Fotowoltaika to system zasilania w energię elektryczną za pomocą energii słonecznej. Jakie czynniki są konieczne, by system fotowoltaiczny działał na tyle skutecznie, by spełnić indywidualne potrzeby gospodarstw domowych? Do czego służy Volt w fotowoltaice? Źródło wszystkich potrzebnych informacji znajdziesz poniżej!

Volt, co to jest?

Volt to różnica potencjałów elektrycznych między dwoma punktami przewodu liniowego, w którym płynie prąd stały o natężeniu 1 A (Ampera). Moc poborowa między tymi punktami wynosi 1W (Wat). Ta różnica potencjałów ma bardzo duże znaczenie dla systemów fotowoltaicznych, dlatego nie bez powodu bardzo często przywołuje się jednostkę Volt, mówiąc właśnie o fotowoltaice.

Fotowoltaika, jak działa?

Energia słoneczna to odnawialne źródło energii, o którym zrobiło się głośno szczególnie w ostatnich latach. Wszystko przez wyczerpujące się w zastraszającym tempie zasoby ziemskie i stale wzrastające zapotrzebowanie na energię elektryczną i nie tylko. Fotowltaika doskonale odpowiada na duże potrzeby energetyczne, a prawo europejskie nakazuje, by każde państwo członkowskie UE korzystało z określonej ilości OZE. Polska do tego progu jeszcze nie dobiła (wynosi on zaledwie kilkanaście procent, dostępne informacje podają, że brakuje nam jeszcze kilku procent), a jako że termin mija w 2020, możemy liczyć na konkretne dofinansowania, które pomogą nam wszystkim nie tylko spełnić standardy Unii Europejskiej, ale również ograniczyć własne rachunki za prąd i uniezależnić się od sieci energetycznej. Przynajmniej częściowo. A teraz do rzeczy, jak działa fotowoltaika?

System fotowoltaiczny to inaczej panele solarne, które dzięki odpowiedniej powierzchni mogą pobierać energię słoneczną, która w wyniku różnicy potencjałów przekształca się w energię elektryczną.

Jako że słońce nie generuje odpadów, a panele solarne działają doskonale przez około 30 lat (z czasem ich wydajność spada, ale nie oznacza to, że równo po 30 latach będą do wyrzucenia), taki sposób pozyskiwania energii elektrycznej jest bardzo ekologiczny. W dodatku bezproblemowy, bo po instalacji systemu fotowoltaicznego niczym nie musimy się już zajmować. Informacje dotyczące wzrastających rachunków za prąd nas nie interesują, a ewentualne awarie w sieci energetycznej miasta nie interesują.

Ten krótki opis to oczywiście wersja bardzo uproszczona, wszystko po to, by nie zniechęcić Cię na starcie skomplikowanymi obliczeniami. Na szczęście, nie wykonujesz ich sam!

Kalkulator energii elektrycznej

Jeżeli interesuje Cię przybliżona wartość zapotrzebowania na energię elektryczną dla Twojego domu, musisz obliczyć zużycie prądu dla każdego z urządzeń, z których korzystasz i dodać je do siebie. Do pomiaru napięcia urządzeń potrzebny będzie Watomierz, który dokładnie określi ich moc. Następnie mnożysz to przez czas, w którym korzystasz z danego urządzenia. Otrzymany wynik mnożysz przez stawkę za energię elektryczną, którą możesz podejrzeć na rachunku za prąd. Otrzymany wynik mnożysz jeszcze przez 30 dni, bo tyle średnio ma miesiąc. I tak możesz obliczyć sobie przybliżony koszt utrzymania telewizora, lodówki i innych przedmiotów elektrycznych w domu. Kalkulator energii elektrycznej pomoże Ci uniknąć błędów. Suma zapotrzebowania na prąd elektryczny jest wskaźnikiem, który decyduje o tym, jak duża musi być nasza instalacja fotowltaiczna, by móc zaopatrzyć w prąd gospodarstwo domowe, które posiadamy.

Jak panele zamieniają energię stałą na prąd zmienny?

Panele słoneczne pobierają energię słońca za sprawą ogniw fotowoltaicznych. Dzięki temu możliwe jest powstanie różnicy napięcia potencjałów, co skutkuje powstaniem prądu stałego. Prąd stały niestety nie sprawdzi się w gospodarstwie domowym, ponieważ każdy z posiadanych przez nas sprzętów potrzebuje różnego napięcia elektrycznego, inaczej większość z nich byłaby od razu do wymiany.

Jak panele zamieniają energię stałą na prąd zmienny

Za powstawanie prądu zmiennego odpowiada falownik elektryczny. Poza panelami słonecznymi to właśnie to urządzenie uważane jest za najważniejsze dla całego systemu.

Na naszej stronie dostępne są obszerniejsze treści na ten temat, do których czytania gorąco zachęcamy. Warto wiedzieć, iż mimo skomplikowanych obliczeń na początku (które w praktyce wykonuje za nas specjalista), fotowoltaika nie jest skomplikowanym systemem. Montaż paneli nie robi zbytniego bałaganu i trwa 1 dzień. Po podłączeniu instalacji do sieci nie musisz przejmować się już działaniem systemu. Dodatkowo prawo umożliwia Ci złożenie reklamacji, gdyby z systemem coś się działo. Zwykle jest to 10 lat, a na niektóre części masz nawet do 25 lat gwarancji!

Dlaczego fotowoltaika jest taka droga?

Fotowoltaika to odnawialne źródło prądu, w dodatku niegenerujące odpadów w codziennym użyciu. Dlaczego zatem fotowoltaika jest taka droga? Wszystko przez materiały, a głównie ogniwa fotowoltaiczne, które zbudowane są z krzemu. Materiał ten jest bardzo drogi, a po dołączeniu do niego innych kosztów budowy, ostateczna cena za instalację sięga średnio 30 tysięcy złotych. Na szczęście z roku na rok ceny spadają, ponieważ trwają prace nie tylko nad zwiększeniem wydajności paneli, ale także nad zastąpieniem drogich surowców równie dobrymi, ale łatwiejszymi do pozyskania, na przykład perowskitu. Wszystkie informacje wskazują więc na to, że ceny fotowoltaiki będą stale spadać.

Dlaczego fotowoltaika jest taka droga

Obecnie na ostateczną cenę fotowoltaiki wpływa jakość i wydajność paneli oraz reszty części składowych. Najwyższa moc paneli to zdolność przetworzenia około 25% pobieranej ze słońca energii. Wbrew pozorom nie wynika to ze słabego dostępu do słońca w Polsce. Idealna dla paneli pogoda to lekkie zachmurzenie, co może być zaskakujące. W upalne dni panele są zbyt rozgrzane i również mniej wydajne. Jak widzisz, to 100% możliwości przetwarzania słońca jeszcze daleko, a i tak ta ilość wystarcza!

Systemy fotowoltaiczne dla domu, czy to się opłaca?

Systemy fotowoltaiczne dla domu to temat dość złożony i nieco kontrowersyjny, ponieważ OZE w Polsce to wciąż nowość. Panele solarne wymagają od właściciela domu srogiej inwestycji, tym większej, im lepszy chce mieć system. W dodatku domorośli myśliciele stale przekonują nas w sieci, udostępniając treści udowadniające, że fotowoltaika zupełnie się nie opłaca! Cóż, na początek proponujemy nie ufać przybliżonym obliczeniom w sieci. Jak sam widzisz, potrzebujesz całkiem sporo danych, a drobna różnica ma duży wpływ na stateczny wynik. Pod uwagę bierze się różne warianty i nie można pominąć żadnego szczegółu. Inaczej nie można oczekiwać dobrych wyników. Z tego względu należy sięgać informacji wyłącznie ze strony specjalistów od fotowoltaiki, którzy wykonują potrzebne analizy zupełnie bezpłatnie. Nie jest tajemnicą, że im więcej prądu zużywasz na co dzień, tym bardziej opłaca Ci się zainwestować w system fotowoltaiczny. Nie oznacza to jednak, że nie odczujesz żadnych korzyści, a inwestycja nigdy Ci się nie zwróci. Dla obliczenia dokładnych korzyści potrzebne są specjalne analizy, dlatego najpierw z nich skorzystaj, a dopiero potem poddaj ocenie opłacalność fotowoltaiki dla Twojego domu. Warto wiedzieć, że ten rodzaj pozyskiwania energii staje się coraz powszechniejszy!