Rachunki za energię elektryczną zawsze będą istotną kwestią w domach Polaków, zwłaszcza że ceny prądu potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie. Wielu z nas poszukuje sposobów na zmniejszenie zużycia prądu i tym samym ograniczenie ponoszonych kosztów. Dowiedz się, jak obliczyć kWh energii elektrycznej i jak obniżyć rachunki za prąd!

Ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej?

Jednostka energii elektrycznej w Polsce wyrażana jest w kilowatogodzinach oznaczanych symbolem kWh. Chociaż wszystkie potrzebne wartości są wyszczególnione w przychodzących regularnie rachunkach, warto również wiedzieć, jak samemu można obliczyć kWh zużywanej w domu energii. Według regułki kWh to iloczyn mocy wybranego urządzenia i czasu jego pracy. Brzmi prosto, potrzeba jedynie dokładnych danych. W przygotowaniu konkretnych obliczeń zużycia prądu przez na przykład lodówkę, przyda się watomierz. Poniżej przykład, który pomoże Ci zobrazować wyliczenia.

Weźmiemy pod lupę odkurzacz, który ma około 900 W mocy. Załóżmy, że odkurzanie w ciągu miesiąca zajmuje nam średnio 4 godziny (to kwestia indywidualna, kto jak długo odkurza, jeżeli u Ciebie ta wartość jest mniejsza, nie miej kompleksów). W takim razie 900 W x 4 h = 3600 Wh / 1000, co daje 3,6 kWh miesięcznie. Obliczenia są proste i szybkie, ale wciąż nie wiemy, ile nasze 3,6 kWh jest warte pieniędzy. Do tego potrzebujemy jeszcze jednej niewiadomej.

Koszt 1 kWh energii elektrycznej w Polsce zależny jest od dystrybutora i sprzedawcy prądu. Ceny energii elektrycznej są różne dla różnych regionów w Polsce. Jeżeli będziesz wykonywał obliczenia dużo później od daty powstania tego artykułu, musisz mieć na uwadze, że ceny energii elektrycznej mogły ulec zmianie. Tymczasem jednak prezentujemy aktualną cenę prądu dla różnych firm.

  • Cena 1 kWh prądu u Innogy to 51 groszy.
  • Użytkownicy PGE mają najmniej korzystną ofertę, ponieważ cena 1 kWh to aż 57 groszy.
  • Cena za kilowatogodzinę w firmie Enea również wynosi 51 groszy
  • Energa liczy sobie aż 59 groszy za 1 kWh energii. W środkowej części Polski cena prądu jest zatem najwyższa.
  • Dobra cena prądu jest również cechą firmy Tauron, gdzie cena 1 kWh to 52 grosze.

Te dane są podane na rachunkach, gdzie w tabeli zawsze podawane są aktualne ceny prądu dla Twojej okolicy. Na ich podstawie dowiesz się, jaka jest cena kWh dla gospodarstw domowych w Twoim sąsiedztwie. Dzięki temu z dokładnością obliczysz koszt użytkowania z określonych urządzeń.

Warto również zaznaczyć, że sprzedawca, u jakiego kupujemy prą, jest naszym wyborem. Nie mamy natomiast wpływu na dystrybutora prądu, co oznacza, że średnia cena ma małe odniesienie do faktycznie istniejących stawek.

Ile kosztuje kilowat prądu?

Mając wyżej wymienione dane, z łatwością możemy wyliczyć faktyczne zużycie prądu. Wtedy cena za korzystanie ze wszystkich sprzętów w domu z osobna stanie się jasna. Wróć do przykładu wyżej, gdzie obliczyliśmy, że odkurzanie w czasie miesiąca zabiera nam 3,6 kWh energii elektrycznej. Załóżmy, że naszym sprzedawcą prądu jest Enea, którego cena za kWh wynosi 51 gr i wykonajmy prosty rachunek.

3,6 kWh x 0,51 gr = 1,836

W przybliżeniu można więc założyć, że miesięczne odkurzanie kosztuje nas 1,85 zł. W praktyce wychodzi niewiele, prawda? Teraz wiesz już, że ograniczenie czasu odkurzania nie przyczyni się do oszczędności, nawet jeśli pod uwagę weźmiesz rok, a nie miesiąc, czy dwa. Rozliczenie z reguły przychodzi co dwa miesiące, więc odkurzanie kosztuje nas około 4 zł. W takim razie co najbardziej podnosi koszt rachunków za prąd dla gospodarstw domowych? Są to bez wątpienia te urządzenia, które pracują całą dobę. Lodówka, zamrażarka. Jeżeli niefrasobliwie zostawiasz włączony telewizor lub komputer, również licz się z tym, że Twoja opłata za energię składa się także ze zmarnowanych kWh prądu. Włączone światło, kiedy nie przebywasz w danym pomieszczeniu, robienie prania dla niepełnej pralki, korzystanie z przestarzałych urządzeń, które są tzw. pożeraczami prądu, nieustannie przyczynia się do ostatecznego wyglądu opłat za energię. Co prawda wiele zależy od samych sprzedawców i tych pól na rachunku, na które nie mamy żadnego wpływu. Natomiast praktyczne i często niezauważalne przez nas mniejsze zużycie energii może znacząco przyczynić się, że kwota na rachunku, niezależnie od sprzedawcy energii, zauważalnie się obniży.

W razie wątpliwości do ceny prądu lub kiedy opłata jest Twoim zdaniem niewspółmierna do wykorzystanej energii, możesz zadzwonić do biura obsługi klienta. Tam wyjaśnią wszystkie szczegóły oferty i wyszczególnią wszystkie koszty. Czasami zbyt wysoka opłata za prąd dla gospodarstw domowych wynika z błędnego spisania liczników. W takim wypadku należy skonsultować się z biurem i podać aktualny stan licznika. Konsultant poprosi o wysłanie zdjęcia mailem, a do Ciebie wkrótce przyjdą rachunki zawierające odpowiednie koszty. Warto więc pilnować dokładnego spisania licznika, ponieważ w przeciwnym razie możemy dostawać zawyżone opłaty, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Na ponowne obniżenie rachunków trzeba wtedy czekać do następnego okresu rozliczeniowego, czyli kilka miesięcy.

Skoro wiesz już, w jaki sposób możesz obliczyć koszta związane z użytkowaniem urządzeń elektrycznych w domu, czas sprawdzić, które z nich zużywają najwięcej energii. Dzięki temu z powodzeniem zredukujesz koszt energii, zaledwie przy drobnej zmianie nawyków. Obliczenia kWh przydadzą Ci się również wtedy, kiedy będziesz rozważał zmianę taryfy. Z łatwością sprawdzisz sam w domu, która oferta i u jakiego sprzedawcy będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna.