Ogniwa fotowoltaiczne, chociaż potrafią wykorzystać energię słoneczną do wytworzenia prądu, to produkują one tak zwany prąd stały. Gospodarstwa domowe, czy różnego rodzaju przedsiębiorstwa korzystają z prądu zmiennego. Co to oznacza w praktyce? W jaki sposób inwertery gwarantują najlepsze wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej?

Inwertery solarne, jak działają?

Inwerter to urządzenie niezbędne w każdej instalacji fotowoltaicznej. Być może spotkałeś się z drugą nazwą tej konstrukcji, gdyż na inwerter bardzo często mówi się także falownik fotowoltaiczny. To niezbędnik służący do przetwarzania energii elektrycznej specjalnie pod wymagania i potrzeby naszego domu. Zacznijmy jednak od początku.

Najnowsze technologie szukają ekologicznych rozwiązań, które pozwolą zachować naszą planetę w dobrej kondycji, a przy tym zapewnią maksymalną wygodę zamieszkującym ją ludziom. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań tego typu jest fotowoltaika, czyli wykorzystywanie energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej. Korzystając z podstawowych informacji: elektrownie tego typu tworzone są z modułów solarnych, które tworzą specjalne ogniwa monokrystaliczne lub polikrystaliczne. W ten sposób możliwe jest korzystanie z promieni słonecznych i przetwarzanie ich na prąd. Niestety tak otrzymana energia elektryczna nie jest w stanie w bezpieczny sposób zapewnić energii dla domu, ponieważ prąd stały nie będzie odpowiedni do każdego typu urządzeń, a tych jest przecież mnóstwo w każdym domu. Tą zależnością umotywowane jest istnienie kolejnego produktu, jakim jest inwerter. Krótko mówiąc, za przemianę prądu stałego w prąd zmienny odpowiadają falowniki. Fotowoltaika dzięki wykorzystaniu tego urządzenia jest całkowicie samowystarczalna, a Ty możesz cieszyć się stałym dostępem do prądu bez wysokich rachunków i bez potrzeby kontrolowania pracy instalacji.

Chociaż fotowoltaika wyróżnia się swoją wytrzymałością i naprawdę imponującym czasem działania, to dużo zależy od tego, jakie urządzenia wybierzemy do instalacji, która usprawni nasz dom. Wysoki koszt paneli fotowoltaicznych, nawet dla małego domu, niekiedy może skłaniać do szukania oszczędności w przypadku urządzeń, na których nie powinno się oszczędzać. Na co zatem zwracać uwagę podczas planowania instalacji fotowoltaicznej?

  • Wydajność paneli słonecznych. Możesz wybrać tańsze lub pierwsze panele, na które trafisz podczas zakupów, ale wiedz, że wydajność paneli solarnych maleje z upływem lat. Zauważalna różnica następuje dopiero po około 25 latach, jednak w przypadku tego rodzaju instalacji tak długi czas jest w praktyce niemniej ważny. Wybierz zatem mądrze i nie zapomnij skonsultować wyboru ze sprzedawcą lub wykonawcą fotowoltaiki dla Twojego domu. Dla pewności możesz też skorzystać z plików dostępnych w sieci.
  • A skoro panele fotowoltaiczne mają mieć najwyższą jakość, nie można również zrezygnować z dobrych ustawień dla pozyskiwanego prądu. Kolejnym ważnym wyborem jest więc inwerter. O tym, jakie inwertery będą sprawdzały się najlepiej, powiemy sobie za chwilę.
  • Na jakość instalacji fotowoltaicznej ma także wpływ Twój dom. Wielkość oraz spadek dachu ma znaczenie dla późniejszych ustawień, oraz mocy, jaką będzie miał do dyspozycji falownik znany również jako inwerter.
  • Na urządzenia korzystające z energii słonecznej lepiej nie decydować się, będą posiadaczem terenu ze słabym dostępem do słońca, jednak z tego z reguły wszyscy zdajemy sobie sprawę. Warto jednak wiedzieć również, że elektronika w naszym domu nie przestaje być zasilana, a inwerter nigdy nie ma przerwy od pracy, nawet jeśli dostęp do promieni słonecznych jest słabszy. W okresie zimowym wydajność paneli fotowoltaicznych nie jest tak wysoka, jak w okresie letnim, ale możesz być pewien, że prąd będzie stale zasilał Twój dom.

Czynnikiem, o którym absolutnie także trzeba pamiętać, jest wysoka jakość wykonania. Solidna konstrukcja będzie nienaruszona przez wiele lat. Różni producenci proponują odmienny czas gwarancji. Wybierz ten, który jest najdłuższy dla wszystkich plików gwarancji (montaż, wydajność, wytrzymałość poszczególnych elementów). Hasła reklam dotyczących fotowoltaiki zwykle nie zawierają informacji o różnicach w gwarancji. Podobnie, poszukując szczegółowych danych o tym, jaką wydajność ma dany falownik czy moduł fotowoltaiczny, musisz sięgnąć do głębiej ukrytych plików w sieci.

Skoro wyjaśniliśmy sobie podstawowe cechy i zasady działania fotowoltaiki (wszystkich ciekawych zachęcamy do czytania artykułów na ten temat), możemy skupić się na tym, jak działa inwerter. Powiedzieliśmy wcześniej, że inwerter jest konieczny do zamiany prądu stałego na prąd zmienny, z którego korzysta każdy dom w Polsce. Warto wiedzieć, że prąd zmienny to taki, który działa w dwóch kierunkach, natomiast stały płynie tylko w jednym. Gdyby instalacja fotowoltaiczna nie była wyposażona w falownik, wszystkie urządzenia w domu natychmiast zostałyby uszkodzone. Inwerter gwarantuje, że pozyskana w ekologiczny sposób energia elektryczna całkowicie bezpiecznie zasila nasz dom.

Wyróżnia się kilka typów inwerterów, które nieco różnią się od siebie działaniem oraz konstrukcją. Funkcja ich wszystkich zostaje jednak taka sama. Mimo tego falownik należy dobierać bezpośrednio pod daną instalację fotowoltaiczną. Nie sposób tego ominąć, inwerter musi być dopasowany do danej instalacji, ponieważ nie ma urządzeń tego typu, które byłyby w 100% uniwersalne. Wobec tego, czym różnią się rodzaje inwerterów solarnych?

  • Inwerter wyspowy, nazywany potocznie Off-Grid łatwo skojarzyć z miejscami, które są wyłączone ze stałego dostępu do sieci elektroenergetycznej. Ten typ urządzenia bezpośrednio zasila dom i jego urządzenia, działając niezależnie od sieci ogólnej. Ten rodzaj sprawdza się również do ładowania akumulatorów.
  • Przeciwnie do opisanego wyżej, inwerter sieciowy, czyli On-Grid, nie tylko zasila urządzenia w domu, ale także jest przyłączony do sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu nadwyżka prądu może zostać wykorzystana przez sieć. Taki rodzaj jest jednym z korzystniejszych rozwiązań, mimo tego, że podłączony do sieci inwerter nie umożliwia ładowania akumulatorów.
  • Nietrudno się domyślić, że inwerter hybrydowy będzie łączył obie te funkcje, umożliwiając korzystanie z instalacji według własnych potrzeb i upodobań.

To jeszcze nie wszystkie różnice, jakie można zauważyć w urządzeniach tego typu. Nie trzeba dostępu do specjalistycznych plików z informacjami, by określić, które rodzaje falowników są najlepsze i najbardziej opłacalne.

  • Najczęściej wykorzystywanym przez partnerów budowlanych rodzajem inwertera w Polsce jest inwerter łańcuchowy, czyli taki, który przekształca prąd bezpośrednio z podpiętego do nich łańcucha modułów fotowoltaicznych. To najprostsza konstrukcja, jednak działa bez zarzutu, dlatego bez obaw można z niej korzystać.
  • Nieco bardziej rozbudowaną wersję stanowią falowniki z optymalizatorami. Dzięki nim możliwe jest uniezależnienie pracy poszczególnych paneli słonecznych od siebie. Takie rozwiązanie umożliwia wykorzystanie dostępnej mocy słonecznej do maksimum.
  • Bardzo wydajną opcją jest również mikroinwerter, który niestety nie należy do produktów chętnie wykorzystywanych w Polsce. Wszystko przez jego wysoką cenę, która znacząco podnosi koszt i tak drogich systemów fotowoltaicznych.

Sam inwerter kosztuje przeciętnie kilka tysięcy złotych. Szeroki wybór urządzeń tego typu może wywołać zmieszanie, szczególnie u osób, które nie mają specjalistycznej wiedzy na ten temat. Przy wyborze falownika do własnej instalacji fotowoltaicznej warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • Wytrzymałość urządzenia na temperatury, które w naszym kraju lubią często się zmieniać. Warto, by inwerter miał szeroki zakres działania w różnych temperaturach, co sprawi, że wytrzyma dłużej.
  • Urządzenie powinno być sprawne, o dużej szybkości przetwarzania i możliwości utrzymania mocy maksymalnej. Falowniki jednofazowe są urządzeniami o mniejszej mocy niż falowniki trójfazowe.
  • Inwerter powinien mieć również odpowiednią ochronę, by nie dochodziło do jego uszkodzeń, czy awarii w czasie działania.
  • W praktyce duże znaczenie ma także łatwość montażu falownika, dostępność do serwisu, czy instrukcja w języku polskim. Chociaż fotowoltaika jest z reguły systemem bezawaryjnym, to warto dmuchać na zimne, ponieważ jest to naprawdę duża inwestycja.

Znawcy polecają, by przy wyborze falownika fotowoltaicznego kierować się nie ceną, a renomą producenta i okresem gwarancji. Im dłuższy czas gwarancji, tym większa pewność producenta co do jakości własnego inwertera. Szczegółowe parametry falowników niewiele mówią przeciętnemu człowiekowi, dlatego warto skorzystać z rady eksperta lub zasięgnąć opinii różnych osób. Potrzebnych informacji mogą udzielić zarówno specjaliści, jak i osoby, które od jakiegoś czasu są już posiadaczami instalacji fotowoltaicznej.

Znając wszystkie szczegóły instalacji fotowoltaicznej można mieć pewność, że jest to inwestycja dopracowana w każdym calu. Wieloletnia gwarancja, która niejednokrotnie sięga nawet do 30 lat, mówi sama za siebie. Chociaż koszty fotowoltaiki są duże, masz pewność, że Twój dom będzie wyposażony w najwyższej jakości dostawcę energii. Niezależność i wygoda w jednym!