Oferta rynkowa paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo szeroka. Wśród wielu rodzajów stosunkowe dobre opinie posiadają panele q-cells. Poniżej przedstawiamy istotę ich działania, wady, zalety.
Zacznijmy od początku, czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to dziedzina działalności człowieka, której przedmiotem zainteresowania jest pozyskiwanie energii w sposób alternatywny, poprzez przetworzenie ze słońca. Obecnie fotowoltaika to wiele różnych produktów, odpowiadających za absorbowanie promieni słonecznych, a kolejno ich przetworzenie w ciepło. Między innymi są to: panele fotowoltaiczne klasyczne, typu glass-glass, dachówka fotowoltaiczna, płyty BPV.
Oczywiście wskazane produkty mają nieco inne zastosowania, cel jednak identyczny – doprowadzenie do wytworzenia energii na potrzeby domowe.
Panele fotowoltaiczne – cechy, funkcje
Na początku należy objaśnić, czym są panele fotowoltaiczne. Panele te są rozbudowanymi, płaskimi płytami ze szkłem. Czerpią energię ze słońca, dlatego instalowane są zazwyczaj na dachach budynków zarówno o przeznaczeniu biurowym, handlowym, jak i mieszkalnym.
Działają na podstawie zjawiska fotowoltaiki, odpowiadające za wytworzenie prądu. Ogniwa, które są umieszczone w module, zawierają różne pierwiastki, gdyż zbudowane są z różnych materiałów. Zazwyczaj materiał użyty do budowy ogniw to krzem. Między dolną a górną warstwą podczas naświetlania promieniami słonecznymi pojawia się napięcie, które w jednym ogniwie jest niewiele większe od 0,5 volta. W takim wypadku ogniwo może wytworzyć waty mocy. Dla uzyskania większego napięcia łączy się je równolegle lub szeregowo w moduły, określane jako moduły fotowoltaiczne. W szczytowym momencie działania panele fotowoltaiczne osiągają od 30 do 120 watów mocy szczytowej.
Omawiając kwestię fotowoltaiki, nie można zapomnieć o tym, w jakiej technologii wyprodukowane są panele. Istnieje wiele firm, które są mniej lub bardziej zaawansowane pod względem innowacji w tej dziedzinie. Dlatego też niektóre firmy znajdują się w rankingu jakości producentów instalacji fotowoltaicznych. Ranking Tier 1 to cenna wskazówka dla wszystkich, którzy szukają stabilnego podmiotu, produkującego panele fotowoltaiczne. Do listy dołączane są te podmioty, których rozwój jest niezagrożony, a także spełniają wysoką jakość produkcji. Kryteria wyboru to między innymi: dostęp do danych dla kontrolerów, dokładne opisywanie strony produkcyjnej i czas obecności na rynku. Istotna jest także to, że dany producent realizuje w innowacyjnych warunkach rozwój produktu.
W rankingu Tier 1 najczęściej znajdują się następujące firmy fotowoltaiczne: LG, Hanwha Q Cells, których cena odbiega od średniej dla rynku, jednak jest to gwarancja dla osoby nieobeznanej ze światem fotowoltaiki odpowiedniej wydajności modułów, produkowanych przez dany podmiot.
Omawiając panele, należy odnieść się do technologii danego produktu. Na rynku obecnie istnieją ogniwa trzech generacji, ilość rodzajów zastosowanych pierwiastków do budowy jest bardzo duża. To właśnie od tego, w jaki sposób produkt jest skonstruowany, zależy jego wydajność.
Po pierwsze, cechą, która powinna przykuwać największą uwagę, jest gwarancja produktowa. Czas gwarancji jeszcze do niedawna, kiedy ciągle rozwijał się biznes fotowoltaiczny, wynosił 10 lat. Jednak wraz z opanowaniem produkcji paneli słonecznych niektórzy producenci uznają gwarancję na 15, a nawet 25 lat. Świadczy to tylko i wyłącznie o wysokiej jakości produktu, dzięki zastosowaniu najlepszych komponentów i technologii produkcji.
Następną cechą jest gwarancja na zachowanie sprawności. Z biegiem czasu moc ogniw będzie ulegała zmniejszeniu. Po podanym przez producenta czasie moc wyjściowa modułu nie wynosi już 100%, ale ulega obniżeniu do około 80%. Najlepsze rynkowo produkty mają moc na poziomie 92% nawet po 10-25 latach użytkowania.
Inną cechą jest odporność na efekt pid. Inaczej nazywane jest to degradacją indukowaną potencjałem. Innymi słowy, jest to efekt upłynięcia prądu do ziemi przez konstrukcję oraz ramę, w której znajdują się ogniwa. Efekt ten pojawia się przede wszystkim w warunkach panowania wysokiej temperatury oraz wilgotności. Należy szukać paneli, które będą odpowiednio zabezpieczone przed działaniem takiego efektu, gdyż powoduje on szybszą utratę mocy i zdegradowanie modułu.
Moduł PV wysokiej klasy jest odporny na to, jednak musi to znaleźć potwierdzenie w posiadaniu przez moduł odpowiedniego certyfikatu zgodności z normą.
Panele fotowoltaiczne q cells – ogólne informacje
Istnieje na świecie przeszło 10 000 firm, które zajmują się produkcją i dystrybucją paneli. Niektóre z podmiotów otrzymują za swoje produkty pochlebne opinie, co spowodowane jest ich jakością wykonania oraz udzielaniem długich gwarancji na sprzedawane produkty.
Taką firmą jest powstała w Niemczech Hanwha Q Cells. Początek działalności firmy to 1999 rok. Jednak 13 lat później, po czasie rozwoju, przedsiębiorstwo popadło w kłopoty finansowe i zostało wykupione przez koreańskiego potentata przemysłowego – Hanwha. Centra badawcze firmy znajdują się w Chinach, Korei, Malezji i Niemczech. O skali wielkości firmy mogą świadczyć jej możliwości produkcyjne, które szacuje się na 10 GWp mocy łącznej rocznie.
Q Cells stawia zarówno na ilość, jak i na jakość produktów oraz zapewnienie odpowiednio długiej gwarancji w stosunku do zaproponowanych klientom rozwiązań. Przy tym cena jest konkurencyjna, co świadczy o znakomicie działającej ofercie marketingowej niemiecko-koreańskiego przedsiębiorstwa.
Firma w celu realizacji usług montażu zatrudnia tylko wykwalifikowanych pracowników, którzy przechodzą odpowiednie testy i otrzymują certyfikaty znajomości produktów.
Producent ten działa bardzo rzetelnie. Dokładnie wskazuje klientom warunki przechowywania lub dostępu do dokumentacji, dotyczącej paneli.
Istotne przed dokonaniem krótkiej analizy oferty udać się na stronę producenta, aby móc samodzielnie zaznajomić się z osiągnięciami przedsiębiorstwa i jego metodami produkcyjnymi. Przed wejściem na stronę możesz określić warunki przechowywania plików cookies, które są zapisywane na stronie www. Warunki przechowywania lub dostępu do informacji widnieją na stronie q cells. Strona producenta korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Warto się z nimi dokładnie zapoznać, a potem możesz określić warunki przechowywania wg swojej decyzji.
Analiza oferty paneli q cells
W ofercie produktowej q-cells znajduje się wiele, dobrych modeli produktów. Wszystkie są wykonane w uznawanej rynkowo technologii Q.ANTUM i Q.ANTUM DUO. Zastosowanie technologii ANTUM skutkuje tym, że wyższy jest uzysk energii z paneli o danej powierzchni. Wśród dostępnych modeli produktów g-cells na uwagę zasługują następujące pozycje z katalogu firmowego:
- Q-CELLS Q.PLUS BFR-G4.1 275-285 – produkt, którego wyróżnia moc na poziomie do 285 W, sprawność działania ponad 17%, a także 25 – letni okres gwarancji, rodzaj modułu: polikrystaliczny, produkt sprzedawany najczęściej paletami (ilość na jednej palecie: 25 sztuk), 25 – letni okres gwarancji,
- Q-CELLS Q.PLUS BFR-G4.3 280-290 – produkt, którego moc jest jeszcze wyższa (wynosi 290 W), rodzaj modułu: polikrystaliczny, cechuje go sprawność do 17,4%, produkt sprzedawany najczęściej paletami (ilość na jednej palecie: 32 sztuk), 25 – letni okres gwarancji,
- Q.CELLS Q.PEAK DUO-G5 315-330 – produkt, którego moc to aż 320 W, 25 – letni okres gwarancji, rodzaj modułu: monokrystaliczny, sprawność do 19%, produkt sprzedawany najczęściej paletami (ilość na jednej palecie: 32 sztuk).
Firma q-cells sprzedaje również panele o turbo mocy. Taki produkt to np. Q.PEAK DUO-G6 345W (moc 345 W), Q.CELLS Q.PEAK BLK-G4.1 290-305 (305 W), Q.CELLS Q.PLUS_L-G4.2 335-350 (350 W).
Niektóre modele firmy są liderami rynku fotowoltaiki pod względem sprawności działania. W tym gronie znajduje się np. Q.CELLS Q.PEAK DUO BLK-G5 300-320 ze sprawnością ponad 19%.
Sumując, należy stwierdzić, że w ofercie firmy q-cells znajduje się wiele bardzo interesujących produktów fotowoltaicznych. Rzeczywiście niektóre z modeli są liderami rynku pod względem parametrów technicznych, jakościowych. Z pewnością każdy inwestor w ofercie tego producenta znajdzie optymalne dla siebie rozwiązanie.