Energia elektryczna jest niezbędna w każdym domu. W dodatku zużywamy jej znaczne ilości, co bardzo często przekłada się na wysokie rachunki. I jedno i drugie jest konieczne w życiu człowieka, na szczęście mamy możliwość wyboru, jaką taryfę i jakiego dostawcę prądu wybrać. Czy są to znaczne różnice? Jakie są ceny energii w taryfie g11? Dowiedz się, dla kogo dobre są taryfy inne niż taryfa G11 i dlaczego korzystanie z taryfy G11 jest tak powszechne.

Taryfa G11, co to jest?

Wybrana taryfa określa, ile kosztuje kWh prądu dla danego gospodarstwa. Według taryfy G11 cena za energię elektryczną obliczana jest na podstawie jednej strefy czasowej. W praktyce oznacza to, że bez względu na to, czy korzystamy z prądu w dzień, czy w nocy, stawka pozostanie ta sama. Alternatywą dla taryfy G11 jest taryfa G12 lub G12W, jednak właśnie ten pierwszy rodzaj jest najczęściej spotykany w polskich domach. Z tego względu dane oraz przybliżone wartości podawane są z reguły dla taryfy G11. Warto wiedzieć, że taryfa G11 jest przypisywana z góry. Taryfa inna niż G11 zarezerwowana jest dla osób, które wyrażą chęć zmiany. Na zmianę taryfy nie ma określonej ilości dni od momentu zamieszkania w danym miejscu. Zgłosić się po inną ofertę możesz w każdym momencie.

Taryfy dla domu

Skąd taryfa G11 i dlaczego takie oznaczenie? Litery alfabetu służą do oznaczenia skali, która określa zużycie prądu dla danego miejsca. Jak pewnie się domyślasz, zapotrzebowanie na prąd dla gospodarstw domowych nie jest jednakowo duże, jak dla firm, czy przedsiębiorstw. Stąd cena energii elektrycznej za 1 kWh jest wyznaczana w zależności od ogólnego zużycia prądu. Taryfę oznaczoną symbolem A mają fabryki i kopalnie, które zużywają największe ilości prądu, przez co mają również inne stawki. Taryfa B przypisana jest dla dużych firm, które wciąż korzystają ze znacznych ilości energii elektrycznej. C z kolei mają gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa średniej wielkości. Ofertę dla domów oznaczono symbolem G i jest to najbardziej znana i powszechna taryfa ze wszystkich, jakie wyszczególniono, ponieważ dotyczy każdego przeciętnego zjadacza chleba.

Taryfę G11 można zastąpić innym rodzajem oferty dla energii elektrycznej w domu. Polecane taryfy dla domu to również G12, czy G12w. Wszystkie są przeznaczone dla domów i mieszkań, których moc umowna nie wynosi więcej od wyznaczonych 40 kW. W praktyce do tego pułapu nie sięga żadne gospodarstwo domowe, dla którego ten zakres stanowi całkowicie wystarczającą moc. Jakie są zatem różnice między każdym rodzajem prądu?

Taryfy G12 oraz G12w mają tańszą taryfę nocną. Korzystając z prądu w nocy, możemy liczyć na niższe rachunki. Pod warunkiem, że nie zużywamy go więcej w dzień. Jeżeli w ogóle nie korzystasz z prądu w nocy, lepiej zdecydować się na taryfę G11, ponieważ dzięki temu zaoszczędzisz na rachunkach. Osoby, które korzystają z energii elektrycznej głównie w nocy, zaoszczędzą z kolei, mając taryfę G12 lub G12w.

To jednak jeszcze nie każda dostępna taryfa dla domu, którą możesz wybrać. Chociaż taryfa G11 jest tą najpopularniejszą, oprócz wyżej wymienionych dostępne są także:

  • Taryfa z gwarancją ceny. Taryfa tego rodzaju gwarantuje, że w okresie trwania umowy z dostawcą, cena za prąd nie ulegnie zmianie. Dzięki temu mamy jasno określone warunki opłat, co chroni nas przed niespodziewanymi wydatkami.
  • Taryfa przedpłatowa. Często oznaczana jest symbolem G11 P. Ten rodzaj taryfy wymaga posiadania specjalnego licznika, o którego zainstalowanie w domu należy poprosić dystrybutora. Dobrą wiadomością jest fakt, że dostawca instaluje licznik przedpłatowy zupełnie za darmo. Dzięki takiemu rozwiązaniu opłaty sprzedażowe za energię, którą zużywamy, są nawet o połowę tańsze. Wszyscy, którzy korzystają z usług taryfy G11 P płacą niższe rachunki od użytkowników taryfy G11, nawet jeśli dostawcą usług w obu przypadkach jest ten sam sprzedawca energii. Jak działa taryfa przedpłatowa? Użytkownik wykupuje określoną ilość Kwh energii, po czym nie musi martwić się rachunkami za prąd, aż do wyczerpania puli. To ciekawy sposób na zabezpieczenie się przed najemcami, którzy mogą pozostawić nas z niezapłaconymi rachunkami za prąd.

Dla kogo taryfa G11?

Taryfa G11 to idealne rozwiązanie dla tych, którzy korzystają z elektryczności w domu w sposób nieregularny. Może brzmieć to dość osobliwie, dopóki nie wyjaśnimy sobie, co to oznacza w praktyce. Na przykład, jeśli zwykle włączasz pralkę w późnych godzinach wieczornych, to być może lepiej skorzystać z taryfy G12. Stała cena za prąd jest doskonałą propozycją dla tych, którzy korzystają ze sprzętów (zwłaszcza tych zużywających dużo energii elektrycznej) o nieregularnych porach i tak naprawdę nie ma znaczenia, że ceny prądu będą niższe w godzinach wieczornych, ponieważ z reguły z tego prądu wtedy się nie korzysta.

Ile kosztuje kilowat prądu (taryfa G11)?

Konkretna cena za 1 kWh prądu uzależniona jest od kosztów dystrybutora i dostawcy, z których usług korzystamy. W zależności od tego, na którą ofertę się zdecydujemy, lub która została przypisana do miejsca naszego zamieszkania, będziemy płacić kilka groszy więcej lub mniej. Jeśli zastanawiasz się, jaką wybrać taryfę, poniżej masz wyszczególnione wartości dostawcy i operatora prądu, których jest w Polsce kilka. Jeżeli zarówno taryfa, jak i operator prądu są wybrane z góry, możesz bez problemu zmienić ofertę. Warto pamiętać o tym, że zmiana oferty nie dotyczy dystrybutora prądu, a jedynie sprzedawcy. Dystrybutor przypisany jest z góry do danego regionu.

O tym, jak dokładnie obliczyć koszty zużycia energii przy taryfie G11 powiemy sobie niżej, gdzie wyjaśnimy szczegółowo koszt 1 kWh za energię elektryczną. Na ten moment warto wiedzieć, że za 1 kWh prądu, w zależności od tego, jakiego sprzedawcę ma nasza taryfa G11, przybliżona cena wynosi:

  • Korzystne oferty mają województwa sąsiadujące z Mazowszem, gdzie sprzedawcą energii jest Innogy. Tutaj cena wynosi 51 gr za 1 kilowatogodzinę. Nieco gorszą ofertę mają użytkownicy PGE, którzy płacą aż 57 gr.
  • Korzystną ofertę przedstawia również Enea, gdzie za kilowatogodzinę zapłacimy także 51 gr.
  • Najwyższe ceny ma Energa, która dostarcza energię elektryczną w środkowej części Polski. Tam 1 kWh prądu sięga aż 59 gr.
  • Dobre oferty goni firma Tauron, gdzie koszt 1 kWh sięga 52 gr.

Powyższe dane pochodzą z zestawienia na rok 2019. Należy mieć na uwadze, iż ceny prądu bardzo często ulegają zmianom, natomiast mając przed sobą aktualny rachunek za prąd, możesz samodzielnie obliczyć wszelkie koszta.

Taryfa G11: Jak oblicza się ceny prądu dla gospodarstw domowych?

Z czego składa się kwota za energię elektryczną, którą co dwa miesiące otrzymujesz na rachunku? Koszt za energię elektryczną nie zależy tylko stanu licznika, ale również szeregu innych czynników.

  • Opłata stała za przesył energii to kwota, która przeznaczona jest do puli pieniędzy służących do konserwacji urządzeń przesyłających prąd, opłaty dla osób pracujących w sektorze interwencji, a także opłaty na pokrycie kosztów eksploatacji urządzeń sieciowych.
  • Opłata sieciowa jest wyznaczona przez drogę, jaką energia musi pokonać, zanim trafi do gospodarstw domowych. Na ostateczną wysokość tego elementu wpływa liczba wykorzystanych kWh oraz straty w przesyle energii elektrycznej.
  • Opłata abonamentowa to składka pokrywająca koszt drukowania i wysyłania rachunków oraz wymianę liczników, którą przeprowadza się co kilka lat.
  • Opłata przejściowa wbrew nazwie jest opłatą stałą obliczaną na podstawie rocznego zużycia energii. To koszty, jakie musimy ponieść w zamian za udostępnianie nam krajowego systemu elektroenergetycznego.
  • Opłata jakościowa również zależy od poziomu zużywanej przez nas energii elektrycznej.

Bez względu na to od kogo pobieramy prąd (jakiego sprzedawcy) na ostateczną kwotę znajdującą się na naszym rachunku wpływ ma nie tylko stan licznika. Na wyżej wymienione opłaty nie mamy wpływu, dlatego jedyną możliwością obniżenia rachunków za prąd jest oszczędzanie energii elektrycznej, o czym więcej powiemy sobie za chwilę. Z pewnością jednak zdajesz sobie sprawę, że największy wpływ na poziom kosztów przy taryfie G11 (podobnie zresztą ma taryfa G12) mają urządzenia elektryczne pracujące całą dobę. Czasami za wysokie rachunki możemy obwiniać nie kogo innego jak samych siebie. W większości jednak są to czynniki, na które mamy naprawdę ograniczony wpływ.

Ile kosztuje 1 kWh kalkulator

Jeżeli nie masz pewności, ile wyniosą Cię rachunki podczas korzystania z danej taryfy, cena kWh jest bardzo prosta do obliczenia za pomocą kalkulatora online. Pozwala on oszacować zużycie prądu i określić, ile będzie wynosiła cena prądu.

Taryfę G11 posiada większość gospodarstw domowych, gdyż jest to taryfa korzystna dla większości osób. Widocznie wszyscy mamy podobny, trudny do okiełznania, nieregularny tryb życia. Taryfa G12 nie byłaby więc opłacalna. Jak zatem obliczyć, ile prądu zużywasz przy taryfie G11? Jeśli chcesz dowiedzieć się, co w Twoim domu drastycznie zwiększa stan licznika, potrzebujesz chwili skupienia i obliczeń, na które warto poświęcić kilka dni. W tym celu dobrze będzie zaopatrzyć się w watomierz, który pokaże Ci, jakie urządzenie w Twoim domu zużywa najwięcej energii. Ponadto będziesz miał dokładne dane na temat zużycia prądu przez sprzęty, z których korzystasz, co pozwoli Ci obliczyć miesięczny koszt korzystania z każdego z nich. Jak to obliczyć?

Konieczne jest skorzystanie z szeroko znanej tabelki, która opisuje koszt 1 kWh prądu, który, jak wspominaliśmy wcześniej, jest różny dla każdego operatora. Do wykonania prawidłowych obliczeń musimy również wiedzieć, jak przeliczyć KW na Kwh, by prawidłowo określić, ile dokładnie kosztuje nas korzystanie z danego sprzętu zasilanego prądem. Bez względu na to, czy wybrana przez Ciebie taryfa to G11, czy inna, 1 kWh określa ilość energii zużywanej przez urządzenie, które czerpie 1KW prądu na godzinę.

Aby obliczyć koszt za energię, wystarczy cenę jednostkową pomnożyć przez ilość zużytych kWh prądu w danym okresie. Mnożenie dotyczy oczywiście opłat zmiennych, czyli tych, które opierają się na faktycznym zużyciu energii w danym czasie. Wszelkie opłaty stałe pozostają niezmienne dla każdego okresu rozliczeniowego. Należy zatem pamiętać, by do faktycznej kwoty za zużyty prąd doliczyć opłatę stałą. To ostatecznie da nam kwotę, którą otrzymujemy na rachunku. Z racji, że większość użytkowników taryfy G11 (taryfa G12 jest po prostu rzadziej spotykana) rozlicza się co 2 miesiące, wynik Twoich obliczeń trzeba jeszcze pomnożyć razy dwa, by uzyskać kwotę dokładnie taką, jak na rachunku. Niektórzy mogą się teraz zastanawiać, kogo interesują obliczenia, skoro wszystkie potrzebne informacje mamy na rachunkach? Ta umiejętność przyda Ci się, kiedy będziesz chciał rozważyć ofertę innego sprzedawcy. Dzięki temu w łatwy sposób obliczysz, od kogo taryfa G11 się najbardziej opłaca i świadomie wybierzesz taką ofertę, która gwarantuje dla Ciebie najwięcej korzyści.

Podwyżki cen prądu

Cena energii elektrycznej ma to do siebie, że nie jest kwotą stałą. Zmiany kosztów za energię elektryczną dla gospodarstw domowych i nie tylko wydają się nie mieć żadnej zasady, według której możemy przygotować się na nadchodzące podwyżki lub obniżki cen. Chociaż mijający rok upływa pod znakiem dość wysokiej stawki za każdą kWh prądu, to nie są to stawki najwyższe w historii. Kilka lat wcześniej płaciliśmy odrobinę więcej. Z kolei, jeżeli sięgniemy ponad dekadę wstecz, płaciliśmy o kilkadziesiąt groszy mniej. Czego możemy zatem spodziewać się w przyszłym roku? Dla kogo podwyżki cen będą najbardziej odczuwalne?

Zmiany w cenach prądu nie zależą od faktycznie wyższych kosztów pozyskiwania energii elektrycznej, a od podwyżki kosztów nałożonych przez dystrybutorów. Jeśli martwimy się, jaką wybrać taryfę, by jak najmniej odczuć negatywne skutki podwyżki cen za prąd, to niepotrzebnie. Taryfa inna niż G11 nie uchroni nas przed pewnymi kosztami. Nie mamy na nie dużego wpływu, natomiast dobrym pomysłem jest nauczenie się rozważnego korzystania z urządzeń elektrycznych w domu. Oczywiście, nikt nie namawia do utraty zdrowego rozsądku, a jedynie do uważnego gospodarowania zasobami. Pamiętając, że taryfa G11 ma jednakową stawkę bez względu na porę, możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy w skali roku. Najczęściej są to drobne zmiany przyzwyczajeń, o czym powiemy sobie więcej w ostatnim akapicie.

Mimo że za wyższe ceny prądu odpowiadają głównie dostawcy, a nie sam wzrost kosztów pozyskania, to wobec pogarszającej się kondycji Ziemi państwa UE zdecydowały się na przywiązywanie większej wagi do Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Polska, mimo dużego rozwoju, wciąż nie jest pionierem w tej dziedzinie. Rządy w państwie, chcąc zachęcić ludzi do korzystania z OZE, wprowadziło oferty licznych dofinansowań na takie działania, jak montaż fotowoltaiki w swoim domu, czy wymiana starych, szkodliwych kominów i pieców na nowe, ekologiczne. Nieciekawa sytuacja dotycząca tradycyjnego pozyskiwania surowców, które powoli się wyczerpują, z pewnością spowoduje również wzrost cen za prąd. Inwestycja, jaką są panele słoneczne, wydaje się więc być dobrym pomysłem na przyszłość, ponieważ fotowoltaika sprawi, że nie będą nas interesowały żadne zmiany cen energii elektrycznej. Panele słoneczne bezpiecznie i bez naszej ingerencji będą zasilały dom w energię elektryczną przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu?

Niższe rachunki za energię elektryczną to nie tylko odpowiednia taryfa. Bez względu na to, czy jest to taryfa G11, czy taryfa G12, masz szansę zwiększyć swoje oszczędności, które w ciągu roku mogą przybrać znaczną kwotę. Wybór najlepiej dopasowanej oferty do własnych potrzeb to pierwszy krok do oszczędności. Jakie są inne zmiany, które mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia prądu w ciągu roku?

  • Nie zostawiaj w gniazdku podłączonych ładowarek, które nie są obecnie w trakcie używania. Mimo że nie ładuje ona żadnego telefonu w danym momencie, wciąż pobiera prąd, za który musisz zapłacić.
  • W czasie wyjazdów na dłuższy okres, kiedy zostawiasz pusty dom, wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne, najlepiej wyłączając korki. Dzięki temu przez ten czas energia elektryczna w Twoim domu w ogóle nie będzie pobierana.
  • Korzystaj ze światła w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz. Dbaj o to, by nie zostawiać zapalonego światła w miejscach, w których nikt nie przebywa. Pilnuj również, by nie zapominać o zgaszeniu światła przed wyjściem z domu.
  • Unikaj włączania pralki lub zmywarki w momencie, kiedy nie masz zbyt wielu rzeczy do prania, czy zmywania. W ten sposób częściej włączasz sprzęty, które generują największe zużycie prądu w domu.
  • Zadbaj, by przedmioty codziennego użytku, takie jak komputer czy telewizor nie pracowały na darmo. Wyłącznie sprzętów RTV zajmie Ci jedynie chwilę, a pozytywne skutki zmiany przyzwyczajeń odczujesz naprawdę szybko, kiedy wartość licznika zauważalnie zmaleje.
  • Pamiętaj, że taryfa G11 jest przypisywana z góry. Jeżeli jesteś w gronie osób, które często korzystają z urządzeń w nocy, a zużycie energii odbywa się w mniej więcej stałym rytmie, to być może taryfa G11 może zostać zastąpiona przez inną, która pozwoli Ci zaoszczędzić nie tyle sam prąd co pieniądze.
  • W czasie wymiany sprzętów AGD na nowe staraj się wybrać te, które mają energooszczędne funkcje. Nowoczesne sprzęty, które mają również dobrą cenę, wyróżniają się niskim zużyciem energii elektrycznej.

Jeśli masz możliwość, zadbaj o to, by instalacja elektryczna w Twoim domu była nowa i prawidłowo założona. Zmiany starej instalacji są kosztowne i wiążą się z generalnym remontem domu, jednak dobra instalacja elektryczna wpływa pozytywnie na komfort i oszczędności. Warto rozważać odnowienie instalacji gospodarstw domowych, by uchronić się przed częstymi awariami, zadbać, by cena prądu nie była zawyżona przez starty energii i zabezpieczyć się przed zapaleniem przewodów, co zdarza się dość często w przypadku przestarzałej instalacji. To inwestycja, o której rzadko się mówi, a która jest naprawdę ważna.

Mamy nadzieję, że nasze informacje i wskazówki pomogą Ci wybrać najlepszą taryfę dla Twojego domu i dobre zarządzanie zasobami energii w domu. Świadome zarządzanie zasobami dla domu pozwala na dużą oszczędność i najlepszą jakość czerpanych usług. Jeżeli taryfa G11 stanowi idealną ofertę dla Twojego domu, to świetnie! Jednak każda taryfa, zarówno G11, jak i G12, będzie generowała mniejsze koszty, jeżeli będziesz świadomy wartości zużycia prądu dla urządzeń w swoim domu.