Panele fotowoltaiczne typu szkło-szkło (z ang. glass – glass) to stosunkowo nowy produkt na polskim rynku. W uproszczeniu można wskazać, że są to podwójnie przeszklone panele fotowoltaiczne. Taka konstrukcja tych paneli jest źródłem wielu zalet. Poniżej wyjaśniamy, jakie są walory takich paneli.

Panele fotowoltaiczne – podstawowe informacje

Panele fotowoltaiczne typu szkło-szkło wyróżnia specjalna ochrona za pośrednictwem szkła hartowanego z dwóch stron. To bardzo ważna technologia. W standardowych panelach fotowoltaicznych zabezpieczenie dolne jest wykonane za pomocą folii, a nie szkła. W panelach typu glass – glass podwójne, zabezpieczenie ze szkła wpływa na zdecydowaną poprawę parametrów technicznych tych paneli. Między innymi dzięki temu mają one lepszą żywotność, właściwości chemiczne niż standardowe modele paneli fotowoltaicznych.

Moduły typu glass – glass a moduły standardowe – porównanie

Prezentując istotę modułów typu glass – glass, zasadne jest przedstawić je w porównaniu do standardowych modułów fotowoltaicznych.

Moduły typu glass-glass są odporne na szkodliwe działanie amoniaku, mgły solnej. Są w stanie utrzymać wysokie natężenie śniegu, deszczu. Dzięki innowacyjnej technologii produkcji moduły tego rodzaju mają wysoką moc, trwałe ogniwa. Ich żywotność pracy wynosi nawet 30 lat.

Dla porównania moduły ze szkła i folii (klasyczne) są tańsze, bo od spodu są pokryte folią. Nie mają w swojej budowie podwójnego szkła hartowanego. Są więc mniej odporne na zniszczenia mechaniczne, napieranie np. dużej ilości śniegu. Atutem tych paneli jest ich stosunkowo niska waga (są lżejsze niż moduły glass-glass).

Jakie parametry posiadają moduły typu glass-glass?

Panele typu glass-glass posiadają określone parametry. W ich budowie występuje podwójne szkło. Zatem ich oszklenie i ramka to szkło i szkło. Większość takich paneli ma moc nominalną na poziomie 280 Wp – 295 Wp. Obciążenie docelowe również jest wysokie. W przypadku śniegu wynosi do 5500 Pa, w przypadku wiatru do 2500 Pa. Dzięki temu bardzo dobrze nadają się te moduły i ogniwa do montowania w terenie o trudnych warunkach atmosferycznych, np. w górach. Idealnie sprawdzą się jako część instalacji zewnętrznej, czy na dachach górskich domków, czy na pagórkach przy domach.

W przypadku paneli fotowoltaicznych glass – glass stosunkowo długi jest czas gwarancji. Przy większości modeli gwarancja od produkcji wynosi od 10 – 30 lat.

Zaletą tych paneli fotowoltaicznych jest również bardzo wysoki uzysk energii po nawet kilkunastu latach ich użytkowania w instalacji zewnętrznej. Przykładowo uzysk po 10 latach użytkowania wynosi nawet 90% mocy początkowej.

Te panele fotowoltaiczne szkło szkło cechuje stosunkowo wysoka waga. Modelowy moduł ma masę całkowitą nawet na poziomie 22-23 kg, kiedy standardowe panele wążą nie więcej niż 18 kg.

Montaż modułów fotowoltaicznych glass – glass – co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim montaż takich paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo trudny. To wynika z tego, że ich wnoszenie na dach odbywa się za pomocą specjalnych przyssawek. Zwykle jest to czasochłonne i przekłada się na podwyższone koszty montażu. O ile montaż zwykłych paneli realizuje się w maksymalnie 3 dni na budynku domu jednorodzinnego, te panele montuje się w instalacji zewnętrznej nawet do 5 dni. Usługa montażu jest droższa o nawet 40% od standardowej usługi montażu modułów fotowoltaicznych z pojedynczym szkłem.

Szukając ekipy do montażu, trzeba dokładnie skonsultować, czy jej przedstawiciele zajmują się tej postaci modułami. Nie wszystkie, działające na rynku firmy, mają montaż takich modułów w swojej ofercie. Warto też dokładnie dopytać o koszt usługi montażu w przypadku tej postaci paneli.

Jakie modele paneli glass- glass wybrać?

Na rynku można znaleźć analizowane moduły fotowoltaiczne od przynajmniej kilku uznawanych firm. Bardzo dobre opinie posiadają panele od takich firm jak: Znshine Solar, SolarWatt, Luxor, Bauer, AEG.

Wybierając modele paneli glass-glass, warto na wstępie określić, jakie są priorytety naszego zakupu. Innymi słowy, czy stawiamy na postęp technologii ogniw, czy może kierujemy się kryterium cenowym. Dla zwolenników tańszych ogniw dobrym modelem będą panele tego typu od Znshine Solar. Posiadają stosunkowo dobre parametry, np. moc nominalna 280 Wp, wysoka odporność na obciążenia śniegiem i wiatrem, 10 – letnia gwarancja na produkt, gwarantowany uzysk energii po 10 latach użytkowania na poziomie 91% mocy początkowej.

Dla miłośników nowych technologii ogniw i rozwiązań droższych nieco wartym uwagi rozwiązaniem są panele od SolarWatt. Mają wyższą moc (295 Wp), lepszy uzysk energii (po 10 latach użytkowania: 93,5% mocy początkowej, po 30 latach użytkowania: 87% mocy początkowej).

Inne innowacje w fotowoltaice: BIPV – na czym polegają?

Oprócz paneli glass-glass bardzo dobrym rozwiązaniem są panele BIPV. To ich szczególny rodzaj. Te panele są tak nowoczesne, że można je stosować jednocześnie, jako element wykończeniowy budynków. Doskonale spełniają się w roli okien, czy pokrycia dachowego, fasad budynków. Najpowszechniejsze są panele BIPV, które tworzą zwykle ogniwa monokrystaliczne albo polikrystaliczne. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie także BIPV, mające ogniwa cienkowarstwowe takie jak CIGS oraz CdTe. Produkcja każdego panelu BIPV oparta jest na użyciu technologii połączenia tafli szklanych, za pomocą dedykowanej do tego rozwiązania folii.

W praktyce niektóre parametry np. sprawność paneli BIPV jest uzależniona od zastosowanego rodzaju ogniw fotowoltaicznych. Dzieje się tak dlatego, że to one bezpośrednio implikują sprawność całego modułu PV. Większość oferowanych na rynku paneli tej postaci ma sprawność na poziomie od 10 % (ogniwa z krzemu amorficznego, niewykrystalizowanego) do około 18-19% (ogniwa z krzemu monokrystalicznego).

Decydując się na te panele, można wiele zyskać, dzięki ich podstawowym zaletom. Po pierwsze umożliwiają one produkowanie energii elektrycznej. Są też dobrym elementem konstrukcji budynku. Ich zastosowanie daje też dobry efekt wizualny. Niektórzy inwestorzy za pośrednictwem BIPV dokonują przyciemnienia budynków, np. przestrzeni biurowych.

Jak zamówić ofertę zakupu paneli szkło-szkło?

Przede wszystkim trzeba w sieci znaleźć firmę online, która specjalizuje się w sprzedaży takich paneli. Następnie po przeglądnięciu informacji na jej stronie www., warto skontaktować się z jej przedstawicielami za pośrednictwem formularzu kontaktu. Pisząc wiadomość z zapytaniem, trzeba wyrazić też zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przesyłanie informacji dla celów marketingowych. Zwykle sprowadzi się to do odhaczenia następujących komunikatów: „wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych (…)”, „akceptuję przetwarzanie danych osobowych (…)”. W formułowanej wiadomości warto zawrzeć wiele precyzyjnych informacji i dokładnie sformułowanych pytań. Tak, aby czytający wiadomość, dokładnie wiedział, o co nam chodzi, jakich informacji szukamy, jak nam może pomóc. Można też w dalszej części wiadomości – zapytania wskazać, czego oczekujemy, np. przesłania na adres e-mailowy katalogu firmowego, oferty sprzedaży trzech modeli paneli w danej cenie, np. do 1000 zł sztuka. Taka selekcja informacji umożliwi drugiej stronie szybkie przygotowanie oferty.

Dobrym pomysłem jest również odwiedzenie stacjonarnych punktów sprzedaży paneli i zapytanie o te glass-glass. Taka wizyta w sklepie to doskonała okazja do zadawania pytań, oglądania paneli, konsultowania z pracownikami swoich wątpliwości.

Można też skorzystać z oferty konsultacji zakupowych on-line. Wiele podmiotów, oferujących te panele, prowadzi dla Klientów specjalne chaty oraz infolinie. Wystarczy tam napisać, czy zadzwonić i można odbyć wartościowe rozmowy, poświęcone panelom.

Bez względu na wybrany sposób komunikacji ważne jest dokładne analizowanie dostępnych informacji. Przed podjęciem kluczowych decyzji zakupowych warto poznać dane o panelach z różnych źródeł. To najlepszy sposób na selekcję i wybranie prawdziwie optymalnego modelu paneli.

Czy na panele fotowoltaiczne szkło-szkło można uzyskać dofinansowanie?

Tak jest to możliwe. Co do zasady istnieje obecnie kilka możliwości pozyskania dofinansowania na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Osoby prywatne (właściciele nieruchomości – domów) mogą wnioskować o takie dotacje w ramach programów: Mój Prąd, Czyste Powietrze. Dla rolników jest przewidziany program Agroenergia. Istota tych programów jest taka, że osoby najbiedniejsze (o najmniejszym, miesięcznym dochodzie na członka rodziny) mogą dostać bezzwrotną dotację na fotowoltaikę na poziomie nawet 90% całkowitego kosztu jej wykonania. Dla najbogatszych przewidziane jest finansowanie zwykle 70-80% kosztu inwestycji w postaci pożyczki na preferencyjnych warunkach oraz bezzwrotnej dotacji na poziomie 20 – 30% kosztu inwestycji.

Sama procedura wnioskowania o dofinansowanie jest prosta. Zainteresowani powinni jedynie uzupełnić wniosek, dołączyć dokumenty, poświadczające ich dochody. We wniosku trzeba podać dane osobowe, dane nieruchomości, planowane koszty inwestycji, dane dochodowe. Kolejno wniosek jest weryfikowany, a przedstawiciel upoważnionej jednostki do obsługi programu wydaje decyzję w tej sprawie. Po pozytywnym zaakceptowaniu wniosku dochodzi do podpisania umowy o finansowanie na linii przedstawiciel instytucji obsługującej program – petent.

Jak więc widać, panele fotowoltaiczne dają dzisiaj wiele możliwości. Dzięki nim można pozyskiwać ciepło do domu, energię na potrzeby ogrzewania wody, wspomagania c.o. budynku. Wśród wielu typów panelu te glass- glass posiadają bardzo dobre parametry. Przede wszystkim są zbudowane z dwóch warstw szkła, są odporne na zniszczenia oraz uszkodzenia. Posiadają dużą nośność na śnieg, deszcz. Toteż dobrze się sprawdzają w terenie o trudnych warunkach atmosferycznych, np. w górach. Oczywiście są to kosztowne panele (droższe od modeli standardowych), ale za to są wydajne. Nawet po 30 latach użytkowania mają bardzo dobre wyniki w swojej pracy. To tym bardziej przemawia, aby tej postaci panele montować.