Dachówka fotowoltaiczna jest obecna na polskim rynku. Cały czas jest mniej popularnym rozwiązaniem od klasycznych paneli. Z czego to wynika? Poniżej przedstawiamy jej istotę, zalety, wady, koszty.

Co to jest dachówka fotowoltaiczna?

To szczególny rodzaj pokrycia dachowego, który spełnia dualne funkcje. Z jednej strony jest to pokrycie, realizuje funkcję ochronną budynku. Z drugiej strony dachówka solarna zachowuje się identycznie, jak kolektory słoneczne. Innymi więc słowy, ten typ dachówek pierwsze absorbuje promienie słoneczne, a kolejno przetwarza je na prąd o stałej częstotliwości. Generalnie jest to więc pokrycie, które produkuje prąd dla budynku.

Do montażu takiej dachówki nadaje się praktycznie każdy dach.

Dachówka fotowoltaiczna ma to do siebie, że dach z niej zbudowany tworzy całą instalację. Dlaczego? Układ i rola dachówek jest taka, że każda z nich stanowi niezależne ogniwo. Oczywiście jakość pracy tego układu jest też uzależniona od odpowiedniego złączenia dachówek, zakupu akumulatorów do gromadzenia energii.

Obecnie do pokrycia jest też sprzedawana dachówka solarna ze specjalnymi inwertorami. To kluczowa innowacja. Dlaczego? Otóż takie dachówki solarne na dachu mogą oddawać nadmiary wyprodukowanej energii do instalacji wewnętrznych budynku.

Słoneczny dach – dla kogo będzie odpowiedni?

Dachówki solarne zyskują coraz więcej zwolenników na polskim rynku. Na pewno jest to przykład instalacji, dzięki której można oszczędzać. Dane rynkowe dowodzą, że ludzie doceniają dachówki solarne również za efekty wizualne. Dach dzięki nim wygląda lepiej niż przy pokryciu dachówką ceramiczną. W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych tradycyjny kształt dachu zostanie zaburzony. Takie panele fotowoltaiczne wznoszą się ponad jego powierzchnię. W przypadku pokrycia dachu dachówką solarną nie występuje taki problem. Panele fotowoltaiczne często wymagają czyszczenia okresowego, aby działać wydajnie. Słoneczny dach z dachówek nie wymaga takich zabiegów. Pod względem mocy, innych parametrów instalacja z dachówek działa równie dobrze, jak zamontowane panele.

Dachówki fotowoltaiczne – ile kosztują?

Bez wątpienia produktem bardzo nowoczesnym są wszelakie dachówki fotowoltaiczne. Cena tych produktów jest różna, ale raczej optymalnie dopasowana do jakości. Najpowszechniejsze w sprzedaży są dachówki solarne od firm: Fotton, Tegosolar. Na rynku zadebiutowała także dożywotnia dachówka Tesla. Obecnie dostępne na rynku, w sprzedaży dachówki solarne kosztują około 550 zł za sztukę dachówki o wymiarze w granicach 120 cm x 40 cm. Im wyższa powierzchnia dachu, tym inwestor musi więcej wydać na ich zakup.

Atutem nabywania tego produktu w aspekcie kosztowym na pewno jest jakość. Każda dachówka fotowoltaiczna (cena niska, średnia, wysoka) ma bardzo dobre parametry jakościowe, wydajnościowe, sprawnościowe. Jest objęta stosunkowo długim okresem gwarancji, od 10 do 25 lat. Cena jest więc w tym przypadku miarodajna do jakości.

Ile będzie kosztował słoneczny dach, jakie materiały do dachówek trzeba nabyć?

Na wpływ montażu, wykonania słonecznego dachu będą mieć wpływ trzy parametry. Po pierwsze cena dachówki solarnej, po drugie jego metraż, a potrzecie koszt usługi montażu. Do tego trzeba doliczyć materiały dodatkowe (np. haki, pianki mocujące, śruby) oraz związane z nimi koszty.

Zasadniczo jednak, za dachówkę solarną na dach o powierzchni średnio 100 metrów kwadratowych trzeba zapłacić ponad 90 000 zł. Za dodatkowe materiały do jej montażu w granicach 10 000 zł. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszty pracy firmy, która będzie układała dachówkę. Może to być kolejny koszt w granicach 40 000 zł.

Kto montuje dachówki solarne?

Ogólnie rzecz biorąc, nie każda firma w branży fotowoltaiki zamontuje takie dachówki. Dlaczego? Do prawidłowego montażu takich dachówek potrzebne jest zaangażowanie specjalistów o dwóch typach umiejętności, tj. dekarza oraz elektryka. Osoby prowadzące montaż takiej dachówki muszą z jednej strony znać techniki pracy dekarzy, aby prawidłowo położyć dachówki, zapewnić dobry spadek, odprowadzanie wody deszczowej . Z drugiej strony do jej montażu ważne są kompetencje typowe dla elektryka, w zakresie właściwego połączenia dachówek, podpięcia ich, montażu akumulatorów, które będą przy układzie odpowiadać za przewodzenie prądu.

Przydatne są też u fachowców kompetencje w dziedzinie IT. Zwłaszcza wtedy, gdy inwestor chce mieć monitoring swojej instalacji np. na urządzeniu mobilnym.

Jak wydajnie produkują prąd dachówki solarne?

Analizowane dachówki są o dobrej mocy, efektywnie produkują prąd. Większość ich modeli jest w stanie przetworzyć na prąd nawet 22% energii słonecznej. Niektóre firmy wskazują, że ich dachówki są jeszcze wydajniejsze. Mianowicie, są w stanie przetworzyć więcej, nawet 25% energii słonecznej. Te dane są imponują i potwierdzają, że te dachówki to bardzo dobre rozwiązanie.

Dachówka solarna – zalety

Dachówka solarna ma określone zalety. Po pierwsze jest wykonana główne ze szkła, doskonale zastępuje dachówkę ceramiczną pod względem walorów wizualnych. Wygląda identycznie. Zatem lepiej niż np. całe panele montowane na dachu, na jego powierzchni. Po drugie taka dachówka stanowi dobre pokrycie dachu, a jednocześnie przyczynia się do produkcji prądu na cele użytkowe budynku. Można więc mieć stabilne pokrycie dachu i jednocześnie oszczędzać, zarabiać w dziedzinie energii do budynku. Cechą tych dachówek jest również bardzo długa żywotność, zdecydowanie dłuższa niż w przypadku klasycznych paneli.

Wady dachówek solarnych

Daje się również zidentyfikować wady dachówek solarnych. Przede wszystkim jej montaż jest kosztowny, wymaga szczególnej precyzji, jest czasochłonny. Dodatkowo przy takich dachówkach nie ma możliwości sterowania ich kątem nachylenia w czasie pracy (jak w przypadku paneli). Toteż sprawia, że w wielu przypadkach ich zastosowanie jest mało efektywne.

Czy dachówki solarne są lepsze od ogniw fotowoltaicznych?

Raczej tak. Ogniwa fotowoltaiczne spełniają tylko jedną funkcję – przetwarzanie światła słonecznego w prąd. W przypadku dachówek jest inaczej. One również stanowią pokrycie domu, są dwu-funkcyjne.

Panele fotowoltaiczne zmieniają bryłę dachu, często zaburza to układ wizualny nieruchomości. Z dachówkami tak nie jest, stanowią naturalne pokrycie.

Montaż paneli fotowoltaicznych również jest kosztowny. Niestety, panele fotowoltaiczne to nie wszystko, inwestor dodatkowo musi finansować pokrycie budynku. Na nieruchomości pracują wówczas dwie firmy – jedna od pokrycia budynku, druga od montażu baterii. Dla inwestora oznacza to zdublowane koszty. Decydując się na dachówkę solarną, koszty są tylko zatrudnienia jednej firmy (odpowiedzialnej za pokrycie dachówką solarną).

Tworzone, zwłaszcza bardzo innowacyjne modele dachówek solarnych, są znacznie wydajniejsze od standardowych ogniw. Niektóre modele, np. dachówki Tesla są dożywotnie. Inwestor kupuje je tylko raz. Trudno na rynku znaleźć panele słoneczne o analogicznych parametrach.

Podsumowanie

Przeprowadzona analiza dowodzi, że dachówka solarna to nowoczesny typ pokrycia dachowego. Ma jednak rozbudowane funkcje. Nie tylko chroni budynek, jak standardowe pokrycie, ale również odpowiada za produkowanie prądu. Taka dachówka jest droga, jednakże cała inwestycja bardzo szybko daje profity. Inwestor oszczędza na prądzie, ogrzewaniu domu, czy podgrzewaniu ciepłej wody w budynku. Analizowana dachówka to również doskonałe rozwiązanie dla osób, poszukujących atrakcyjnych form pokrycia dachowego. Dachówka bardzo dobrze wygląda w aspekcie wizualnym, nie zaburza bryły domu, jak większość modułów w wersji standardowej.