Chociaż fotowoltaika wciąż jest dużą inwestycją, często zbyt dużą dla przeciętnego właściciela domu, to popularność paneli fotowoltaicznych stopniowo wzrasta. Nie dzieje się tak bez przyczyny, ponieważ producenci opracowują coraz wydajniejsze i tańsze panele, co sprzyja szerszej dostępności fotowoltaiki dla niezależnych gospodarstw domowych. Dowiedz się, jakie panele są obecnie uznawane za najlepsze i jakie parametry musi spełniać dobry panel, by pozyskać odpowiednią ilość energii!

Instalacje fotowoltaiczne działanie

Na jakiej zasadzie działa fotowoltaika? To proste, przynajmniej w teorii. Równolegle ułożone panele za pomocą ogniw fotowoltaicznych wykorzystują energię słoneczną, by zamienić ją w energię elektryczną. Dzięki temu możemy zasilić dowolny budynek wykorzystując promienie słońca. Słusznie zakładasz, że działanie mechanizmu jest odrobinę bardziej złożone i wszystkich ciekawskich zachęcamy do poszerzenia wiedzy na ten temat. W praktyce jednak ważne jest to, że nie ponosisz dodatkowych kosztów za energię elektryczną, a panele fotowoltaiczne są w stanie zagwarantować wystarczającą wydajność również w naszej strefie klimatycznej, gdzie słońce świeci, kiedy mu się podoba. Podsumowując, instalując na swoim terenie fotowoltaikę oszczędzasz pieniądze, masz niezależny dostęp do źródła energii elektrycznej, a przy tym działasz na rzecz środowiska! Nic dziwnego, że o instalacji modułów fotowoltaicznych jest coraz głośniej.

Panele fotowoltaiczne, dlaczego są takie ważne?

Wydajność modułów fotowoltaicznych zależy tak naprawdę od samych paneli fotowoltaicznych. To w nich znajdują ogniwa, które odpowiadają za przetwarzanie energii słonecznej. Budowa paneli oczywiście różni się między sobą. Dostępne są panele, które mają ogniwa monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Chociaż te pierwsze uznawane są za najwydajniejsze, to polikrystaliczne panele są niemniej popularne, ze względu na niższą cenę i w praktyce całkiem podobne parametry.

Wydajność paneli słonecznych liczy się przede wszystkim dlatego, że muszą one mieć taki poziom wydajności, by zaopatrzyć w prąd cały budynek. Im słabsze panele, tym więcej powierzchni będą zajmowały. Wydajne mogą być mniejsze, co spodoba się tym, którzy nie mają za wiele miejsca na dachu domu, gdyż tam jest najlepsze miejsce dla paneli słonecznych.

Ranking paneli fotowoltaicznych

Jakie firmy są wiodące na rynku w produkcji i montażu paneli słonecznych? Czym charakteryzują się najlepsze panele fotowoltaiczne? Odpowiedzi dostarczy nasz ranking paneli.

  • Zaczniemy od marki Trina Solar, od razu zaznaczając, że nazwy producentów paneli fotowoltaicznych mogą być do siebie bardzo podobne, dlatego lepiej kierować się parametrami lub dokładnie zapisywać sobie poszczególne firmy. Tymczasem model TallMax Split M Plus marki Trina Solar uznawany jest za jeden z lepszych dostępnych na rynku. Moduły z tej serii mają wydajność na poziomie blisko 20%, co w tej dziedzinie oznacza bardzo dużo. Dokładniej mówiąc, procent oznaczający wydajność mówi nam o tym, jak dużo światła z promieni słonecznych dostanie się do ogniw fotowoltaicznych, które następnie przerobią je na prąd. Z każdym rokiem wydajność paneli odrobinę spada, dlatego oprócz początkowej wydajności liczy się również ta, którą producent określa na czas po 25 latach pracy panelu słonecznego. Dla TallMax Split M Plus jest to 80% początkowej wydajności. Nie jest to słaba moc, jednak dostępne są moduły, których gwarancja wydajności sięga 90%. Marka oferuje jedną z korzystniejszych warunków gwarancji, co również jest dużą zaletą.
  • Warte uwagi są także moduły Longi Solar. Moduł LR4-72HPH-440M również posiada wydajność około 20%, a moc z czasem nie zmniejsza się tak bardzo. Po 25 latach będzie to około 85% pierwotnej wydajności, co sprawia, ze marka Longi Solar jest właścicielem całkiem korzystnej oferty. Chociaż Longi Solar nie oferuje tak korzystnej oferty gwarancji, jak niektóre marki, to na rynku cieszy się wysoką pozycją.
  • Warto wspomnieć również o dość znanej firmie, ale możliwe, że dotychczas nie zdawałeś sobie sprawy, że producent produkuje także moduły słoneczne. Na przykład model N340 HIT + Series wyróżnia się dużą wydajnością sięgającą ponad 20%. Co najważniejsze, z biegiem czasu nie następuje duży spadek mocy, która po 25 latach utrzymuje się na poziomie przekraczającym 90% pierwotnej wartości. Panasonic radzi sobie zatem naprawdę dobrze w kwestii fotowoltaiki. Znana jest również pod tym względem, że oferuje gwarancję na bardzo korzystnych warunkach. Zabezpieczenie gwarancją jest bardzo ważne w tym wypadku, dlatego jest to duża zaleta.
  • Innym znanym producentem jest marka LG. Moduł LG NeON R – LG360Q1C-A5 jest wydajny na blisko 21%, co czyni go jednym z lepszych produktów na rynku. Również w późniejszym okresie moduł nie traci na swojej mocy, która 89% dotychczasowej mocy po upływie 25 lat. Tak duża wydajność paneli pozwoli na dużą oszczędność miejsca.

Mamy nadzieję, że wyróżnione przez nas moduły pozwolą Ci wybrać najlepszą wersję dla siebie. Świadomość ważnych parametrów gwarantuje dobry wybór. Wysokiej klasy moduły zapewnią wyjątkową wytrzymałość i dużą wydajność przez wiele lat, co bezpośrednio przełoży się na oszczędności wynikające ze zlikwidowania rachunków za prąd. Pamiętaj, że oprócz dobrych paneli fotowoltaicznych potrzebna jest również odpowiednia instalacja, by całość konstrukcji była wytrzymała i gwarantowała pobór energii na najwyższym poziomie.

Ostateczna cena nie zależy od kaprysu największych producentów, a od takich czynników, jak wymiary modułów, montaż i wydajność paneli. W zależności od producenta, z którego paneli zdecydujesz się skorzystać, całkowity koszt można z łatwością wyliczyć za pomocą kalkulatora dostępnego w sieci.

Uważaj na warunki gwarancji, które wyznaczają producenci dla swojej instalacji fotowoltaicznej. Zwykle spotkasz się z okresem gwarancji sięgającym 25 lat, jednak nie zawsze jest to czas faktycznej obietnicy naprawy w przypadku nie działania paneli. Czasami jest to jedynie gwarancja jedynie na wydajność paneli fotowoltaicznych, a nie ich działanie. W przypadku tak drogiej technologii warto uważać, by się na to nie naciąć. Według ogólnych informacji, gwarancja dzieli się na tę dotyczacą montażu, wydajności paneli fotowoltaicznych i wytrzymałości całej instalacji. Mimo że cała gwarancja sięga 25 lat, czasem nawet 30 lat, to faktyczna gwarancja na fotowoltaikę wynosi od 2 do 10 lat. Znacznie mniej, prawda?

Jak będzie wyglądał ranking paneli fotowoltaicznych na przyszły rok?

Oferty obejmujące instalację fotowoltaiki są stale wzbogacane, zarówno jeśli chodzi o korzystne ceny, jak i jakość oraz moc modułów fotowoltaicznych. Aktualny ranking obejmuje jedne z najpopularniejszych i najbardziej wydajnych paneli, które z czasem będą jeszcze lepsze. Czy zatem opłaca się montaż fotowoltaiki teraz, czy może lepiej poczekać z tym do przyszłego roku lub dłużej? Mimo tego, że oferty stale się rozwijają, nie przewidujemy wielkich zmian na przyszły rok. Jeśli więc od dłuższego czasu planowałeś zainstalować u siebie fotowoltaikę to raczej nie warto z tym dłużej zwlekać. Kiedy inni będą montowali u siebie panele Ty już będziesz cieszył się ograniczonymi kosztami i ekologicznym funkcjonowaniem. A skoro znalazłeś miejsce dla fotowoltaiki być może warto również rozważyć założenie paneli, które pozwolą Ci na pozyskiwanie ciepła dla Twojego domu. Przyjdzie nam poczekać co najmniej kilka lat, zanim oferty stanieją na tyle, by różnica była naprawdę duża.

Chociaż popularność odnawialnych źródeł energii wciąż nie jest tak popularna, jak chcieliby ekolodzy i miłośnicy natury to z pewnością mamy prawo, by optymistycznie patrzeć w przyszłość. Fotowoltaika już teraz jest bardzo opłacalną inwestycją, a spadające ceny są obietnicą, że na założenie paneli fotowoltaicznych będzie mogło pozwolić sobie coraz więcej osób. Fotowoltaika jest korzystną inwestycją nie tylko dla Ciebie, ale również Twojej rodziny, dlatego jej pozytywne skutki sięgają daleko poza teraźniejszość.