Coraz więcej mówi się w Polsce o fotowoltaice, która zdobywa coraz więcej zwolenników w kraju i stanowi przedmiot wielu pozytywnych opinii. Prawdopodobnie więc słyszałeś już na ten temat co nieco albo szukasz informacji o systemach fotowoltaicznych, bo rozważasz montaż instalacji u siebie na posesji. Czy różni się mikroinstalacja fotowoltaiczna od innych systemów fotowoltaicznych i czy warto ją mieć?

Mikroinstalacja fotowoltaiczna działanie

Fotowoltaika, niezależnie od tego, czy jest to instalacja samodzielna, czy mikroinstalacja podłączona do sieci elektroenergetycznej, działa na tej samej zasadzie. Na początek warto zaznaczyć, że system tego typu to jeden z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii, również w Polsce, chociaż moduły fotowoltaiczne nie są u nas wciąż na porządku dziennym.

Najprościej mówiąc, mikroinstalacja wykorzystuje energię słoneczną i za pomocą paneli słonecznych przekształca ją w energię elektryczną. Panele wyposażone są w specjalne ogniwa, które pobierają moc z promieni słonecznych i przetwarzają je na prąd stały. Do prawidłowego zasilania urządzeń elektrycznych w domu potrzebny jest jeszcze inwerter fotowoltaiczny. To on zamienia prąd stały w prąd zmienny, czyli taki, który jest bezpieczny dla naszych urządzeń. Inwerter dodatkowo czuwa nad prawidłowym działaniem systemu i producenci bardzo często zwracają uwagę, by decydować się na inwerter dobrej jakości. Urządzenie musi być w stanie prawidłowo kierować całym działaniem instalacji.

Cechą charakterystyczną mikroinstalacji jest jej łączność z siecią elektroenergetyczną. Niezależna instalacja fotowoltaiczna o większej mocy nie musi mieć łączności z siecią. Niektórzy jednak i tak decydują się na to rozwiązanie, by móc oddawać nadwyżki energii lub mieć swego rodzaju zabezpieczenie. Wymagania prawne wskazują jednak, że mikroinstalacja musi być połączona z siecią. W ten sposób masz stały dostęp do prądu, nawet jeśli panele nie są w stanie wygenerować wystarczającej ilości energii elektrycznej, by zasilić Twój dom. Takie sytuacje mogą zdarzać się zimą, kiedy słońce krótko zaszczyca nas swoją obecnością. Z kolei latem można pożegnać się z wszelkimi rachunkami za prąd. Co więcej, często możliwe jest zmagazynowanie nadwyżki energii. Za dużo wyprodukowanej energii kończy się tym, że nadwyżka wędruje do sieci, ale nie przepada. Korzystasz z zapasu do momentu wyczerpania, kiedy warunki pogodowe nie są sprzyjające.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna koszt inwestycji

Fotowoltaika należy do jednej z droższych inwestycji, których mogą podejmować się właściciele gospodarstw domowych i które nie są koniecznością. O odnawialnych źródłach energii mówi się coraz więcej, ale wciąż do nas należy wybór, na jakiej podstawie czerpana jest u nas energia elektryczna. Zachętę do inwestycji w moduły fotowoltaiczne stanowi szereg korzyści, które są wystarczającym powodem, by zdecydować się na zmiany.

Ile dokładnie kosztuje mikroinstalacja fotowoltaiczna? Polecana jako tańsza i równie korzystna wersja dużej instalacji fotowoltaicznej, mikroinstalacja jest możliwa do podłączenia już za 10 tysięcy złotych. Co prawda warto przywiązać większą wagę do wyboru materiałów, ale w 15 tysiącach złotych powinniśmy się zmieścić. Takie rozwiązanie jest wersją w miarę tanią, sprawną, a przy tym daje zabezpieczenie dla osób, które nie wierzą, że moc paneli fotowoltaicznych jest w stanie stanowić wystarczające narzędzie do pozyskiwania energii słonecznej. Mikroinstalacja musi być podłączona do sieci ogólnej, przez faktycznie słabsze radzenie sobie z niepogodą, jednak wciąż znacząco przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd. Mamy więc szansę na szybki zwrot inwestycji. Dodatkowo przyłączenie do sieci dystrybutora pozwala na magazynowanie wytworzonej i niezużytej energii elektrycznej. Możesz z niej korzystać w momencie, kiedy instalacja nie radzi sobie z wytworzeniem prądu na bieżąco. Rachunek za prąd przychodzi dopiero wtedy, gdy energia w magazynie się wyczerpie. Nie będzie on z pewnością wysoki, ponieważ przez większość czasu w prąd zaopatrywać będzie nas wydajny system fotowoltaiczny.

Instalacja a mikroinstalacja fotowoltaiczna

Działanie obu systemów opiera się na tej samej zasadzie, dlatego w pierwszej chwili ciężko znaleźć istotną różnicę, poza ceną. Mikroinstalacja fotowoltaiczna, jak można wyczytać z nazwy, to nieco mniejsza wersja fotowoltaiki, która nie stanowi całkiem niezależnego systemu. Mikroinstalacja jest podłączona do systemu sieci energetycznej, dzięki czemu mamy dostęp do prądu, kiedy moduły fotowoltaiczne nie są w stanie wygenerować potrzebnej ilości energii. Dzieje się tak w przypadku długotrwałego i dużego zachmurzenia, które przez kilka dni ogranicza dostęp do promieni słonecznych. Sieć energetyczna stanowi korzystne zabezpieczenie, a dodatkowo może służyć nam za magazyn nadmiaru prądu. Za energię płacimy dopiero w momencie, gdy wyczerpiemy to, co wcześniej udało się zmagazynować. Procedura przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznych do sieci dystrybucyjnej nie wymaga skomplikowanych działań. Na szczęście wystarczy tylko złożenie wniosku, a na podłączenie czekamy tylko kilka dni.

Fotowoltaika jest jednak kojarzona bardziej z mianem instalacji. Działanie instalacji fotowoltaicznej odbywa się w szerszym zakresie. Panele fotowoltaiczne są w stanie wygenerować energię elektryczną potrzebną dla domu bez konieczności awaryjnego korzystania z sieci elektroenergetycznej. To właściwie mała, niezależna elektrownia korzystająca z odnawialnych źródeł energii. Tego rodzaju moduły należą do najlepszych, jednak koszt montażu i materiałów jest znacznie większy, niż w przypadku mikroinstalacji. Koszta oscylują wokół 30 tysięcy i mogą sięgnąć nawet 50 tysięcy złotych. Dofinansowanie takiej instalacji fotowoltaicznej będzie mało odczuwalne, to trzeba przyznać. Mimo to fotowoltaika najlepszego gatunku jest w stanie wygenerować najwięcej korzyści dla tych, którzy zdecydowali się na tę inwestycję. W pełni z zadowoleni z mniej wydajnej instalacji mogą być właściciele niewielkich domów jednorodzinnych oraz tacy, którzy zużywają niewiele energii elektrycznej na co dzień i w całości mogą opierać się na odnawialnych źródłach energii.

Mikroinstalacje stały się popularne za sprawą ostatniego programu rządowego Mój Prąd. Projekt zapewnia dotację na fotowoltaikę w wysokości 5 tysięcy, wskazując, że to 50% kwoty, jaka wydamy na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej. Trzeba przyznać, że ta inwestycja należy do korzystnych rozwiązań, zwłaszcza jeśli nie dysponujesz wystarczającymi środkami, by posiadać dużą instalację fotowoltaiczną wyłącznie dzięki własnym finansom. W dużej mierze to właśnie za sprawą dotacji i różnego rodzaju ulg dla inwestorów systemy fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się w Polsce. W stosunku do lat poprzednich odnotowano znaczny wzrost inwestowania w fotowoltaikę przez właścicieli gospodarstw domowych i nie tylko.

Mikroinstalacja to również odnawialne źródło energii, a więc oznacza niższe koszty zużycia prądu i korzystne działanie na rzecz środowiska. Pamiętaj, że im lepsze materiały, takie jak inwerter czy panele słoneczne, tym skuteczniejsze działanie systemu.