na większe oszczędności i długi czas niezachwianej świetności fotowoltaiki.