W wyniku zanieczyszczeń będących niechlubnym dziełem człowieka jakość powietrza na świecie w wielu miejscach jest dramatyczna. Zanieczyszczenia te nie są odczuwalne przez nas na co dzień, jednak zły stan zdrowia, alarmująca kondycja płuc to tylko przykłady zagrożeń dla życia ludzkiego, jakie niesie ze sobą pył zawieszony. Dowiedz się, ile wynosi norma pyłu w Polsce i gdzie obserwuje się jego największe stężenia!
Pył zawieszony, co to jest?
Pył zawieszony to aerozole atmosferyczne, które mają postać drobniutkiego pyłu. Mogą przenikać bezpośrednio do płuc osób narażonych na wdychanie pyłów z powietrza. Pył ten jest bardziej znany pod postacią smogu, który w bardzo zanieczyszczonych krajach i miastach tworzy brzydką, szarą powłokę. W skład tych maleńkich pyłów wchodzą najgorsze zanieczyszczenia będące skutkiem ubocznym działalności człowieka, na przykład metale ciężkie. Obecność radioaktywnego pyłu w powietrzu skutkuje niewydolnością płuc, chorobami układu oddechowego, układu krążenia, a także sprzyja zachorowaniom na raka.
Na zanieczyszczenie środowiska zaczęto zwracać uwagę dopiero niedawno, przy czym proces niszczenia trwa od pokoleń. Na początku kapitalizmu i w czasie bumu cywilizacyjnego nikt nie przejmował się, że akceptowalne normy zanieczyszczeń dawno zostały w tyle. Zarówno to, co na Ziemi, jak i zawarte w powietrzu, powoduje, że ludzie żyją krócej, a przed śmiercią większość trawią bardzo nieprzyjemne choroby.
Pm norma w Polsce i na świecie
W niektórych miastach w Polsce stężenia pyłu znacznie przekraczają poziom alarmowy, który wynosi 10 μg/m3. Naszym rekordzistą jest podobno Żywiec z osiągnięciem 44 μg/m3. Polska w Europie jest uważana za jednego z największych trucicieli powietrza, ponieważ przekraczamy dopuszczalne normy w aż 33 miastach, przy czym na całą Europę jest ich podobno 50. To niezbyt miła statystyka, chociaż ciężko uwierzyć nam w taką „niewinność” reszty Europy, a zwłaszcza państw UE, w których na pewno nie Polska stanowi przodownika rozwoju przemysłu, fabryk i elektrowni jądrowych, które swój wkład w powietrze również mają. Statystyki należy zatem traktować z dystansem, jednak nie oznacza to, że problem smogu należy zignorować!
Na świecie metale ciężkie królują w powietrzu w Chinach, gdzie smog można zauważyć gołym okiem. Mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych miast, gdzie dopuszczalne stężenie zostaje często przekroczone kilkadziesiąt razy, noszą na co dzień charakterystyczne maseczki. Swego czasu śmialiśmy się z nich w Polsce, jednak w obecnej sytuacji na świecie nie wydaje się to już takie zabawne.
Co nam zatem pozostaje? Odkładać na leczenie, zaopatrzyć się w maseczki, czy nie wychodzić z domu? Cóż, za błędy trzeba płacić. Niestety płacą za nie najczęściej zwykli ludzie, którzy może i segregują śmieci, rzadko używają auta i starają się dbać o otoczenie, w którym żyją. Jednak dla właścicieli fabryk i przedsiębiorstw, gdzie utylizacja odpadów powoduje, że zarabiają ułamek milionowych zysków mniej, dbanie o środowisko nie miało i nie ma znaczenia. Niektórzy ludzie zrozumieją swoje blędy, dopiero kiedy z walizką pełną pieniędzy nie będą w stanie się wyżywić ani ubrać. My możemy tylko zacząć od podstaw. Uczyć dzieci, że natura jest ważna, że powietrze, którym oddychamy to warunek naszego życia. Ograniczmy trochę ślepą pogoń za jednorazowością wszystkiego, spróbujmy działać mniej bezmyślnie, a z pewnością uda nam się powstrzymać nieco proces zniszczenia.
Wielu ludzi zdaje sobie sprawę, że działania jednostki mają większy wpływ, niż to się wydaje. Zgłaszaj miejsca, gdzie odpady z produkcji nielegalnie dostają się do powietrza. Starajmy się tak kierunkować postęp cywilizacyjny, byśmy faktycznie budowali, zamiast niszczyć. Tymczasem mieszkańcy dużych miast muszą liczyć się z tym, że statystycznie będą żyli krócej…
Pm10, co to jest?
Co to jest PM10? Wikipedia powołując się na źródła, podaje, że Pm 10 również wchodzi w skład smogu, jednak są to związki o odczynie obojętnym. Pm tego typu są również większe od tego najgroźniejszego dla naszego zdrowia i życia, stąd nie mogą wyrządzić człowiekowi tak wielu szkód. Stężenia pyłu tego typu mogą być większe i nie mają tak dużego znaczenia dla jakości powietrza. Dopuszczalne normy to 60 μg/m3.