Oferta produktów fotowoltaicznych jest dzisiaj szeroka. Przede wszystkim różni producenci dostarczają na rynek swoje wyroby. Odmienna jest też ich jakość, wydajność, czy parametry cenowe. Jednoznaczne wskazanie, który model paneli, od jakiego producenta jest najlepszy, jest praktycznie niemożliwe. Wszystko zależy od tego, czym kieruje się kupujący, co jest dla niego ważniejsze – jakość, wydajność, czy może budżet zakupu paneli. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat: produkty fotowoltaiczne 2020. Wyjaśniamy ich istotę, podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas realizowania zakupów. W tym zakresie warto poddać analizie regularnie tworzone rankingi, w których wg jednolitych kryteriów, eksperci ds. rynku fotowoltaicznego porównują dostępne rynkowo produkty.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii – na czym polega?

Tytułem wstępu należy napisać, że ludzkość od wielu lat czerpie garściami z konwencjonalnych źródeł energii takich jak gaz ziemny, ropa naftowa, złoża metali szlachetnych. Wydobycie tych surowców powoduje wyczerpanie w krótkim czasie naturalnych zasobów ziemskich. Między innymi to spowodowało, że ludzie zaczęli poszukiwać odnawialnych źródeł energii. Jednym z odnawialnych źródeł energii jest instalacja fotowoltaiczna. Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na prąd, który może być w formie energii konsumowany w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych. Dzięki temu, że poczyniona jest jednostkowa inwestycja na początku, można cieszyć się potem darmową energią. Toteż sprawia, że w nieruchomościach, gdzie są instalowane, mniejsze jest zużycie prądu. Należy wyjaśnić krótko czym są panele fotowoltaiczne.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna, co to jest?

Panele fotowoltaiczne – definicja

Fotowoltaiczne panele są technologią użytkową, które tworzą pewien system pozwalający na uzyskiwanie energii elektrycznej z energii słońca. System paneli słonecznych składa się z ogniw krzemu, które tworzą większe moduły fotowoltaiczne. Warto wiedzieć, że krzem jest półprzewodnikiem pochłaniającym cząstki promieniowania słonecznego – fotony. To z kolei powoduje ruch elektronów, co prowadzi do wykreowania energii elektrycznej. Praca paneli słonecznych polega na pobraniu promieniowania słonecznego i zamienieniu go w energię elektryczną. Tak przetworzona energia elektryczna może być wykorzystywana nie tylko do ogrzewania wody w budynkach, ale również być wsparcie dla instalacji ogrzewania domu typu CO. Możliwe jest również oddawanie nadmiaru tak wyprodukowanej energii do sieci, dzięki czemu gospodarstwo domowe zarabia.

Podstawowe cechy paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne są wytrzymałymi płytkami krzemu, które złączone ze sobą dają powierzchnie zdolną do przenoszenia energii do urządzeń w domu lub w przedsiębiorstwie. Najważniejszą cechą panelu jest sprawność, gdyż ona decyduje o ilości wytwarzanej w instalacji energii. Drugim istotnym parametrem jest tolerancja mocy, czyli moc modułu fotowoltaicznego w danych, konkretnych warunkach. Najlepszą sytuacją jest taka, gdzie wartość jest dodatnia, co ma znaczenie szczególne w tych systemach, gdzie jest duża ilość paneli fotowoltaicznych. Pod względem cech technicznych, użytkowych solary są zróżnicowane. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej modeli tych produktów o szczególnie innowacyjnych cechach, np. solary samoczyszczące, czy te o ponadprzeciętnej mocy oraz jakości działania. Produkty fotowoltaiczne tej postaci są przystosowane zarówno do montażu na powierzchniach dachów, jak i na powierzchni ziemi.

Powody popularności paneli słonecznych

Pierwszym i niezaprzeczalnym argumentem za zakupem systemów solarnych jest fakt, iż panele słoneczne są w stu procentach ekologicznym sposobem wytwarzania energii użytkowej. Oczywiste jest, iż kwestie ekologiczne zaczynają nabierać znaczenia w dobie ogromu produkowanych zanieczyszczeń i zużycia surowców naturalnych naszej planety

Ceny pojedynczych paneli zaczynają się już od 300 złotych, a te lepsze modele możemy zakupić już za niecałe 500 złotych za sztukę. Jest to koszt, na który pozwolić sobie może większość osób planujących założenie paneli fotowoltaicznych. Poza ceną samego zestawu oczywistą oszczędnością jest sama produkcja energii elektrycznej na własny użytek. Produkty te są również popularne dlatego, że już po 8-10 latach inwestorowi zwracają się poniesione koszty wykonania instalacji z solarami. Po upływie tego czasu codziennie, korzystając z tych produktów, zarabia. Jego zyski są jeszcze wyższe, gdy ma bardzo wydajną instalację, która umożliwia mu potem oddawanie energii do sieci i uczynienie z tego dla siebie pasywnego dochodu.

Wbrew pozorom, możliwości montażu paneli słonecznych jest kilka. Profesjonalne elektrownie masowe w celu uzyskania najwyższej wydajności montowane są w postaci stojących paneli na pustej, płaskiej przestrzeni. Daje to możliwości przekręcania paneli w ciągu dnia do optymalnego ułożenia względem przesuwających się promieni słońca. Ustawienie systemu solarnego na podwórku domu jednorodzinnego jest również możliwe, jednakże powierzchnia, jaka potrzebna by była do zagospodarowania wynosi około 7m kwadratowych na wyprodukowany 1kWh. Ustawienie 5-8 paneli byłoby w tym przypadku niestety niezbyt ekonomiczne pod względem miejsca. Dlatego instalacje najczęściej wykonuje się na powierzchni dachu. Dzięki temu nasza mini elektrownia nie zabiera miejsca w przestrzeni użytkowej. Drugim plusem montażu dachowego jest również to, iż panel jest w najlepszej ekspozycji względem słońca.

Słowo klucz rankingu – wydajność

Najważniejszy wyznacznik i aspekt, którym klienci muszą kierować się przy wyborze źródła energii elektrycznej w postaci paneli fotowoltaicznych jest wydajność. To współczynnik pokazujący, ile panele w instalacji fotowoltaicznej wytworzą energii elektrycznej. Istotną rolę przy wydajności jest rodzaj ogniw, które są zastosowane w instalacji fotowoltaicznej. Instalacje fotowoltaiczne mogą składać się z ogniw monokrystalicznych i polikrystalicznych. Panele słoneczne mogą osiągać ponad 20% sprawności, co jest jak na obecne czasy bardzo dobrym wynikiem. Dzięki odpowiednio wysokiej wydajności można aż tak bardzo nie zwracać uwagę na czynniki atmosferyczne – temperaturę, zacienienie, warunki pogodowe. Należy jednak wiedzieć, że zbyt wysoka temperatura szkodzi panelom fotowoltaicznym. Panele słoneczne nie mogą się zbytnio nagrzewać, gdyż grozi to całej instalacji fotowoltaicznej.

Czy kluczowa jest wydajność, a może oszczędność przy wyborze paneli?

Należy napisać, że w pewnych określonych warunkach wydajność instalacji fotowoltaicznych jest kluczowa, lecz w innych nie ma znaczenia. Wydajność jest powiązana z mocą i wielkością jaką mają panele. Panele słoneczne w przypadku zwiększenia wydajności będzie zabierał mniej powierzchni. Moduł będzie zajmował taką samą powierzchnię na dachu, ale jego moc będzie wyższa. Producenci prześcigają się w produkcji modułów, które będą łatwe w montażu i będą zwracały uwagę klientów, dla których najważniejsza jest jakość. Panel wraz z całym okablowaniem w zależności od wydajności stanowi mniejszy lub większy koszt całej inwestycji. Instalacje fotowoltaiczne produkowane przez renomowane firmy powodują, że nawet wysokie ceny szybko się zwracają. Nie należy bać się drogich instalacji, ponieważ może okazać się, że w celu przetworzenia dużej ilości energii słonecznej na małym dachu w zacienionym miejscu będą potrzebne panele fotowoltaiczne renomowanej klasy i firmy.

Panele fotowoltaiczne ranking

Typy paneli fotowoltaicznych na rynku 2020

Istnieje na rynku wiele typów paneli fotowoltaicznych. W zależności od zastosowanej technologii instalacja fotowoltaiczna wpływa na wydajność. Istnieją wyspecjalizowane firmy, które produkują pewne typy paneli. Panele monokrystaliczne charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością, ale również żywotnością. Firmy takie jak LG, SunPower dzięki temu, że wydały setki milionów dolarów na badania, dostarczają konsumentom odpowiedniej jakości wyroby. Natomiast panele polikrystaliczne mają średnią wartość sprawności. Produkują je firmy: GCL, Kyocera. Istnieje jeszcze ostatni typ. Panele słoneczne z amorficznej folii, która ma niską masę i dużą elastyczność. Instalacji fotowoltaicznych można szukać w firmie Sharp. W perspektywie przyszłości światowi, uznawani producenci zapowiadają wprowadzenie na rynek kolejnych, lepszych jeszcze paneli fotowoltaicznych. Zapowiadają, że będą to moduły jeszcze wydajniejsze, sprawniejsze, pracujące mimo zredukowanej ilości światła. Wielu producentów prowadzi także prace badawcze nad tym, aby dostarczać na rynek maksymalnie zaawansowane technologicznie, wydajne solary, ale w niższej cenie. Jeśli uda się im osiągnąć ten efekt, zminimalizować koszty produkcji, na pewno wpłynie to jeszcze pozytywniej na nabywanie tych produktów.

Ranking paneli fotowoltaicznych 2020

Wreszcie przechodząc do rankingu najbardziej wydajnych paneli w 2020 roku za wydajne panele są uznane takie, których stosunek mocy do ilości światła docierającego do ogniw instalacji fotowoltaicznej przekracza 22%. W panelach fotowoltaicznych nie chodzi w pierwszej kolejności o nowoczesny design czy funkcję dekoracyjną, a przede wszystkim o ich wydajność. Sprzęt ten z czasem traci na mocy, a ubytek ten potrafi być naprawdę bolesny. W 2020 roku istniało kilka firm, które produkowały rozsądne źródła energii.

Ranking paneli fotowoltaicznych 2020

Na pierwszym miejscu znajdują się panele fotowoltaicznej firmy Saronic. To przedsiębiorstwo produkujące elementy instalacji i znajduje się w grupach Tier , czyli najlepszych producentów posiadających wszystkie możliwe atesty. W 2020 roku firma ta zyskała pierwsze miejsce, gdyż gwarancja mocy wynosi około 82% po 25 latach pracy. Niemiecka firma cechuje się precyzją i wytrzymałością. Panele posiadają liczne certyfikaty, a także są wytrzymałe na obciążenie w postaci wiatru i zalegającego śniegu.

Drugie w całym zestawieniu są polikrystaliczne panele fotowoltaiczne marki Sunpal. Są to panele stworzone dla osób mniej wymagających pod kątem wydajnościowym, gdyż ich moc szczytowa osiąga maksymalnie 295W. Wydajność modułu osiąga jedynie 18%, jednak jest to rekompensowane poprzez bardzo niską cenę. Posiadają 10-letnie gwarancje na produkt i na 90% skuteczność mocy systemu, a także 25-letnią gwarancje na skuteczność poziomu 80%. Panele słoneczne marki Sunpal wytrzymują bardzo złe warunki pogodowe.

Fotowoltaiczne moduły marki MaySun Solar zajmują trzecie miejsce w rankingu. Są to importowane wprost z Dubaju ogniwa, które są zachwalane przez instalatorów ze względu na przydatność dla użytkownika i użyte technologie. Warto zauważyć, iż współczynnik wydajności w temperaturach wyższych niż testowe wynosi niecałe -0,38%.

Ogniwa słoneczne Q-CELLS wyposażone w nową generację ogniw Q-ANTUM, osiągają do 310W wydajności, a dzięki całkowitej czerni zastosowanej na powierzchni, nie tylko nie będą zakłócać harmonii wizualnej całego domu, a nawet mogą ubogacić ją swoją futurystyczną, acz minimalistyczną i elegancką formą. Producent gwarantuje utrzymanie wydajności zestawu na poziomie 98% w pierwszym roku, a przez kolejne lata możemy zanotować spadek maksymalnie o 0,6%

Ogniwa SunPower x22-370W, których moc maksymalna wynosi 370W. Element słoneczny instalacji SunPower ma niesamowity poziom efektywności pracy, który osiąga aż 22,8%. Większa ilość małych ogniw krzemowych powoduje, że zapewniona jest wysoka wydajność. Panel posiada ich w sumie aż 96, z czego te mniejsze generują niższe wartości natężenia prądu.

Podsumowanie

W 2020 roku już w pierwszym kwartale można było stworzyć ranking najbardziej wydajnych paneli. Najłatwiej panele fotowoltaiczne porównać na specjalistycznych stronach. Warto przy tym pamiętać o polityce prywatności, która już od 2018 roku została zaimplementowana we wszystkich państwach Unii i jest związana z przetwarzaniem danych osobowych. Wielu użytkowników specjalistycznych portali z rankingami korzystają z funkcji „dodaj komentarz”, dzięki czemu inni mogą czerpać wiedzę o danej instalacji, które panele są wydajne i warto jest montować w dalszych miesiącach 2020 roku. To od właśnie wydajności instalacji zależy głównie to, czy fotowoltaiczne elementy będą spełniać swoją rolę. Dodatkowo należy stwierdzić, że nabywanie paneli fotowoltaicznych jest obecnie łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Po pierwsze zainteresowani takimi działaniami mogą liczyć na dotacje finansowe. Po drugie łatwiej mogą świadomie wybierać interesujące ich modele, czemu służy opracowanie tematycznych rankingów oraz porównań dostępnych na rynku produktów fotowoltaicznych. Także ekipy zajmujące się sprzedają oraz montażem takich właśnie paneli ułatwiają wybór, dysponują profesjonalną wiedzą, angażują się ekspercko. W samej sieci nie brakuje też dobrych portali, porównywarek, porad, na podstawie których można świadomie oceniać produkty fotowoltaiczne.