Na rynku paneli fotowoltaicznych istnieje wiele przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją i sprzedażą paneli. Jednym z nich jest firma z Małopolski, która w produkcji ma panele Bruk-Bet- Solar. Poniżej omówione zostaną rodzaje modułów fotowoltaicznych, a także jakość i gwarancja oraz wydajność paneli, które są produkowane.
Co to są panele fotowoltaiczne?
Należy najpierw rozpocząć od wyjaśnienia, czym jest panel fotowoltaiczny. Panel to tak naprawdę wiele połączonych ze sobą ogniw, co umożliwia powstanie modułów fotowoltaicznych. Istotne jest wyjaśnić, w jaki sposób zachodzi zjawisko powstania prądu w ogniwie, na którym oparta jest praca takiego panelu. Najmniejsza część promieniowania, czyli foton niesie energię. Tak dochodzi do zjawiska fotoemisji, czyli wybicia elektronów z orbit atomowych. Zjawisko fotoemisji najszybciej zachodzi w atomach, które posiadają duża ilość elektronów walencyjnych.
Prosto można również wyjaśnić budowę ogniwa fotowoltaicznego. Pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne składa się z płytki krzemu. Górną powierzchnię płytki zajmuje elektroda, dolna to elektroda w warstwie metalicznej. Wielkość energii, która jest uzyskana z pojedynczego ogniwa, nie przekracza obecnie 4 watów, co powoduje, że istnieje konieczność łączenia ogniw w większe moduły fotowoltaiczne.
Jakie rodzaje paneli fotowoltaicznych są sprzedawane?
Obecnie istnieje w sprzedaży kilka generacji paneli fotowoltaicznych. Pierwszym typem są ogniwa fotowoltaiczne pierwszej generacji, które wykonane są z płytek krzemowych. Ogniwa dzielą się na ogniwa monokrystaliczne i polikrystaliczne. Te pierwsze są stworzone z pojedynczego kryształu, posiadającego uporządkowaną strukturę. Ich cechą charakterystyczną jest najwyższa sprawność i żywotność. Jednak wadą są koszty takich ogniw. Ogniwa polikrystaliczne są wytwarzane również z płytek krzemowych. Koszty produkcji są niższe i mniej energochłonne niż w pierwszym wypadku. Sprawność takich modułów osiąga od 15 do 18%. To wynik niższy niż uzyskują panele złożone z ogniw monokrystalicznych.
Istnieją również ogniwa drugiej generacji. Zbudowane są z innych pierwiastków niż krzem. Znane są w ich składzie tellurek kadmu, mieszanina miedzi, indu, galu i selenu, a także krzem amorficzny. Charakterystyczną cechą wspólną jest to, że mają niewielką grubość ogniwa. Są tańsze na etapie produkcji. Należy wiedzieć, że mniejsza grubość powoduje szybsze pochłanianie energii słonecznej. I tak jest w przypadku tych ogniw.
Na rynku w ostatnim czasie pojawiły się także, posiadające większą moc, panele trzeciej generacji. Ogniwa te jednak są najdroższe w produkcji i użytkowaniu, a ponadto posiadają niską sprawność. Proces pochłaniania światła słonecznego przebiega na kształt fotosyntezy.
Wady paneli fotowoltaicznych
Istotne jest podać, jakie wady mają moduły fotowoltaiczne. Przede wszystkim działanie paneli fotowoltaicznych jest uzależnione od promieniowania słonecznego. Toteż uzyskiwanie ciepła za pomocą fotowoltaiki możliwe jest tylko w ciągu dnia. Koszt początkowy to kolejna wada tego rozwiązania. Wreszcie nie każdy właściciel nieruchomości może pozwolić sobie na ich montaż. Wymagana jest do tego wolna przestrzeń do instalacji, co uniemożliwia ich montaż w pewnych konstrukcjach dachów.
Zalety paneli fotowoltaicznych
Jednak lista zalet tej technologii jest znacznie dłuższa niż lista wad. Zalety produktów fotowoltaicznych można podzielić na korzyści finansowe, ekologiczne i estetyczne. W kwestiach finansowych rozwiązania fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd, a nadwyżki mogą zostać sprzedane lub odebrane z sieci. Zainstalowanie paneli podnosi również wartość samej nieruchomości. Energia słoneczna jest czysta, nie emituje zanieczyszczeń, a także jest zrównoważona i odnawialna. Technologia solar ciągle jest rozwijana. Panel fotowoltaiczny odznacza się wysoką odpornością na warunki pogodowe. Co ważne, przy montażu nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Cena tych ogniw, chociaż bywa wysoka, obecnie funkcjonuje wiele programów, z których można pozyskać wsparcie finansowe na te cele.
Ile kosztują panele fotowoltaiczne?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależne jest to od wielkości zużycia energii w danym gospodarstwie lub firmie. Jeśli nasze zużycie jest duże, to niezbędna będzie odpowiednio duża moc produktów fotowoltaicznych. Koszt całkowity instalacji składa się z kosztu projektu instalacji, zakupu fotoogniw, co jest najdroższe, a także systemu do montażu i samej usługi montażowej. Uśredniając wartości, przeciętna instalacja tego typu kosztuje 30 tysięcy złotych.
Czy można dostać dotację na wykonanie instalacji fotowoltaicznej w domu?
Istnieje możliwość otrzymania pomoc od państwa w celu wykonania montażu instalacji fotowoltaicznej. Państwo dotuje starania obywateli zmierzające ku wprowadzeniu produktów tego typu do obiegu. Obecnie zainteresowani taką pomocą mogą wnioskować o bezzwrotne dotacje finansowe, preferencyjne pożyczki np. z programu Czyste Powietrze, Mój Prąd, Agroenergia. Najbiedniejsi w ramach tych programów mogą uzyskać nawet 90%, bezzwrotne dotacje na wykonanie instalacji fotowoltaicznej.
Bruk Bet Solar, jako producent paneli fotowoltaicznych – przedstawienie firmy
Firma produkująca panele Bruk-Bet Solar powstała w 1984 roku. Początkowym profilem działalności była produkcja płyt, pustaków i krawężników. W 2012 roku w firmie Bruk-Bet Solar została podjęta decyzja o uruchomieniu zakładu produkującego panele fotowoltaiczne. 4 lata później ten producent z Niecieczy produkował taką ilość ogniw, których cena była atrakcyjna, że dzisiaj może poszczycić się tytułem największego eksportera modułów w Polsce. W 2018 roku w zakładzie produkcyjnym Bruk-Bet Solar została wprowadzona dwustopniowa kontrola jakości, pozwalająca na wykrycie mikropęknięć w panelach monokrystalicznych.
Jakie walory posiadają panele od Bruk Bet Solar na tle produktów od konkurencji?
Moc najlepszego modelu Bruk-Bet Solar (Bet BEP 305) jest równa panelowi firmy LG (LG305N1C-G4). Podstawowy walor flagowego produktu to wyższa sprawność od modułów konkurencji aż o prawie 0,14 punktu procentowego, co ma duże znaczenie w kontekście udzielania gwarancji na moc. Masa całkowita modułu jest również porównywalna z produktami konkurencji, co jest istotne przy starych typach dachu, który nie może być nadmiernie obciążony.
Warto jednak wiedzieć, że firma Bruk Bet nie jest zaliczana do grona producentów w rankingu Tier, co może mieć znaczenie przy wyborze produktów fv. Niewykluczone jednak, że ilość, jakość jej produktów sprawią, że niebawem znajdzie się w tym gronie.
Dla jakich inwestorów Bruk Bet Solar tworzy swoje panele?
Przede wszystkim dla inwestorów, którzy chcą mieć pewność swojej inwestycji na kilkadziesiąt lat. Panele są tworzone dla osób, które posiadają małą powierzchnię dachu, co zmusza je do zainwestowania w panele, które są bardziej wydajne. Cena jest wysoka, ale ilość paneli i jakość nie odbiega znacząco od tego, co oferują zagraniczni producenci.
Bruk-Bet Solar – jaka będzie przyszłość tego producenta?
Firma stale się rozwija w kontekście produkowania większej ilości paneli, o dużo lepszej jakości. Rosnąca sprzedaż na eksport paneli fotowoltaicznych sprawia, że zarówno kierownictwo spółki, jak i jej klienci mogą spokojnie patrzeć w przyszłość. Jest to polski producent, który ma dobre perspektywy rozwoju. Z uwagi na cenę, jakość swoich produktów może z powodzeniem konkurować z ofertą zagranicznych potentatów z branży fotowoltaicznej.
Jak znaleźć idealne panele fotowoltaiczne od Bruk – Bet Solar?
Istnieje wiele sklepów, głównie internetowych, które oferują sprzedaż produktów FV. Jednak warto wejść na stronę internetową produktu z Niecieczy i samemu poradzić się doradców, którzy są tam zatrudnieni. Wtedy mamy pewność, że dokonany przez nas wybór będzie właściwy, a panele, które zostaną przywiezione na miejsce montażu, będą tymi właściwymi. Najlepszym rozwiązaniem, aby zakupić idealne panele Bruk-Bet Solar jest odwiedzenie strony internetowej producenta.
Czy każda firma zamontuje panele Bruk – Bet Solar?
Raczej tak. Odpowiednio przeszkoleni fachowcy poradzą sobie doskonale z montażem paneli Bruk-Bet Solar. Nie warto szukać mało znanych firm montażowych. Najlepiej zlecić montaż ogniw renomowanej firmie fotowoltaicznej, które posiada odpowiednie certyfikaty. Dzięki temu zaoszczędzone zostaną nerwy i pieniądze, które bylibyśmy zmuszeni wydać ponownie w przypadku źle dokonanego montażu. Najlepiej jest skorzystać z usług montażu producenta lub firmy, która z nim współpracuje. Dzięki takiemu postępowaniu montaż produktu fotowoltaicznego obejdzie się bez przykrych niespodzianek.
Jak sfinalizować umowę montażu paneli?
Przede wszystkim jest to jeden z ostatnich etapów inwestycji przed montażem paneli na budowli. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do tego. Odpowiednim zabezpieczeniem będzie podpisanie umowy na montaż paneli z renomowaną firmą, która zajmuje się montowaniem instalacji FV. Ważne, aby w umowie zawrzeć termin realizacji usługi montażowej, jej cenę wraz z podatkiem od towarów i usług, W umowie powinna się także znaleźć informacja o gwarancji na wykonany montaż. W przypadku źle wykonanej usługi nasze panele mogą źle działać, lub w ogóle nie funkcjonować. Dlatego też nasze, skrupulatne podejście do treści umowy będzie kluczem do sukcesu w montażu. Dzięki temu moduły będą na gwarancji montażowej. Cena za montaż produktu powinna być jasno określona, ze względu na późniejszą możliwość kwestionowania umowy ustnej, gdzie ciężko będzie udowodnić, kto ma rację, jaka cena powinna być przyjęta do rozliczenia. Dlatego też istotne jest zadbać, aby nasze moduły były montowane, przez wykwalifikowany zespół fachowców.
Jak uzyskać dofinansowanie na panele – krok po kroku
Z dopłat przy instalacjach mogą korzystać wyłącznie osoby fizyczne. Dofinansowanie przeznaczone jest dla instalacji fotowoltaicznych ( paneli, inwerterów, urządzeń montażowych, okablowania, usług montażu) o mocy od 2 kW do 10 kW.
Wniosek o dotację należy pobrać do 20 grudnia 2019 roku ze strony Ministerstwa Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pod rygorem odrzucenia wniosku, wszystkie pola muszą być wypełniane drukowanymi literami czarnym lub niebieskim tuszem.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który zajmuje się przyznawaniem dofinansowania, sprawdza następujące kryteria przed wypłaceniem dotacji. Po pierwsze, czy wniosek był złożony w terminie i w wymaganej formie. Wniosek musi być kompletny oraz podpisany, a także opatrzony wymaganymi załącznikami. Niezbędne jest, aby cel i rodzaj przedsięwzięcia był zgodny z programem.
Istotne przy ubieganiu się o dotacje jest to, aby wniosek był złożony wraz z czterema załącznikami. Pierwszy to kopia faktury za montaż i dostawę instalacji, drugi to dowód zapłaty faktury. Trzecim załącznikiem jest zaświadczenie od operatora sieci dystrybucyjnej, do którego sieci jest podłączana instalacja fotowoltaiczna. Na samym końcu należy złożyć podpisaną klauzulę informacyjną dla wnioskodawców programu w związku z przepisami RODO.
Takie wsparcie finansowe można z powodzeniem uzyskiwać np. z programu Czyste Powietrze, Mój Prąd na zakup paneli od Bruk Bet Solar. Biorąc pod uwagę liczne zalety urządzeń fotowoltaicznych, warto rozważyć taką inwestycję. Dzięki temu pozyskamy dodatkową energię do domu, możemy zarabiać na oddawaniu jej nadwyżki do sieci.